صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
Like Tree77تشکر

موضوع: خرید D3000 یا D5000یا D90 چرا؟

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

پیش فرض خرید D3000 یا D5000یا D90 چرا؟

درود

این موضوع ذهن خیلی از دوستان که در حال انتخاب دوربین برای اولین بار هستند را به خود مشغول کرده.

مطلب پیش رو در مورد همه آنها صدق میکند به شرط آنکه واقعا بودجه محدودی نداشته باشند . اگر نه در غیر اینصورت واقعا بهای گذاف تری پرداخت خواهند کرد. خوب بهتر است به اصل مطلب بپردازم:

کسی که D5000 ( یا D3000 ) میخرد در واقع بعدا مجبور است یک لنز بخرد به عنوان ارزان ترین و معقولترین گزینه لنز Nikkor 18-105 VR یعنی همان لنزی که کنار D90 هست را 350 هزار تومان جداگانه بخرد.

لنز کیت D5000 ( یا D3000) لنز 18-55 است که نوی آن 90 تومان است در هنگام خرید فروشنده از شما بر میدارد چون نو است اما بعدا اصلا فروش نمی رود چون هیچ کس جداگانه 18-55 نمیخرد. و مجبورید آنرا به گوشه ای بندازید! ( البته کسی که به دلایل محدودیت مالی مجبور به ماندن با همان 18-55 است طرف صحبت من نیست و این لنز 18-55 در حد خودش لنز خوبیست اما کیست که بعدا نخواهد لنز بهتری بخرد؟)

خوب قیمت D5000 را به اضافه قیمت لنز 18-105 میکنیم:

720 + 350=1090 که تقریبا هم قیمت D90 شد.

ابن خرید لنز برای D5000 اجباری است. چون هیچ کس با 18-55 بیشتر از چند ماه کار نکرده بعدش باید لنز بخرد. حال آنکه همان لنز 18-105 روی D90 برای شما ارزانتر می افتند : D90 قیمت بدنه خالی آن 900 هزار تومان است و با لنز 18-105 میشود 1160 با گارانتی، در حقیقت لنزش برای شما 260 هزار تومان می افتداین تا اینجا

حالا D5000 بدنه بدی نیست سنسورش دقیقا مشابه D90 هست اما خیلی چیز ها کمتر از D90 دارد در واقع D5000 ورژن لیمیتد شده D90 است.

از جمله مهمترین چیزی که نیکون بخاطرش شهرت فراوان دارد را نه D5000 دارد نه D3000 و آن سیستم محبوب فلاش وایر لس نیکون یا همان CLS است.

یعنی با داشتن یک بدنه نیکون ( به جز D5000 , D3000 ) بدون هیچ هزینه اضافی میتوانید یک یا چند فلاش نیکون داشته باشید و براحتی آنها بدون سیم به دوربین وصل کنید و انواع حالت های نور پردازی را داشته باشید.

موارد مصرف آن گذشته از عکاسی پرتره میتوان به عکاسی استروبیست اشاره کرد.

اما با داشتن یک D5000 شما مجبورید یک فلاش Sb800 نیکون هم را به قیمت 380 هزار تومان بخرید تا بتوانید فلاشهای بعدی را بصورت وایر لس یا مد کاماندر استفاده کنید. یعنی در واقع یک Sb800 اینجا اضافه تر میخرید. در حالی که D90 خودش این سیستم را داشت

پس میبینید که خرید یک D5000 همینطور D3000 چطور هزینه های بعدی را به شما تحمیل میکند و شما در واقع پولی بیشتر از D90 برای آنها خواهید پرداخت:

D5000 + 18-105 + SB800 = 1470
    D3000 + 18-105 + Sb800 = 1290

( بگذریم که فلاش Sb800 دیگر ساخته نمی شود و در بازار کمتر و کمتر میشود و بجای آن باید Sb900 خرید که چنین قابلیتی داشته باشد که تازه 510 هزار تومان است و گرانتر)

