انتخابی دیگر: Nikon D۷۰یا Canon EOS ۳۰۰D

سه شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۸۳

در آگوست 2003 شركت Canon با معرفی دوربین EOS 300D همه را شگفت زده كرد.چرا كه این دوربین با قیمتی زیر 1000 دلار، از همان سنسور 6 مگاپیكسلی و همان پردازشگر تصویر عالی دوربین10D، در یك بدنه ارزان (مشابه دوربینهای فیلمی EOS 300 ) استفاده می كرد.بنابراین تمام افرادی كه قبلا از دوربینهای غیر SLR استفاده می كردند و در نظر داشتند كه یك دوربین SLR تهیه كنند ،برای خرید آن هجوم بردند.این دوربین اثرات زیادی در دنیای عكاسی دیجیتال داشت چرا كه از یك سو باعث شد بسیاری از افراد آماتور با بودجه متوسط نیز بتوانند یك دوربین SLR تهیه كنند و از سوی دیگر تاثیر منفی بزرگی بر بازار دوربینهای غیر SLR گرانقیمت(حدود 1000 دلار ) داشت.

از مهمترین دلایل قیمت كم این دوربین میتوان به موارد زیر اشاره كرد:استفاده از بدنه پلاستیكی، استفاده از آینه های 5 گانه (Pentamirror) بجای منشورهای 5 گانه(Pentaprism) در منظره یاب، كاهش امكانات دوربین نسبت به 10D (كه بنظر میاید بعلت Firmware آن باشد) ، تغییر محل تولید از ژاپن به تایوان و درنهایت تغییراتی كه Canon در فرایند تولید حسگر داده است.نكته مهم دیگر در این دوربین لنز آن است.این دوربین را میتوان با یك لنزEF-S 18 - 55 mm تهیه كرد كه نسبت به قیمت بدنه تنها ، 100 دلار بیشتر قیمت دارد.این دوربین قابلیت اتصال لنزهای سری EF و نیز EF-S را دارد.لنز جدید EF-S از همان پایه و اتصالات EF استفاده می كند اما بعلت تغییراتی در قسمتهای پشتی آن،به حسگر نزدیك تر است.بنابراین این سری لنزها میتوانند كوچكتر از لنزهای EF ساخته شوند.البته این لنز فعلا تنها لنز این سری جدید بوده و EOS 300D نیز تنها دوربینی است كه از این لنز استفاده می كند.


در ژانویه 2004 شركت Nikon با دوربین Nikon D70 به روریارویی دوربین 6 مگاپیكسلی جدید Canon رفت.البته قیمت این دوربین حدود 400 دلار از دوربین Canon گرانتر بود.این دوربین 2 سال پس از معرفی دوربین D100 به بازار آمد و در بسیاری جهات بر آن برتری داشت.

در این نوشتار سعی میكنیم كه یك مقایسه تطبیقی بین این دو دوربین انجام دهیم چرا كه بسیاری از افراد كه خواهان خرید دوربین SLR هستند ،به این دو دوربین فكر می كنند.برای این مقایسه سعی شده است كه از نقدهای منابع مختلف استفاده شود تا سلیقه های شخصی افراد در آن دخالت نداشته باشد.

از حسگر(سنسور ) شروع می كنیم.حسگر Canon یك حسگر CMOS ساخت Canon و با اندازه 15.1*22.7 mm است . حسگر Nikon از نوع CCD ،ساخت SONY و با اندازهmm 23.7 x 15.5 می باشد.فاكتور CROP(نسبت اندازه فریم كامل 35 میلیمتری به اندازه حسگر) درنیكون 1.5 و در كنون 1.6 است.اندازه حسگر Nikon معادل استاندارد DX است.
حداقل سرعت شاتر در هر دو یكسان است( 30 ثانیه بعلاوه حالت Bulb).حداكثر سرعت شاتر در Nikon 1/8000 و در كنون 4000/1 ثانیه است. شاتر Nikon با مكانیسم مركب الكترونیك و مكانیك عمل میكند، اما در Canon شاتر فقط مكانیكی است.این موضوع باعث برتری Nikon در چند زمینه می شود.یكی حداكثر سرعت همزمانی شاتر با فلاش است(Flash Sync Speed) كه در نیكون 500/1 و در كنون 200/1 ثانیه است كه این برتری خود را در هنگام عكاسی در محیطهای پرنور با استفاده از حالت Fill flash ،نشان می دهد. سایر فواید این نوع شاتر در سرعت بیشتر تهیه عكسهای پی در پی با فلاش(Continous Shooting )، مدت Recycle (آماده سازی مجدد)كمتر فلاش و مصرف باتری كمتر است.
در زمینه مقایسه كیفیت تصویر، سطح نویز در این دو دوربین تقریبا مشابه است.در ISO1600 نویز D70 تا حدی بهتر از 300D است.چرا كه نویز Nikon در اینISO ، تكرنگ است و حذف نویز تكرنگ راحت تر از نویز رنگی می باشد


