محدوده دینامیکی و رفع محدودیت آن با ادغام دیجیتالی-1

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۲

 

چشم انسان نسبت به حسگر دوربین دیجیتال یا فیلم، قادر به درك محدوده وسیعتری از روشنایی می باشد.وقتی به منظره ای نگاه می كنیم ، می توانیم جزئیات كامل آن را، هم در مناطق سایه و هم در مناطق روشن ببینیم.محدوده درك حسگر یا فیلم دوربین بسیار كمتر از انسان است.

Dynamic Range چیست؟
Dynamic Rang (یا محدوده دینامیکی كه از این پس برای سهولت آنرا DR می نامیم)،تفاوت بین روشنترین نقطه یك منظره با تاریكترین نقطه آن است.هنگام عكاسی در یك روز آفتابی، این دامنه بسیار وسیع تر از حد درك اكثر دوربینهاست.حتی اگر یك نورسنجی(Metering) دقیق نیز انجام شود، باز هم به خاطر محدودیت DR دوربین،دریافت تمام جزئیات هم در مناطق سایه و هم در مناطق روشن، برای دوربین غیر ممكن است .در حقیقت بر اساس ناحیه ای كه نورسنجی دوربین بر اساس آن انجام می شود، ممكن است جزئیات تصویر در مناطق روشن یا تیره از بین برود یا كم شود.


هدف این نوشتار
هدف این نوشتار ارائه راه حلهایی برای غلبه بر مشكل محدودیت DR دوربینها است.روشهای ارائه شده، روشهایی دیجیتال برای استفاده در دوربینهای دیجیتال است.اما باید توجه داشت كه محدودیت DR هم در دوربینهای دیجیتال و هم در دوربینهای غیر دیجیتال وجود دارد .این محدودیت در دوربینهای دیجیتال حرفه ای كمتر از دوربینهای معمولی است و به علت قیمت بالای آنها ،این مشكل در دوربینهای دیجیتال مورد استفاده اكثر افراد، بیشتر خودنمایی میكند.محدودیت DR در دوربینهای حرفه ای نیز وجود دارد و برخی شركتها كوشیده اند با ارائه CCD هایی بنام SuperCCD این محدودیت را كمرنگتر نمایند .
از روشهای دیجیتال ذكر شده در این نوشتار می توان برای عكسهای اسكن شده دوربینهای غیر دیجیتال نیز استفاده كرد.


روش دیجیتال
اساس روشهای دیجیتال برای افزایش DR ،تهیه چند عكس از منظره با نورسنجیهای مختلف و تركیب آنها با روشهای نرم افزاری است.بعبارت دیگر یك عكس با نورسنجی مناطق پر نور مانند آسمان تهیه میشود و یك عكس با نورسنجی مناطق تاریك مانند زمین.
شرایط استفاده از روشهای دیجیتال

برای استفاده از این روش دو شرط اساسی وجود دارد:
1-ثابت بودن فریم عكس
2- ثابت بودن موضوع در تمام عكسها
به همین دلیل همیشه نمی توان از این روش استفاده نمود.در یك روز آفتابی همراه با وزش باد ،ممكن است برگ درختان و یا حتی ابرهای آسمان حركت كنند ودر چنین مواردی عكس نهایی محو خواهد شد.برای ثابت بودن فریم، دوربین باید كاملا ثابت باشد.تقریبا می توان گفت كه همواره استفاده از 3 پایه و تایمر( یا كنترل از راه دور) دوربین الزامی است .

روش عكاسی
راحت ترین روش عكاسی برای استفاده از این روشها، استفاده از حالت AutoBracketing دوربین دیجیتال است.اكثر دوربینهای دیجیتال می توانند 3 یا بیشتر عكس پشت سر هم با نورسنجیهای مختلف بگیرند.یعنی یك فریم بر اساس نورسنجی نواحی سایه و یك فریم بر اساس نورسنجی متوسط كل منظره و یك فریم بر اساس نورسنجی نواحی روشن.كه فریمهای اول وسوم برای استفاده ما مفید خواهد بود و فریم دوم نیز بعنوان عكس پشتیبان(Backup )نگهداری می شود.
اما روش بهتر و ارجح عكاسی، استفاده از حالت Manual ویا Aperture Priority (اولویت دیافراگم) است.چون برای آنكه عمق میدان در فریم های مختلف تغییر نكند،بایستی دیافراگم ثابت باشد و نورسنجیهای مختلف بر اساس تغییر سرعت شاتر انجام شود.
فوكوس دوربین نیز بهتر است كه دستی و یا فوكوس تك نقطه ای باشد تا طی فریمهای مختلف، محل فوكوس ثابت باشد.

آماده سازی اولیه
پس از تهیه عكسها و انتقال آنها به كامپیوتر بایستی آنها را به فرمت TIFF یاJPG تبدیل نمود .این روش برای فرمتRAW قابل استفاده نیست.
در گذشته ،تصاویر بایستی به حالت 8 بیتی تبدیل می شدند تا در فتوشاپ استفاده از لایه ها امكانپذیر باشد.اما امروزه میتوان با استفاده از فتوشاپ CS كه از لایه های 16 بیتی نیز پشتیبانی میكند،از تصاویر 16 بیتی استفاده كرد، اما باید توجه داشت كه در این حالت حجم پروژه بسیار زیاد خواهد شد.

با رعایت شرائط فوق ، دو تصویرمورد نظر راكه بر اساس مناطق تیره وروشن نورسنجی شده اند ، در فتوشاپ باز نمایید.تصویر تیره را به صورت یك لایه روی تصویر روشن قرار دهید تا در پالت Layers فریم روشن به عنوانBackground و فریم تیره به عنوان layer1 نمایش داده شوند.

در این مرحله برای آنكه مطمئن شوید كه 2 فریم كاملا منطبق هستند ( كادر عكس و اجسام در 2 فریم ثابت بوده اند)،از روش زیر استفاده نمایید:
حالت Blending لایه 1 را به Difference تغییر دهید.با این كار تفاوتهای دو فریم نشان داده می شوند.اگر 2 فریم كاملا بر هم منطبق باشند،یك نسخه خاكستری از تصویر اولیه دیده میشود(تصویر سمت راست پایین) و در غیر اینصورت اطراف اجسام هاله ها یا رنگهایی مشاهده خواهید كرد(تصویر سمت چپ پایین).كه اگر این عدم تطابق بعلت جابجایی كادر ( ونه حركت موضوع) باشد میتوان با ابزار Move و كلیدهای مكان نما ، لایه ها را تا حد امكان بر هم منطبق نمود.

حال برای تركیب( Blending) این 2 عكس روشهای مختلفی وجود دارد كه در ذیل آنها را توضیح میدهیم:

روشهای Digital Blending


1-روش Painted Mask :
این روش با آنكه یك روش دستی و نسبتا وقت گیر است اما امكان كنترل بیشتری بر فرآیند كار را فراهم می كند .همچنین برای كار با تصاویر اسكن شده نیز كاربرد دارد.

- فرمان Layer>Add Layer Mask>Hide All را اجرا كنید.با ابزار Paintbrush یك Brush نسبتا بزرگ انتخاب كرده و با آن روی مناطق روشن بكشید.با این كار لایه رویی برداشته شده ولایه تاریك زیرین نمایان میشود.زیاد نزدیك مناطق تیره نشوید.بعد یك Brush كوچك اتخاب كرده و با بزرگنمایی بیشتر ،مناطق روشن نزدیك مرز نواحی تاریك را بردارید.هر جا اشتباه كردید با History آنرا تصحیح كنید.
مزیت این روش امكان كنترل كامل بر مناطقی است كه احتیاج به تركیب كردن دارند.
عیب این روش عدم امكان استفاده از آن در مورد تصاویری است كه مناطق تیره وروشن كوچك و درهم داشته و نمیتوان از Paintbrush به خوبی استفاده كرد.

2- روش ماسك لایه
یك ماسك لایه برای تصویر تیره ایجاد نمایید.(با كلیك بر آیكون دوم قسمت پایین سمت چپ پالت لایه).یك مربع سفید در كنار تصویر لایه 1 ایجاد می شود.

روی لایه Background كلیك كنید و با Ctrl-A كل تصویر را انتخاب نمایید.با Ctrl-C آنرا در Clipboard كپی كنید.حال دكمه ALT را نگهداشته و روی مربع سفید ماسك در لایه 1 كلیك نمایید.كل تصویر سفید می شود.
با Ctrl-V محتویات Clipboard را روی ماسك سفید Paste نمایید.حالا یك تصویر سیاه و سفید خواهید دید.
Filter>Blur>Gaussian Blur را اجرا و مقدار Radius را 40 پیكسل بگذارید.روی Background كلیك نمایید و كار تمام است!
در این مرحله می توانید لایه Background را انتخاب و با تنظیم Curve كمی مناطق تیره را روشنتر نمایید.
در نهایت لایه ها را Flat نمایید.

این بحث ادامه دارد....

نویسنده مؤلف: نعما م. روشن


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

امید
پاسخ به این نظر

سلام رضا جان !

بسیار مطلب عالی و جالبی بود!

امید

alireza
پاسخ به این نظر

باز هم یك شاهكار دیگر.ممنون و متشكر

asad mirzaii
پاسخ به این نظر

آقا رضا و آقا نعما.از زحمات بی شائبه شما بسیار تشكر میكنم

تنها نگرانی من اینست كه این گونه فعالیتها در این كوران گرفتاریها و مشكلات روزمره كم كم كاهش پیدا كند و بعلت فید بك كم روزی برسد كه وقتی به اینجا مراجعه كنم دیگر این مطالب را نبینم.

مثلا شما ببینید كه یك مطلب كوچك كه در یك وبلاگ نوشته میشود چقدر توسط بقیه وبلاگه لینك داده می شود و به به وچهچه گفته میشود.

ولی خودم اینجا رو شانسی پیدا كردم.