در حالی که یک D90 با لنز کیتش، همه این امکانات به اضافه آپشنهایی دیگر را فقط با 1160 یکجا دارد در حالی که آن دو بدنه دیگر با امکاناتی ضعیف تر و قیمت بیشتر را در نهایت امر به شما تحمیل میکنند. و بعدا ها هم برای آن D90 براحتی میتوانید هر تعداد که خواستید فلاش ارزان و کارای Sb600 با قابلیت مد remote و ارتباط بی سیم... که قیمتش 250 هزار تومان است تهیه کنید که با سیستم Cls موجود در D90 براحتی میتواند به صورت Off Camera ( بدون اتصال به بدنه و به صورت بی سیم بکار رود )

این پروسه برای همه دوستانی که میخواهد این بدنه ها رو بخرند اتفاق میافته مگر اینکه واقعا فقط یک D3000 یا D5000 بخرند و بس و دیگر قصد هیچ هزینه دیگری نداشته باشند ( که بعید است ) تنها در این صورت است که خرید این دو بدنه بجای D90 معقول است و گرنه خیر.

این ها و خیلی از مسائل دیگر خود دلیل فروش بسیار بالای D90 در بازارهای جهانی است. مجموعه ای که خیلی بیشتر از قیمتی که میپردازید جنس دریافت میکنید ( نسبت به سایر مدلها )

موفق باشید

انوش
    ویرایش توسط Anoosh-Em : Thursday 3 June 2010 در ساعت 17:03
    infinity، farhad44، Kamal و 17 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

پیش فرض پاسخ: خرید D3000 یا D5000یا D90 چرا؟

مواردی که گفتین همه خوب هستن.
    من هم یک مورد دیگه میگم که اونم نداشتن موتور فوکوس در بدنه های D5000 و D3000 است.
    شما اگه روزی بخواهید لنز ارزان قیمتی مثل 50mm f1.8 رو خریداری کنید، اگر دوربینتان موتور فوکوس نداشته باشه فقط در حالت دستی میتونین فوکوس کنین.
    اگر هم لنز موتور فوکوس دار بخواهین تهیه کنین باید هزینه های زیادی رو تحمیل بشین. (مثلا 50mm f1.4G)
    پس این مورد مهم هم دوستان فراموش نکنن چون هنوز هم لنزهای قدیمی خوبی پیدا میشه که موتور فوکوس ندارن.
    مشخصه داشتن موتور فوکوس در لنزهای نیکون SWM است.
    Omid Araki، Anoosh-Em، SIAMAK™ و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x

كاربر آشنا Omid Araki آواتار ها
    تشکر کرده
    885

انوش جان بسیار متشکرم من هم چند ماه پیش دقیقا همین مشکل را داشتم و بین d90 و d5000 مردد بودم با اینکه قیمت دی 90 کمی برایم سنگین بود ولی دقیقا همین مطالبی را که بسیار زیبا نوشتی توی ذهنم بررسی کردم و بلاخره d90 عزیز را خریدم اکنون بسیار راضی هستم . از اینکه وقت گذاشتی تا به دیگران کمک کنی بسیار متشکرم.

یه نکته دیگه هم هست که d90 بسیار خوش دست تر است
    و تنظیم دوربین با کلیدهای بیشتر آن بسیار راحت تر است
    کار با d90 بسیار لذت بخشه و چندین ساعت هم که دوربین دستت باشد احساس خستگی نمی کنی.
    Anoosh-Em و Hassan.K تشکر می‌کنند.

كاربر جديد mehdiza آواتار ها
    تشکر کرده
    5

سلام
    من خودم D5000 خریدم و الان یکی دو ماه هست که باهاش کار می کنم. نظر انوش عزیز واقعا درست است و تنها محدودیت مالی می تواند نخریدن D90 را توجیه کند.

مهم ترین چیزی که من الان باهاش برخورد کردم نداشتن موتور اتوفوکوس روی بدنه هست که انتخاب لنز را محدود می کند. من اول فکر می کردم که فوکوس دستی مشکلی ندارد ولی فوکوس اتوماتیک به نظرم خیلی مهم است چون دقت و سرعت فوکوس عامل مهمی است. بنابراین من با دوربین خودم در واقع محدودیت برای انتخاب لنز دارم.