تصویر اول مربوط به 300D و تصویر دوم مربوط به D70 در ISO1600 است.همانگونه كه مشاهده می شود ،نویز در تصویر دوم تكرنگ است.
هر دو دوربین در ISO‌های بالا خوب عمل می كنند و در ISO های زیر 400 تقریبا هیچ نویزی ندارند.300D در حداقل ISO خود(100) تصاویر تمیزتر ونرمتری نسبت به D70 در حداقل ISO خود(200) تولید می كند.
تعادل رنگ در عكسهای محیط بیرون در D70 دقیقتر است.رنگها در عكسهای EOS 300D كمی گرمتر از رنگهای واقعی است و رنگهای D70 نسبت به 300D كمی اشباع تر است.


بعلت تفاوت آلگوریتمهای شارپ سازی ، تصاویر D70 شارپتر از EOS 300D به نظر می رسد.اما بعلت كاركرد خوب 300D در ISO100 ،در برخی مناطق تصویر، نویز در D70 بیشتر است.
نكته دیگری كه در اغلب فرومهای عكاسی دیجیتال، در مورد D70 گفته می شود،مسئله Moire (موجدار بودن تصویر) است كه البته فقط در برخی از تصاویر و در حالات خاصی دیده میشود.
در محیط آتلیه و با ISO200 ،تقریبا تصاویر هر دودوربین مشابه هم است.فقط در برخی موارد بازهم D70 شارپتر وEOS 300D كم نویز تر و صافتر عمل می كنند.
حداكثر دقت (Max Resolution) در 300D كمی بیشتر از D70 است.( 3072 *2048 در برابر 3008 *2000 پیكسل)
سرعت عكاسی پی در پی در نیكون 3 و در كنون 2.5 فریم در ثانیه است.گنجایش بافر نیكون 12 عكس ودر كنون 4 عكس میباشد.Nikon تصاویر را به صورتJPEG بافر می كند ولی Canon تصاویر را به صورت مستقیم از حسگر و به فرمت RAW بافر می نماید.
كیفیت منظره یاب در D70 كمی بهتر از 300D بوده و دقت LCD آن نیز بیشتر است(130,000 در برابر 118,000 پیكسل).در هنگام نمایش عكسها در Canon امكان بزرگنمایی 10 برابر و در Nikon امكان بزرگنمایی 6 برابر وجود دارد كه این برتری Canon ،در هنگام بررسی دقت فوكوس عكسها خودنمایی می كند.
زمان شروع به كار از موقع روشن شدن ،در D70 فقط 0.19 ثانیه و در 300D تقریبا 2.79 ثانیه است.سرعت نمایش خودكار عكس (چه JPEG وچه RAW)پس از عكاسی در D70 بیشتر از 300D است.سرعت پردازش در هنگام عكاسی با فرمت RAW ، و نیز سرعت انتقال اطلاعات از كارت حافظه نیزدر D70‌بیشتر از 300D میباشد. Nikon از اتصال USB2 نیز پشتیبانی میكند.
جبران نوری (EV) در D70 به مقدار -5EV تا+5EV با درجات 3/1و2/1است.در كنون -3EV تا+3EV با درجات 3/1است.Canon برخلاف Nikon دارای كنترل از راه دوراست.
300D قابلیت اتصال لنزهای Canon EOS EF, EF-S و D70 قابلیت اتصال لنزهای Nikkor AF / F, D-Type دارد.لنز همراه دوربین در Canon لنز EF-S 18-55mm f/3.5 - 5.6 و در Nikon Nikkor AF-S DX 18- 70 mm F3.5 - F4.5G است.معادل 35 میلیمتری لنزكنون 28.8 – 88mm و معادل 35 میلیمتری لنز نیكون 27 - 105 mm است.(با توجه به اندازه حسگر این دو دوربین و CROP Factor) .لنز Nikon سریعتر و نیز با زوم بیشتر میباشد. لنز Canon با توجه به وزن و قیمت كم خود، در آزمونهای بررسی لنز خوب عمل كرده است.به طوریكه در حالت واید دقت خوب و در حالت تله دقت متوسط دارد. لنز Nikon نسبت به لنز Canon سنگینتر است،اما كیفیت ساخت بالاتری دارد و در آزمونهای بررسی لنز نیز عملكرد خوبی داشته است ،هرچند كه در حالت حداكثر اندازه دهانه دیافراگم ،تصاویر نرم تر(soft ) از معمول تولید می كند .
