کارگاه: نور و عکاسی - شناخت نور، منابع نور و نورپردازی در عکاسی

890115_5.gif

توجه: مهلت ثبت نام به پایان رسید!


چهارمین کارگاه بزرگ سایت عکاسی و نشریه عکاسی حرفه‌ای، با عنوان «نور و عکاسی»  روز جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 برگزار می‌شود.

هدف این کارگاه شناخت هرچه بیشتر ماهیت و کاربرد نور و نورپردازی در عکاسی است. نور به عنوان ماده خام حیاتی برای عکاسی می‌تواند مفاهیم متفاوتی را در تصویر ثبت شده توسط عکاس به بیننده انتقال دهد. عکاسی و نور پیوندی ناگسستنی با یکدیگر دارند و یک عکاس می‌تواند همچون یک طراح از نور به عنوان ابزاری برای طراحی استفاده کند.

مطالب ارائه شده در این کارگاه به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که شاخه‌های گوناگون عکاسی را پوشش دهند و عکاسان و علاقه‌مندان به عکاسی با گرایش‌های گوناگون بتوانند مباحث و مطالب مورد نیاز خود را در رابطه با نور و نورپردازی در عکاسی از آن استخراج کنند.

در این کارگاه شرکت کنندگان ابتدا به صورت زیربنایی با نور و مباحث مرتبط با آن همچون روش‌های صحیح نورسنجی، تعیین تراز سفیدی، شناخت رنگ نور، تراکم نور و تاثیر آنها بر سوژه و تصویر آشنا می‌شوند. در ادامه شناخت و بررسی انواع منابع نوری که می‌توانیم از آنها برای عکاسی استفاده کنیم مورد بررسی قرار خواهند گرفت که طیف وسیع منابع نور از نور خورشید در طبیعت تا نور فلاش‌های استودیویی در داخل استودیو را شامل می‌شود. امکاناتی که هر یک از این منابع نور در اختیار ما می‌گذارند و چگونگی به کارگیری آنها برای عکاسی از مهمترین بخش‌های این کارگاه محسوب می‌شود.

زوایای مختلف تابش نوراز لحاظ بصری برای سوژه معانی گوناگونی ایجاد می‌کنند. در کنار شناخت رنگ نور و تراکم نور، زاویه تابش نور نیز می‌تواند در انتقال پیام به مخاطب موثر باشد که در این کارگاه به صورت تئوری و عملی به آن پرداخته خواهد شد. چگونگی استفاده از رفلکتور به عنوان ابزاری کاربردی در نورپردازی و معرفی لوازم مورد نیاز برای کنترل نور، چگونگی ترکیب منابع نوری در داخل استودیو و تعیین نسبت‌های نوری برای آنها و همچنین آشنایی با لوازم جانبی فلاش‌ها، کاربردهایشان و روش استفاده از آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 در کنار مباحث فوق روش‌های مهم برای مهارت در استفاده از نور و چگونگی به کارگیری ابزارهای گوناگون برای کنترل و تصحیح آن در داخل و خارج از استودیو ارائه می‌شود و همچنین نکات قابل توجهی درباره انتخاب فلاش‌های استودیویی و لوازم جانبی آنها برای تاسیس یک استودیو عکاسی بیان خواهد شد. 


880115_1.gif


برنامه کارگاه


بخش اول: ساعت 8 تا 9.30
- مقدمه‌ای بر شکل‌گیری عکاسی و تاثیر نور بر آن.
- درک ماهیت نور به عنوان ماده خام برای عکاسی: تعریف نور، شناخت رنگ نور، تراکم نور و عکس العمل سطوح گوناگون در برابر پرتوهای نور و روش‌های نورسنجی و تعیین تراز سفیدی برای ثبت تصاویر در دوربین‌های دیجیتال و آنالوگ.
- برای عکاسی از چه منابع نوری می‌توانیم استفاده کنیم؟ نور طبیعی، نور در دسترس محیطی و نور مصنوعی.