من فکر می کنم اگر کسی توان مالی داشته باشد بهترین گزینه در بین سه دوربین مطرح شده D90 است و از هر جهت خوب است . البته یک مزیت D5000 قابلیت چرخش LCD در جهات مختلف را است که گاهی می تواند عکاسی را راحت کند.

برای خود من دلیل خرید D5000 هم محدودیت مالی بود و هم اینکه فعلا به صورت آموزشی به آن نگاه می کنم . این دوربین هم دوربین خیلی خوبی است و عکس های خیلی خوبی هم حتی با لنز کیت آن می شود گرفت. شخصا به عنوان یک مبتدی بهتر می دانم که با همین لنز 18-55 مدت ها کار کنم و بهترین قابلیت را از آن بیرون بیاورم و بعد که محدودیت هایم را دیدم سراغ لنز های دیگر بروم اما توصیه می کنم کسی که می خواهد در این رنج دوربین نیکون بخرد حتما به مطالب که بالا گفته شده توجه کند.
    Omid Araki، Anoosh-Em، SIAMAK™ و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

فقط یک نکته را نباید فراموش کرد و آنهم اینست که هدف بدنه هایی مانند D3000 و D5000 و مشابهش در سایر برندها، افرادی است که می‌خواهند یک DSLR با حداقل اندازه داشته باشند. ترکیب اینها با لنز کیت، مجموعه کوچکی می‌سازد که بنده حتی آنها را برای بسیاری که می‌خواهند دوربین compact یا Slr-like بخرند ولی کیفیت عکس یهتری مدنظرشان است، توصیه کرده‌ام. اینان هیچ گاه در آینده نه لنزشان را ارتقاء خواهند داد و نه وسایل جانبی دیگر می‌خرند. اما همواره از کیفیت خروجی و اندازه این دوربین‌ها خُرسند هستند.
    infinity، Mashhadi Vahid، farhad44 و 13 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    فقط یک نکته را نباید فراموش کرد و آنهم اینست که هدف بدنه هایی مانند D3000 و D5000 و مشابهش در سایر برندها، افرادی است که می‌خواهند یک DSLR با حداقل اندازه داشته باشند. ترکیب اینها با لنز کیت، مجموعه کوچکی می‌سازد که بنده حتی آنها را برای بسیاری که می‌خواهند دوربین compact یا Slr-like بخرند ولی کیفیت عکس یهتری مدنظرشان است، توصیه کرده‌ام. اینان هیچ گاه در آینده نه لنزشان را ارتقاء خواهند داد و نه وسایل جانبی دیگر می‌خرند. اما همواره از کیفیت خروجی و اندازه این دوربین‌ها خُرسند هستند.
    سلام

دقيقا نكته اي بود كه مي خواستم عرض كنم.

در زمان عكاسي فيلمي كه دوربين هاي Slr Like وجود نداشت و دوربين هاي 135 به دو دسته ي پارالكس (رنج فايندر) و SLR تقسيم مي شدند، بي اغراق 98% خريداران SLR ها در تمام عمرشان فقط از يك لنز نرمال 50mm روي دوربينشان استفاده مي كردند و هيچ گاه به فكر خريد لنز مكمل نمي افتادند و در اواخر دوران فيلمي هم اغلب فقط از يك لنز زوم 90-28 يا 80-35 و امثالهم استفاده مي كردند.

الان اين در صد به دليل وجود اينترنت و فوروم هاي عكاسي و ... در سراسر دنيا از 98% به چيزي شايد حدود 70% رسيده باشد و هنوز تعداد زيادي از خريداران DSLR ها تا آخر با همان لنز كيت مي مانند و تنها استفاده كنندگان از فوروم هاي اينترنتي و عكاسان حرفه اي به دنبال خريد لنزهاي متعدد هستند.