برای برخی عكاسان ظاهر نقره ای- مشكی 300D جذاب و برای برخی دیگر این رنگ كمی غیر حرفه ای است.البته اخیرا یك نسخه تمام مشكی نیز از این دوربین تولید شده است كه فعلا(در زمان نگارش این نوشتار) فقط در ژاپن در دسترس قرار دارد.
در نهایت اگر بخواهیم یك جمع بندی ارائه كنیم،باید توجه كنیم كه به هرحال یك اختلاف قیمت 400 دلاری بین این دو دوربین وجود دارد و این اختلاف قیمت برای طیف وسیعی از افراد، در تصمیم گیری برای خرید موثر خواهد بود. كیفیت تصویر دو دوربین با توجه به معیارهای مختلف آن تقریبا مشابه می باشد(و این برای EOS 300D با قیمت 900 دلاری خود كه كیفیتی مشابه با Canon 10D دارد ،بیشتر شبیه یك معجزه است)،اما یكسری از مشخصات D70 بر 300D برتری دارد.مشخصاتی نظیر عملكرد شاتر، سرعت بیشتر در پردازش تصویری و آماده شدن برای كار، بافر بیشترو سریعتر در عكاسی پی درپی و نیز جبران نوری كاملتر، باعث می شوند كه حداقل برای حرفه ای ها ، D70 ارزش این 400 دلار اضافه را داشته باشد.نكته دیگر در مورد انتخاب ،لنز است.اگر مجموعه لنز خاصی دارید ، یا به لنزهای خاصی علاقه بیشتری دارید ،بایستی بر آن اساس دوربین خود را انتخاب نمایید.باید توجه داشت كه در صورت استفاده از لنز های ارزان، هر دو دوربین ناامید كننده خواهند بود.پس انتخاب لنز خوب برای حال و آینده میتواند یكی از مهمترین معیارهای انتخاب باشد چرا كه به هر حال هر دو شركت Nikon وCanon درآینده Back های خود را ارتقا خواهند داد.از سوی دیگر خود انتخاب لنز نیز برای برخی افراد بر اساس نام شركت مورد علاقه شان است.برای برخی، Canon در زمینه تولید DSLR پیشگام است، پس لنز Canon را انتخاب می كنند تا درآینده نیز با بدنه های پیشرفته آینده Canon سازگار باشد.و برای برخی دیگر Nikon در این زمینه حرف آخر را میزند.
در نهایت توجه به ظاهر دوربین و طرز قرار گیری آن در دست بسیار اهمیت دارد.در این مورد پیشنهاد موكد این است كه حتما هر دو دوربین را از نزدیك ببینید و در دست بگیرید و چند تایی عكس با آنها بگیرید.چراكه یك دوربین بسیار خوب نیز اگر نتواند علاقه ای برای عكاسی در شما ایجاد كند،ارزشی نخواهد داشت.

نویسنده مترجم: محمدرضا شهبازی


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

amir
پاسخ به این نظر

ِسلام

آقای شهبازی.

کاش میشد یه وقتی بگذارید و دوربین های 350D و D50 رو با هم مقایسه میکردید. با توجه به قیمت مشابهی که در ایران دارن. ممنووونم .

رهی راد
پاسخ به این نظر

با سلام و ضمن تشكر از جنابعالی، سوالی برای من مطرح است و آن اینست كه شما میتوانید یك دوربین دیجیتال و یك دوربین غیر دیجیتال را با هم مقایسه كنید؟

اگر برای شما میسر بود مقایسهای بین F100 نیكون و

D70 نیكون داشته باشیم (از نظر كیفیت تصویر).سپاسگزارم

رضا
پاسخ به این نظر

عالی بود- کوتاه مختصر و مفید.

