موسسه‌ی کریستیز سیزدهمین حراج خاورمیانه‌ای خود را طی دو شب متوالی در آبان‌ماه سالجاری در دو بخش جداگانه به میزبانی دبی برگزار کرد که باز هم شاهد فروش تعدادی از آثار عکاسان ایرانی بود.

این موسسه‌ی حراجی مشهور، که در رویدادی کم‌نظیر امسال شاهد جابجایی ۲۹ رکورد جدید در فروش آثار هنری در حراج‌های خود در نقاط مختلف جهان بوده است، سیزدهمین حراج خود را در منطقه‌ی خاورمیانه با محوریت هنر مدرن ایران، ترکیه و کشورهای عربی برگزار کرد.

شب اول این حراج با عرضه‌ی ۳۰ اثر گرانقیمت‌تر در مکان همیشگی این حراج در دبی یعنی برج‌های دوقلوی امارات برپا شد و با فروش رفتن ۹۶ درصد آثار ارائه شده نهایتا کریستیز سیزدهم در این شب به فروشی بیش از ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار دلار دست یافت. در میان آثار فروخته شده در شب اول عکسی از شیرین نشاط، عکاس ۵۵ ساله‌ی مقیم نیویورک، از مجموعه‌ی زنان الله به قیمت ۶۲ هزار و ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد در حالی‌که در برآورد اولیه برای آن قیمتی معادل ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار در نظر گرفته شده بود.

گران‌ترین اثر فروخته شده در این شب تابلوی نقاشی «ماهیگیر» از محمود سعید، نقاش فقید مصری، بود که ۸۱۸ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد. اما در شبی که ۸ رکورد از ۱۰ رکورد قیمت در اختیار هنرمندان ایرانی بود تابلویی از سهراب سپهری، نقاش و شاعر شهیر ایرانی، ۲۶۶ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد و در جای دوم آثار گرانقیمت شب نخست نشست.

شب دوم حراج هم در همان محل با عرضه‌ی آثاری ارزان‌تر یا کارهایی از هنرمندان جوان‌تر برگزار شد و نهایتا ۲ میلیون و ۲۶۰ هزار دلار فروخت. ۱۶ هنرمند حاضر در این شب از حراج برای نخستین بار شاهد فروش یکی از آثار خود در حراج کریستیز بودند. در میان آثار عرضه شده در این شب یک چیدمان فتومونتاژ ۴ فریمی از افسون، عکاس ایرانی ساکن بریتانیا، علی‌رغم برآوردهای اولیه که در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار بود در پایان ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد.

فروش فتومونتاژ دیگری از همین هنرمند با استفاده از عکس چهره‌ی شیرین نشاط به ارزش ۴۳۷۵ در حالی‌که در برآوردها ۳ تا ۴ هزار دلار قیمت داشت از نکات جالب این حراج بود. اما جالب‌تر اینکه عکس دیگری از چهره‌ی شیرین نشاط که توسط یوسف نبیل، عکاس ۴۰ ساله‌ی مصری، سال ۲۰۰۷ در کازابلانکای مراکش گرفته شده بود هم به مبلغ ۸۷۵۰ دلار فروخته شد.

   همچنین چهارمین فریم از مجموعه عکس «میس هایبرید» شیرین علی‌آبادی با فروشی معادل ۲۵ هزار دلار یکی از عکس‌های گران‌قیمت‌ شب دوم حراج شد. همچنین عکس دیگری از مجموعه‌ی زنان الله شیرین نشاط با فروشی معادل ۲۲ هزار و ۵۰۰ دلار یکی دیگر از عکس‌های فروش رفته‌ در شب دوم بود. آخرین عکس ایرانی فروش رفته در این شب هم فریمی از مجموعه‌ی «شاپرک خانوم» شادی قدیریان (عکس بالا) بود که با وجود برآورد قیمت بین ۸ تا ۱۲ هزار دلار نهایتا به قیمت ۳۵۰۰ دلار فروخته شد.   

گران‌ترین اثر فروخته شده در شب دوم هم تابلویی نقاشی از لوآی کیالی، نقاش فقید سوری، بود که ۱۷۰ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش رفت. این نقاشی که محصول سال ۱۹۶۲ است در برآوردهای اولیه فقط بین ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده بود.