يقينا نيكن و كنن و سوني و پنتكس و بقيه هم با ديد باز به اين دسته از خريداران مي نگرند و اين دوربين ها را براي اين دسته از خريداران طراحي و روانه ي بازار مي كنند.

بسياري از خريداران امروزه ي DSLR ها تا آخر عمرشان حتا به فكر خريد فلاش اكسترنال نمي افتند چه برسد به اينكه به چيزي به اسم وايرلس فلش فكر كنند. براي اين دسته از خريداران شايد بهترين خريد همان D3000 و 1000D و Alpha 200 و Kx و... باشد.
    nmroshan، infinity، Omid Araki و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه farhad_k آواتار ها
    تشکر کرده
    872

با سلام
    یکی از انهایی که از d5000 به d90 کوچ کرد من بودم.
    چند دلیل باعث این مساله شد
    مهمترین اون نداشتن موتور فوکوس روی بدنه بود ولی بعدا به این نتیجه رسیدم که شاید تنها لنزهایی که مرا به فکر انداخت 80-400 نیکون و 80-200 بود که حالا هیچ کدام را ندارم:biggrin:
    روزی که کنون 500d خودم رو با نیکن عوض میکردم فروشنده به من بجای d5000 دوربینd90 پیشنهاد داد ولی وقتی دست گرفتم از اندازه اون خوشم نیومد حتی به بهای 1سانتیمتر
    اما واقعا من جز اونهایی هستم که نسبت به بدنه بزرگ حساسیت دارم چون موقع خرید همین d90 هم فروشنده d300 پیشنهاد میداد ولی واقعا دیگه نمیتونستم اندازه اون رو تحمل کنم.
    یکی دیگه از برتری های دی90 ال سی دی بسیار با کیفیت اون هستش که بعضی وقتها واقعا به من کمک میکنه
    ومهمترین علت وشاید برای بعضی ها عجیب جدا بودن کنترل کننده شاتر اسپید و دیافراگم در d90 هستش که واقعا کار کردن رو راحت تر میکنه و top lcd
    ولی در نهایت یه چیزی رو میدونم که واقعا d90 رو دوست دارم و از اون بیشتر لنز 16-85 عزیزمو
    همه اینا رو گفتم تا نهایت بگم برای همه اندازه بزرگتر بدنه مزیت نیست
    البته ربطی به هیکل و اینها نداره ها برای من 185 سانتی و90 کیلویی بلند کردن d300 مشکلی نیست چون با همین d90 و لنز 120 400 شاید یک ساعت بدون سه پایه عکاسی میکنم بلکه مشکلم از سلیقمه
    ولی در نهایت بگم اگر از اول d90 میگرفتم حتما با 18-105 راضی بودم و الان شاید بجای 16-85 و 35مم یه لنز 70-200 داشتم.البته با کمی صرف هزینه.
    پس انتخاب اول واقعا مهمه.
    farhad44، Omid Araki، raffi و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد کرمی
    Nikon D610 -Nikon 12-24 F/4 & Nikon 24-120 F/4 N & Nikon AF-s 300 f/4 & AF Nikon 80-200 f/2.8 D speedlight 600 & TC14

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام:

من هم با نظر فرهاد خان و آفای روشن موافقم.

البته اگر فرض انوش عزیز را قبول کنیم دلایل ایشان و نتیجه گیرهایشان درست است.

از جمله مهمترین چیزی که نیکون بخاطرش شهرت فراوان دارد را نه D5000 دارد نه D3000 و آن سیستم محبوب فلاش وایر لس نیکون یا همان CLS است
    و نتیجه گیری که از این بحث شده در پایان همگی درست است منوط به آنکه یک عکاس الزاما به سیستم وایرلش فلش نیکون D90 نیاز داشته باشد.
    ولی مشکل اینجاست که این فرض الزاما درست نیست.

