برای این كار ساخته نشده ام

شنبه ۲۳ دى ۱۳۸۵

به انگیزه یکصدمین سالگرد تولد آرون سیسکیند

گریس گلوئك - ترجمه مازیار فكری ارشاد

آرون سیسكیند (۱۹۹۱ _ ۱۹۰۳) عكاسی را با دوربین اهدایی از طرف همسرش به عنوان هدیه ازدواج آغاز كرد و به تدریج بدل به شناخته شده ترین عكاس آمریكایی دوران خود شد. سیسكیند به واسطه تصاویر آبستره ای كه عكس هایش را به نقاشی های پیروان مكتب نیویورك نزدیك ساخت، شهرت یافت.


aaron_siskind.jpg

تركیب بندی های استعاره وار سیسكیند متشكل از نشانه گذاری ها، پوسترهای پاره پاره، علائم و دیوار نوشته های خرد شده، مرزهای بین عكاسی و نقاشی را از میان برد. آثار او تأثیر فراوانی برشناخت امروز دنیا از عكاسی به عنوان هنر، گذاشت. در عرصه تئوری نیز سیسكیند به عنوان یكی از بهترین استادان راهنمای عكاسی در جهان شناخته می شود كه این سابقه را از چهل سال فعالیت در مؤسسه فناوری ایلینویز و سپس مدرسه طراحی رودآیلند به دست آورده بود.

امسال در یكصدمین سال تولد آرون سیسكیند، مجموعه برنامه هایی در یادبود و بزرگداشت مقام هنری و حرفه ای او برگزار شده و از جمله دوازده موزه و دو گالری هنری در لس آنجلس، نیویورك و حتی سئول در این امر سهیم بودند. حامی اصلی این برنامه ها در نیویورك رابرت مان نام دارد كه پس از مرگ سیسكیند تلاش فراوانی در ارائه و نمایش و بزرگداشت نام و یاد این هنرمند و در پست ریاست بنیاد هنری سیسكیند انجام داده است. این بنیاد توسط خود آرون به منظور ارتقای دانش عكاسی و حمایت مادی و معنوی از عكاسان جوان و تازه كار تأسیس شد. در سال ۲۰۰۳ چهار نمایشگاه در منهتن و یكی در موزه هنری مدرسه طراحی رودآیلند به مرور آثار و زندگی هنری سیسكیند پرداختند.
سیسكیند كه متولد و دانش آموخته شهر نیویورك بود، ابتدا در رشته ادبیات فارغ التحصیل شد و به مدت بیست و سه سال در مدارس مختلف این شهر به تدریس ادبیات انگلیسی مشغول بود. اولین تلاش های او برای عكاسی به سال ۱۹۲۹ و در دوران ماه عسلش به وقوع پیوست. سه سال بعد دوربینی بهتر و حرفه ای تر خرید و به عضویت اتحادیه فیلم و عكس نیویورك (یك گروه چپگرا كه بر عكاسی به مثابه راهكاری برای پیشبرد عدالت اجتماعی تأكید داشت) درآمد. سیسكیند با موضع گیری های افراطی سوسیالیستی اتحادیه چندان موافق نبود و عاقبت اتحادیه را ترك گفت. اما پیش از آن، به یكی از فعالان شناخته شده عكاسی در تهیه مجموعه عكس های مستند (كه توسط اتحادیه فیلم و عكس نیویورك با هدف بهبود اوضاع حومه نشینان شهری حمایت می شد) بدل گشت. یكی از این پروژه ها «مستند هارلم» نام داشت و عبارت بود از تصاویری از خیابان ها و زندگی در محله هارلم حد فاصل سال های ۱۹۳۲ تا ۱۹۴۰. سی قطعه از آن عكس ها هم اكنون در استودیو میوزیوم در محله هارلم به نمایش درآمده است. این آثار توسط تلماگلدن برنامه ریز و سرپرست نمایشگاه ها و یادواره های یكصدمین سالگرد تولد سیسكیند انتخاب شده اند. «درخت آرزو» تصویری است از تك درختی در خیابان به همراه شاخ و برگ ریخته در اطرافش و «افسر» كه تصویری است از یك افسر ارتش، با سردوشی ها و یونیفورمش ایستاده در رختكن تئاتر لافایت، مومنین در خدمت كلیسا، مردی خوابیده در اتاق به هم ریخته اش، زنی در آشپزخانه كوچكش، پسران مشغول بازی در یك ساختمان متروك، نمای سالم مانده یك خانه قدیمی با پنجره های بلند از به یاد ماندنی ترین تصاویر او در مجموعه مستند هارلم به شمار می روند. تصاویری كه به دقت تركیب بندی و با تأكید بر جزئیات گرفته شده اند. این عكس ها نمونه های برجسته ای از عكاسی مستند هستند كه سیسكیند كارش را با آنها آغاز كرد.اما در دهه ۱۹۴۰او از عكاسی بدین شكل خسته شد. «من در واقع برای این كار ساخته نشده ام. عكس های مستندم خیلی شكل گرا و آرام اند.» در اواخر دهه سی پروژه دیگری را برای اتحادیه فیلم و عكس نیویورك به نام «تاكستان های مارتا» آغاز كرد. او در این پروژه ساختمان های فانتزی، بقایای آثار معماری و بازی سایه ها را به عنوان موضوع كارهایش برگزید. پس از پایان پروژه در سال ۱۹۴۳ سیسكیند روی تأثیرهای سوررئالیست های اروپایی بر هنرهای تجسمی آمریكا متمركز شد. ایده هایی چون كنار هم گذاری عناصر كاملاً بی ارتباط با هم، تصاویر تكه تكه شده و استفاده از نوشتار در عكس هایش نفوذ كردند. عكاس بدون برنامه ریزی قبلی هدف سیسكیند شد. تعدادی از عكس هایش از استخوان ها و فسیل هایی كه اشكال ارگانیك به وجود آورده بودند، در دوران خود كارهایی بسیار متفاوت به شمار می آمدند.در ۱۹۴۳ تصاویر او به آثار نقاشان نیویوركی نزدیك شد و شباهت های عكس هایش به نقاشی های آدولف گاتلیب، بارنت نیومن و مارك روتكو، چهره ای تازه از سیسكیند به هنردوستان نشان داد. دوران دهه چهل وقتی سیسكیند به عنوان عكاس مستقل سر برآورد و به عكاسی از واقعیت روی آورد، بهترین دوران حرفه ای و هنری او محسوب می شود.

عكس های دهه چهل سیسكیند در موزه هنری مدرسه طراحی رودآیلند به نمایش گذارده شده اند. اما بزرگترین نمایشگاه یادواره صدمین سال تولد سیسكیند توسط جان هوارد برگزار شده است كه شامل عكس های ۱۹۴۴ او از منطقه گلاسستر می شود. این، اولین دوران گسست او از گذشته است. تصاویر او در این دوران به شدت سوررئال شده اند. مایه تهدید نیز در عكس های سیسكیند به عنوان مولفه تكرارشونده بسیار به چشم می خورد. در یكی دیگر از عكس های این دوره به نام «گلاسستر ۲۸» دو طناب پیچیده شده بر یك تخته الوار به شكل «U» گره خورده است. جدایی دو رشته طناب و در عین حال پیوستگی عمیقشان به وسیله گره، توسط منتقدان به معانی عمیق هنری تعبیر شد و در عین حال اهمیت به وجود آوردن كنتراست بین بافت های مختلف را به رخ می كشد.


siskind.jpg

در نمایشگاه رودآیلند كه یك كاتولوگ مفصل نیز دارد نگاه سیسكیند در اواخر دهه چهل به جهان و عكاسی تشریح شده. عكس هایی از صخره های تند و تیز منطقه گلاسستر، جلبك های دریایی و محیط زیست شهری در نیویورك، هوبوكن، شیكاگو و لس آنجلس از جمله كارهای او در این نمایشگاه به شمار می روند. تصاویر شهری او گذر زمان را ثبت می كنند. دیوارهای در حال فروریختن یا سوراخ سوراخ، بقایای نقاشی های دیواری، زنگ زدگی تیرآهن ها، دیوارنوشته ها و دیگر علائمی كه می توانند بر اشاره های احساسی دلالت كنند، اما در عین حال نوعی زیبایی شكل گرا در باطن خود دارند.یكی از جالب ترین برنامه های صدمین سالگرد تولد سیسكیند، نمایشگاه كوچكی از عكس های او در كنار آثار نقاشان و مجسمه سازان هم دوره و همشهری او در نیویورك است. آثار هنرمندانی چون فرانتس كلاین، فیلیپ گاستون، جكسن پولاك، ویلم دكونینگ، دیوید اسمیت و همین طور روتكو، گاتلیب و نیومن در كنار عكس های سیسكیند در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده اند.نمایشگاهی با عنوان «در گفت وگو، نمایشگاه صدمین سال تولد آرون سیسكیند» در موزه هنری ویتنی برپاست كه تعدادی از تصاویر سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ وی و همین طور عكس هایی از فرانتس كلاین، نقاش نیویوركی و دوست صمیمی سیسكیند (كه به سال ۱۹۶۲ درگذشت) در این نمایشگاه قابل مشاهده اند.

یادواره ای دیگر، عكس های سیسكیند از پروژه «لذات و هراس های پرواز در خواب» و دوران زندگی او در شیكاگو را به نمایش گذارده است. عكس های سیسكیند از شناگرانی كه از اسكله شیكاگو به درون آب های دریاچه میشیگان شیرجه می زنند. عدسی او آ نها را در هوا ثبت كرده و تصاویری زیبا و توضیح دهنده از حس لذت و ترس با پس زمینه سفید كنتراست ایجاد كرده اند.در گالری رابرت مان نمایشگاهی با عنوان «آرون سیسكیند ۱۰۰» تعدادی از عكس های ناشناخته و كمتر دیده شده سیسكیند را در بردارد. صبر كنید، هنوز تمام نشده. گالری آندریاروزن نمایشگاهی با عنوان «از چشم یك اكسپرسیونیست آبستره» برپا كرده كه باز هم آثار او را در مقایسه با نقاشان نیویوركی هم دوره اش به نمایش می گذارد.اگر این همه توجه به یك عكاس در یكصدمین سالگرد تولدش به نظرتان كافی نمی آید یك كتاب گرانقیمت و حجیم با عنوان «سیسكیند ۱۰۰» توسط انتشارات پاورهاوس بوك نیویورك منتشر شده و یكصد عكس برگزیده او را در بردارد.

منبع: نیویورك تایمز

روزنامه شرق، 27 آذر 1382، سال اول، شماره 93

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • آموزش عکاسی پرتره
 • مجموعه عکس چیست؟
 • نور و نورپردازی در عکاسی
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • تقویم حرفه: هنرمند ۱۳۹۷ - ۶ طرح جلد
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • شش نگاه به عکاسی مستند
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • اتاق روشن - فرشید آذرنگ
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
Powered by Practicalidea