اقا كمی تبلیغ كنید

پاسخ به این نظر

اسد جان

از لطف شما ممنونم. امیدوارم كه بتوانیم به كاری كه شروع كرده ایم با وجود تمام مشكلات ادامه دهیم. اگر دوستانی كه توانایی دارند همانند نعما جان و بعضی دوستان دیگر به كمك ما ببشتابند ادامه كار سایت تضمین شده است. تبلیغ هم باشد به عهده شما دوستان.

حق با شماست. اگر نگاهی بیندازید بجز چند مورد انگشت شمار بقیه سایتهایی كه بیشترین بیننده و بیشترین نظرات را دارند از لحاظ محتوایی دارای هیچ مطلب مفیدی برای خواننده نیستند (اگر مضر نباشند). ولی این سلیقه خواننده و كاربران ماست، كه جای تاسف دارد. یكی از دلایلی كه من و دوستانم را واداشت كه به چنین كاری دست بزنیم همین بود كه در حد خودمان ( كه شاید خیلی هم كوچك است)سلیقه و ذائقه خواننده ایرانی را عوض نماییم و نشان دهیم كه این رسانه قدرتمند جهان شمول مفیدتر از اینها كه تا بحال دیده اید می تواند باشد.

شرط اول تغییر ذائقه وجود چیزی مفید برای خواندن است. شاید علت گرایش خوانندگان ما به سمت مطالب و سایتهای بی محتوا عدم وجود سایتهای فارسی مفید كه علاقه مندی و سلیقه آنان را ارضا نماید بوده باشد.

بهر حال، نوشته این دوست عزیز باعث شد تا چند كلامی هم درد دلی كرده باشیم. موید باشید.

siamak
پاسخ به این نظر

من مدتی است كه مطالب این سایت رو با دقت و علاقه تمام دارم دنبال میكنم .به جرات میتوانم بگویم كه

بینظیر است.

شما در مورد زمینه های مختلف بهترین مطالب را مینویسیدو اصلا نمیتوان گفت كه فقط مربوط به دوربین دیجیتال است.بلكه یك كلاس آموزشی كامل در مورد گرافیك كامپیوتری است كه به درد همه خوره های كامپیوتر میخورد.

سال نو را به شما تبریك میگویم .انشاالله پایدار وسالم باشید.

سیروس
پاسخ به این نظر

سلام


خسته نباشی رضا جان


این ورآبها ما را رو سفید میکنی .هر از گاهی که به اینجا سر میزنم پر است از مطالب جدید و مفید.چند باری هم به همکاران ژاپنی ام نشان داده ام و آنرا تصدیقی بر ادعای پویا بودن نسل جدید ایران با تمام محرومیت ها میدانم.


سه سوال:


1-آیا بهتر نیست برای مطالب سایت لایسنس معتبری مانند Creative commons تهیه کنی؟


2-آیا مطالبت از آغاز تا کنون بهمراه کامنتهادر یک فایل بایگانی شده است؟دراینصورت میتوان همه مطالب را یکجا مرور کرد و در کل مطالب جستجو(search)کرد.اگر امکان آپدیت داشته باشد بهتر است.من که حاضرم در قبال دریافت آن پول بدهم.


3-چرا کامنت مطالب قدیمی را نمیبندی؟به نظرم هیچ لزومی ندارد کامنت مطالب قدیمی باز باشد.ممکن است بعضی اشتباهی آنجا کامنت بگذارند بعضی هم شعار بدهند.اگر کسی سوالی داشت حتی راجع به مطالب قبلی در آخرین مطلب مطرح کند.


در ضمن سال نو هم مبارک


آدرس Creative Common


http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/1.0/

hasan afshari
پاسخ به این نظر

آقا ما فقط میخایم بپرسیم شما این وقتو از كجا میارین؟

پاسخ به این نظر

سلام دوستان عزیز؛

پیداكردن اطلاعات مفید در هر موردی بخصوص به زبان فارسی پیروزی ارزشمندی برای من است و خیلی خوشحال شدم كه این سایت را دیدم. من فكر می كنم یك پیروزی برای یك سایت این باشد كه اگر شخصی آن را دید؛ آن را به Favorite خودش اضافه كند؛ درست همان كاری كه من در مورد سایتهای مورد علاقه ام می كنم.

امیدوارم سایت شما در فهرست Favorite تعداد بیشماری از علاقمندان قرار گیرد تا با آشنا شدن با مطالبتان؛ دوستان زیادی پیدا كنید و كارتان نمود روزافزونی داشته باشد.

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • عکاسان جنگ، مریم کاظم‌زاده، خشتی
 • عکاسان جنگ، اباصلت بیات، خشتی
 • دلاوران
 • مجموعه فیلم آموزشی: آموزش منوی دوربین‌های سری ۵۰۰۰ نیکون
 • تکنیک‌های فتومونتاژ
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • در ستایش امر واقعی (۲جلدی)
 • نگاه‌ها به ایران
 • هنر و عکاسی
 • تاریخ عکاسی
 • این، کار من است!
 • آنگاه - شماره ۵
 • عکاس؛ استودیو
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاسی مقدماتی
 • عکاسی - نشر ماهی
 • درباره نگاه به عکس‌ها
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
Powered by Practicalidea