این جمله از فرهاد خان :

سياري از خريداران امروزه ي DSLR ها تا آخر عمرشان حتا به فكر خريد فلاش اكسترنال نمي افتند چه برسد به اينكه به چيزي به اسم وايرلس فلش فكر كنند. براي اين دسته از خريداران شايد بهترين خريد همان D3000 و 1000D و Alpha 200 و Kx و... باشد.
    گویا این مطلب خواهد بود.

فردی رو میشناسم، آن اوایلی که 350D به بازار آمده بود با لنز کیت خرید (فکر کنم سال 84 عضو این سایت بود البته الان فقط مقالات سایت را میخوانند) ایشان هنوز هم با همان لنز کیت و فلش پاپ آپ عکاسی میکنند.

تا جاییکه من میدانم بازار و فروش اجناس در خارج از کشور مخصوص اروپا جوی متفاوت تر با ایران خودمان دارد. آنجا معمولا اینگونه فکر نمیکنند که یک دوربینی بخرم حالا چند تا آپشن اضافه هم داشته باشه شاید یک زمانی بدرد خورد. این نه تنها روی دوربین بلکه روی خیلی از اجناس دیگر اتفاق خواهد افتاد اما این جو در کشورمان به دلایلی .... بگونه ای دیگر است.

این سیاست از دید من درست است که دوربین هایی با رده هایی نزدیک به هم تولید خواهند شد و چه خوب خواهد بود زمانی بتوان یک دوربین فرضی 5DII رو با آپشن های متفاوتی انتخاب و خریداری کرد. البته دور از ذهن نخواهد بود ( فکر کنم شرکت Red در این خصوص پیشگام خواهد بود ) به امید آن روز

موفق باشید
    farhad44 تشکر می‌کند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad_k نمایش پست ها
    ومهمترین علت وشاید برای بعضی ها عجیب جدا بودن کنترل کننده شاتر اسپید و دیافراگم در d90 هستش که واقعا کار کردن رو راحت تر میکنه و top lcd

سلام جناب کرمی

این دو موردی که ذکر کردید اصلا عجیب و پیش پا افتاده نیستند ! (حتی به نظرم خیلی هم مهم هستند)

در ریویو های و وب سایت های خارجی همچنین نوشته های دوستان در فروم خودمان هم میتوانید ببینید که خیلی ها به این مورد اشاره میکنند.

(مثلا یکی از دلایلی که سری XXXD کنون را خیلی نمی پسندم عدم وجود دو غریبلک جداگانه برای کنترل شاتر و دیافراگم است.)

شاد باشید.
    farhad44، Omid Araki، Vahid و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    مطلب پیش رو در مورد همه آنها صدق میکند به شرط آنکه واقعا بودجه محدودی نداشته باشند . اگر نه در غیر اینصورت واقعا بهای گذاف تری پرداخت خواهند کرد. خوب بهتر است به اصل مطلب بپردازم:

کسی که D5000 ( یا D3000 ) میخرد در واقع بعدا مجبور است یک لنز بخرد به عنوان ارزان ترین و معقولترین گزینه لنز Nikkor 18-105 VR یعنی همان لنزی که کنار D90 هست را 350 هزار تومان جداگانه بخرد.
    سلام

با یک قسمتهایی از صحبتهای انوش عزیز موافقم, ولی اینکه کسی که محدودیت مالی ندارد, بخواهد به جای D3000 یک D90 بگیرد را موافق نیستم (صرفا ً به دلیل امکانات بیشتر با هزینه کمتر)
    از آن گذشته هر کسی باید در یک جایی ترمز خواسته هایش را بکشد , اگر نه قطعا ً همین شخص به D300 هم متمایل خواهد شد.

اما برای یک علاقمند جدی که احتمال دارد بخواهد در چند ماه آینده هزینه بیشتری در این سیستم بکند , خرید D5000 به جای D3000 و خرید D90 به جای D5000 کار درستتری است.

* در ضمن 350 تومان قیمت لنز با جعبه طلایی است و لنز کیت 260 تومانی با جعبه سفید ... :)
    Omid Araki، barca007 و S.M.Noorbakhsh تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین