موسسه‌ی کریستیز که اخیرا با یکه‌تازی در بازار هنر «عکاسی» پاییزی طلایی را سپری کرد در یکی از تازه‌ترین حراجی‌های خود رکورد گرانقیمت‌ترین تک عکس به فروش رفته در تاریخ هنر را نیز شکست.

در حراجی که این موسسه در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه در تالار باشکوه راکفلر نیویورک و برای عرضه‌ی آثار هنری تحت عنوان «هنر معاصر پس از جنگ» برگزار کرده بود تعداد ۲ قطعه عکس نیز به فروش رسید. + در این حراجی تعداد ۵۵ اثر از بهترین آثار هنری تاریخ هنر نهایتا به ارزش خیره‌کننده‌ی ۲۲۰ میلیون و ۸۱۲ هزار دلار فروخته شدند.

 

01


سیزدهمین اثر گران‌قیمت این حراج طلایی عکسی با عنوان «Rhein II» از آندرس گورسکی، عکاس ۵۶ ساله‌ی آلمانی بود که پیش از حراج بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون دلار برآورد قیمت شده بود به ارزش ۴ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد و عنوان گرانترین تک عکس فروخته شده در تمام طول تاریخ عکاسی را از آن خود کرد. آندرس گورسکی این عکس را، که بخشی از مجموعه‌ عکس‌هایی با موضوع و ترکیب‌بندی مشابه می‌باشد، در سال ۱۹۹۹ از یکی از مناظر کنار رود راین آلمان گرفته است. فریم‌های دیگر این مجموعه عکس گورسکی هم‌اکنون در موزه‌های هنر مدرن نیویورک و مونیخ، موزه‌ی هنری تیت لندن و برخی مجموعه‌های خصوصی نگه‌داری می‌شود. عکس دیگر فروخته شده در این حراج نیز عکسی بدون عنوان از سیندی شرمن، عکاس ۵۷ ساله‌ی آمریکایی، بود که به قیمت ۲۷۸ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد. این در حالی بود که این عکس محصول سال ۱۹۸۰ پیش از حراج بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار برآورد قیمت شده بود.

 

 

02

 

 


اکنون در لیست گرانبها‌ترین آثار تاریخ عکاسی پس از عکس آندرس گورسکی، رتبه‌ی دوم در اختیار «بی‌نام شماره ۹۶» اثر سیندی شرمن است که سال ۱۹۸۱ گرفته شده و بهار امسال در حراجی کریستیز نیویورک به قیمت ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۵۰۰ دلار خریداری شده بود.

03

اما در رتبه‌ی سوم باز هم به نام آندرس گورسکی برمی‌خوریم با عکسی از او به نام «99 Cent II Diptychon» (محصول ۲۰۰۱) که سه نسخه از آن تاکنون به فروش رفته است. نسخه‌ی اصلی این عکس در فوریه سال ۲۰۰۷ به قیمت بیش از ۳.۳۴ میلیون دلار در حراجی ساتبی لندن فروخته شده و دو نسخه‌ی دیگر در سال ۲۰۰۶ به قیمت‌های ۲.۴۸ و ۲.۲۵ میلیون دلار به فروش رفته‌اند.
 

04


 مقام چهارمین گرانترین آثار تاریخ هنر عکاسی هم از آن ادوارد استایکن، عکاس فقید آمریکایی، است. این عکس که «The Pond-Moonlight» نام دارد سال ۱۹۰۴ گرفته شده و فوریه‌ی ۲۰۰۶ در حراجی ساتبی نیویورک به قیمت ۲ میلیون و ۹۲۸ هزار دلار به خریداری شده است.
 

05


 مکان پنجم نیز از آن عکاسی ناشناس است با عکسی به نام «Billy the Kid» که از یاغی معروفی به همین نام گرفته شده است. این اثر که قدیمی‌ترین عکس در میان ۱۰ عکس گرانبهای تاریخ هنر می‌باشد اندازه‌ای کوچک دارد و احتمالا در حدود سال‌های ۱۸۷۹ یا ۱۸۸۰ گرفته شده و در ژوئن ۲۰۱۱ به قیمت ۲.۳ میلیون دلار در حراجی برایان لیل فرانسه به فروش رسید. 
 

06


 اما در کمال شگفتی، مکان ششم فهرست گرانقیمت‌ترین عکس‌های تاریخ در اختیار دیمیتری مدودف، رئیس جمهور کنونی روسیه، است. عکسی با عنوان «Tobolsk Kremlin» که او در سال ۲۰۰۹ گرفته در یک حراج روسی در شهر سن‌پترزبورگ در ژانویه‌ی ۲۰۱۰ به قیمت ۱.۷۵ میلیون دلار فروخته شده است.
 

08


عکسی از ادوارد وستون، عکاس فقید آمریکایی، هم که وی در سال ۱۹۲۵ تهیه کرده است در یک حراجی موسسه‌ی ساتبی در نیویورک در سال ۲۰۰۸ به قیمت یک میلیون و ۶۰۹ هزار دلار خریده شده و در جای هفتم گران‌ترین عکس‌ها نشسته است. رتبه‌های هشتم (عکس بالا) و نهم هم در اختیار آلفرد استیگلیتز، چهره‌ی شناخته‌شده‌ی تاریخ عکاسی، است. این دو عکس که در سال ۱۹۱۹ گرفته شده‌اند در حراجی فوریه ۲۰۰۶ از سوی موسسه‌ی ساتبی در نیویورک به قیمت‌های ۱.۴۷ و ۱.۳۶ میلیون دلار فروخته شده‌اند. (امکان نمایش عکس هفتم و نهم در سایت نیست.)
 

10
 

دهمین عکس گرانقمیت تاریخ هنر عکاسی نیز «Cowboy» اثر ریچارد پرینس، عکاس و نقاش ۶۲ ساله‌ی آمریکایی، است. این عکس پرینس، که به واسطه‌ی نقاشی‌ها و عکس‌هایش با تکنیک پست‌مدرنیستی از آن خودسازی شهرت دارد، نوامبر ۲۰۰۵ در حراجی کریستیز نیویورک به قیمت یک میلیون و ۲۴۸ هزار دلار فروخته شده است.