من که بمیرم نیکونی هستم- امیدوارم تا ده دوازده روز دیگه بتونم بایک دی70 از امریکا برگردم چون برای سمیناری به اونجا میرم- از روز اول که دی70 تشریف اورد دنبالش کردم نه راستش از یکماه قبل از اینکه به بازار بیاد منتظرش بودم ولی جون میدانستم سفری به آمریکا دارم تا حالا که صبر کردم.خوب دیوانگی است که از آمریکا دی 70 را نخرم. چون در اینجا(لندن) تقریبا باید دو برابر آمریکا برای این موجود پول داد. آقا شرمنده اسم دی70 بود من هم عرض ارادت کردم. خسته و مانده نباشید.

omid
پاسخ به این نظر

سلام!

از مطلب بسیار عالی شما متشكرم.خیلی بحث قشنگی بود. من البته در هر حال مشتری canon هستم.البته همونطور كه گفتیدواقعا هر كسی طبق سلیقش انتخاب میكنه چون در نهایت تنها چیزی كه یك عكس رو زیبا میكنه هنر عكاسه و بس .

با تشكر امید

كوشا
پاسخ به این نظر

اطلاعات مفید و كاربردیست . از شما به خاطر سهمی كه در گسترش عكاسی در كشورمان بر عهده گرفته‌اید تشكر می‌كنم . امیدوارم در آینده نزدیك همكاری نزدیكی بین ما برقرار شود.

امیر
پاسخ به این نظر

دوربین d70 نسبت به 300D خیلی برتری داره اما اگه من توی آمریكا بودم حتما" 300D می خریدم كه الان توی $829 B&H دلار (هفتصد هزار تومان) حراج میشه كه اگه یه لنز 135-28 هم باهاش بگیری (كه واویلاست) میشه 1250 دلار (یك میلیون و شصت) ولی اینجا توی ایران قیمت فروشش با لنز كیت یك میلیون و پنجاهه كه در مقایسه با قیمتش توی آمریكا با لنز كیت - هفتصد و شصت و پنج - حدود سیصد تومن اختلاف داره كه خریدش رو كاملا" غیر اقتصادی میكنه. اون لنز عزیز هم اینجا پونصد تومنه كه اصلا طرفش نمیشه رفت. باید منتظر شد تا دو نماینده تنبل نیكون، تصویریاد و نیكو نگارش D70 را عرضه كنند ببینیم قیمتش چقدر میشود. ولی هنوز هم با توجه به فراوان‌تر بودن و ارزان تر بودن لنزهای كانون باید با احتیاط دنبال نیكون رفت گرچه اینقدر D70 امكانات جالب داره آدم محتاطی مثل من رو هم وسوسه میكنه . اون لنز مورد علاقه منم یه معادل توی دنیای نیكون داره با همون امكانات (120-24 VR) كه قیمتش یه كم از اون كانونیه بالاتره. در ضمن d70 الان تو بازار آزاد بین یك میلیون و پنجاه و یك و صد خرید و فروش میشه، البته لبا گارانتی بین‌المللی ونه شركتی (كه شاید فرقی هم نداشته باشه).

آی ایرونی های مقیم نیویورك،‌یه دوربین برام بفرستید به خدا پولشو میدم، اونم Cash!

ali
پاسخ به این نظر

مطلب بسیار جالبی بود و برای من كه هیچ اطلاعاتی از دوربین دیجیتال نداشتم كاربردی ولی هنوز نمی دونم كدومشونو بخرم چون پول هیچ كدومشونو ندارم

موفق باشید منتظر مطالب جالب بعدی شما هستیم

ali
پاسخ به این نظر

مطلب بسیار جالبی بود و برای من كه هیچ اطلاعاتی از دوربین دیجیتال نداشتم كاربردی ولی هنوز نمی دونم كدومشونو بخرم چون پول هیچ كدومشونو ندارم

موفق باشید منتظر مطالب جالب بعدی شما هستیم

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • عکاسان جنگ، مریم کاظم‌زاده، خشتی
 • عکاسان جنگ، اباصلت بیات، خشتی
 • دلاوران
 • مجموعه فیلم آموزشی: آموزش منوی دوربین‌های سری ۵۰۰۰ نیکون
 • تکنیک‌های فتومونتاژ
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • در ستایش امر واقعی (۲جلدی)
 • نگاه‌ها به ایران
 • هنر و عکاسی
 • تاریخ عکاسی
 • این، کار من است!
 • آنگاه - شماره ۵
 • عکاس؛ استودیو
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاسی مقدماتی
 • عکاسی - نشر ماهی
 • درباره نگاه به عکس‌ها
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
Powered by Practicalidea