بخش دوم: ساعت 10 تا 11.30
- شناخت و بررسی ماهیت نور طبیعی به عنوان یک منبع نور کلیدی برای عکاسی و نکاتی درباره چگونگی استفاده از این منبع  و لوازم مورد نیاز برای عکاسی در فضای آزاد.
- چگونگی انتخاب زوایه تابش نور و تاثیر آن بر سوژه با استفاده از یک منبع نور.
- شناخت و بررسی نور در دسترس محیطی.
- بررسی کاربردهای رفلکتور به عنوان ابزاری موثر در نورپردازی.

بخش سوم: ساعت 12 تا 13.30
- شناخت و بررسی انواع منابع نور مصنوعی برای عکاسی در داخل و خارج از استودیو شامل منابع نور پیوسته گرم، منابع نور پیوسته سرد و فلاش‌های استودیو.
- معرفی اجزای فلاش‌های استودیو و عملکرد  لوازم  جانبی قابل استفاده با این فلاش‌ها.
- روش ترکیب چند منبع نور برای یک نورپردازی استاندارد در استودیو و چگونگی تعیین نسبت‌های نور در زمان ترکیب این منابع.

880115_1.gif


پرهام تقی‌اف

این کارگاه توسط پرهام تقی‌اف ارائه خواهد شد. پرهام تقی‌اف از همکاران سایت عکاسی است و مسئولیت بخشی از دوره‌های آموزشی سایت عکاسی را برعهده دارد.
وی در زمینه عکاسی و هنر مفهومی فعالیت می‌کند و در این راستا نمایشگاه هایی به صورت انفرادی و گروهی برگزار کرده است. او مدیریت مرکز عکاسی پرشیا را نیز بر عهده دارد.
تقی‌اف فارغ التحصیل رشته عکاسی از موسسه عکاسی نیویورک است و در «انجمن بین‌المللی عکاسان تبلیغاتی»، «انجمن ملی عکاسان تبلیغات ایالات متحده آمریکا» و «انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران» عضویت دارد.
 [سایت مرکز عکاسی پرشیا] - [سایت شخصی پرهام تقی اف]


طرز اجرای کارگاه چگونه است؟
در این کارگاه علاوه بر ارایه سرفصل مطالب به صورت PowerPoint، که با نمونه عکس‌های متعدد و متنوع همراه است، با بهره گیری از یک استودیو مجهز عکاسی، در هر بخش علاوه بر نمایش تجهیزات نورپردازی به صورت عملی مراحل نورپردازی و عکاسی انجام می‌شود.


880115_1.gif

- توصیه می‌کنیم اگر تصمیم به شرکت در کارگاه را دارید ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید.
- به هیچ عنوان ایمیل و شماره تلفن فردی دیگری را در فرم ثبت نام درج نکنید.
- در صورت بروز هرگونه مشکل در ثبت نام اقدام به ثبت نام مجدد نکرده و با ما تماس بگیرید.
- روز پنجشنبه 23 اردیبهشت یک راهنما برای شما ایمیل می شود حتما ایمیل خود را چک کنید.
- فیلم آموزشی یا جزوه، در حین برگزاری کارگاه یا پس از آن،
ارائه نمی‌شود. جهت یادآوری مطالب ارایه شده در کارگاه خلاصه مطالب از طریق بخش آموزش آنلاین سایت عکاسی در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

زمان برگزاری: جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 از ساعت هشت تا چهارده
با توجه به شروع کارگاه راس ساعت هشت ضروری است سی دقیقه زودتر در محل کارگاه حاضر باشید.
مهلت ثبت نام: ثبت نام تا تکمیل ظرفیت سالن برگزاری کارگاه و حداکثر تا ساعت 12 ظهر سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت ادامه دارد.
محل برگزاری: سینما آزادی، خیابان شهید بهشتی (عباس آباد)، تقاطع خیابان خالد اسلامبولی (وزراء)
هزینه ثبت نام: سی و نه هزار تومان( سیصد و نود هزار ریال)، شامل: شرکت در کارگاه - پذیرایی - گواهی شرکت در کارگاهPowered by Practicalidea