مقابله دوربین های دیجیتال با DSLRها

پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۸۳

کشمکشی خصومت آمیز
هیچ کس فکر نمی کرد به این زودی چنین جنگی درگیرد! همین چند سال قبل بود که جنگ بین فیلم و سیلیکون مغلوبه شده بود! اکنون جدیدترین خبر این است که مبارزه بین دوربین های دیجیتال (شبه SLR) و دوربین های دیجیتال تک لنز انعکاسی DSLR درگرفته است. شما چه می گویید؟ دوربینهای شبه SLR؟ یا DSLR؟
نه، این مبارزه واقعا جدی است! 10-12 ماه پیش نمی‌شد چنین چیزی گفت، اما اکنون قضیه فرق می‌کند و روند واقعه در حال شتاب گرفتن است. بخصوص با چشم اندازی که از دوربین‌های تابستان 2004 دیده می شود.
رقیبان
تفاوت اساسی و اولیه بین دوربین‌های شبه SLR و DSLR ها نحوه دیدن صحنه منظره در دوربین‌ها است. دوربین‌های شبه SLR از صفحه ویدیویی استفاده می‌کنند که ممکن است LCD یا منظره یاب الکترونیکی باشد و یا هر دو. در حالی که DSLR ها دارای منظره یاب اپتیکی هستند که معمولا از یک آینه بازتابنده نور و یک منشور تشکیل شده‌اند. تفاوت دیگر در اندازه سنسور تصویر (چیپ) آنها است. بیشتر DSLR ها از سنسور بزرگی در اندازه مساوی یا نزدیک به فیلم‌های عکاسی APS یعنی 15.1*22.7 mm استفاده می‌کنند، هر چند اکنون دو دوربین DSLR با سایز 24*36 م.م. نیز وجود دارد که عبارتند از Canon 1Ds و Kodak Pro/n/c.
دوربین‌های دیجیتال پیشرفته معمولا از سنسورهای " 3/2 استفاده می‌کنند که دارای ابعاد 6.6*8.8 م.م. می‌باشد، گرچه که مدلهای جیبی کوچک حتی از سنسورهایی با ابعاد کوچکتر در حدود 5.27 x 3.96 م.م. نیز استفاده می کنند.

اندازه سنسور و مگاپیکسل لزوما با یکدیگر معادل نیستند. دوربین‌های DSLR ی وجود دارند که با وجود اندازه بزرگ سنسورشان 4-6 مگاپیکسلی هستند و دوربین های دیجیتالی نیز هستند که با وجود کوچکی سنسورشان دارای رزولوشن 8 مگاپیکسل می‌باشند. 8 مگاپیکسل تا کنون رکورد نهایی دوربین‌های دیجیتال بوده در حالی که رکورد DSLR ها حدود 11 یا 14 مگاپیکسل می‌باشد. ولی همانگونه که می‌دانید، مگاپیکسل تنها بخشی از مقوله کیفیت تصویر می‌باشد و در اغلب اوقات مهمترین بخش آن هم نیست.
تغییر اندازه، حجم و وزن نیز بین این دوربین‌ها مختلف است، در حالی که بعضی دوربین‌های شبه دیجیتال بزرگتر می شوند (مثل Sony f828) بعضی از DSLR ها در حال کوچک‌تر شدن هستند (مثل Pentax *istD). اما مجموع دوربین و لنز را باید به حساب آورد، نه بدنه خالی دوربین را. اگر یک دوربین معمولی 8 مگاپیکسلی را در نظر بگیرید با لنز 28-200 م.م. و f/2.8 (معادل 35 م.م.) چیزی حدود 700 گرم وزن خواهد داشت و در جیب یک جلیقه عکاسی جای می‌گیرد. در حالی که یک DSLR که با یک جفت لنز می‌تواند محدوده کانونی و سرعت معادلی را داشته باشد، حداقل 3 تا 4 برابر این وزن خواهد داشت و برای حمل و نقل نیاز به یک کیف عکاسی متوسط دارد.


Sony F828 / Canon 10D + 2 lenses

هیچکدام از این دوربین‌ها تمام نیازها را به تنهایی بر‌آورده نمی‌کنند. هر چیزی در این دنیا مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اما مفید خواهد بود که بررسی نماییم که هر کدام از این دوربین ها چه کاری را خوب‌تر از دیگری انجام می‌دهد و چه کاری را بدتر. بدون هیچ ترتیب خاصی موارد زیر را می توان در نظر گرفت.
DSLRها
مزایا:
- محدوده وسیعی از لنزهای قابل تعویض
- وجود لنزهای دارای لرزش گیر
- منظره یاب روشن‌تر و واضح‌تر
- دارای کیفیت خوب تا عالی در ISO های متوسط (تا ISO 400)
- کیفیت بهتر تصویر و نویز کمتر در ISOهای بالا (بالای ISO 400)
- سرعت عکاسی پیوسته بالاتر حتی در حالت RAW
- معمولا دارای حافظه موقت بیشتر که امکان عکاسی پی در پی بدون متوقف شدن دوربین را ایجاد می کند.
معایب:
- عدم هیستوگرام در زمان واقعی
- اندازه متوسط و بزرگ بخصوص با لنزهای طویل و سریع
- وجود غبار سنسور که در بیشتر DSLRها یک معضل است.
- صدای قابل شنیدن شاتر و آینه در شرایطی که سکوت مطلق باید باشد.

دوربین‌های دیجیتال شبه SLR
مزایا:
- اندازه و حجم کوچکتر، سبکتر
- دارای یک لنز با محدوده زوم وسیع
- بدون صدای شاتر یا آینه. عالی برای سر صحنه، تلویزیون، فیلم یا دیگر شرایط عکاسی که نیاز به سکوت است.
- دارای کیفیت تصویر خیلی خوب تا عالی در ISOهای پایین ( تا ISO 100)
- امکان وجود هیستوگرام زمان واقعی و دیدن تاثیر تنظیمات نور در منظره یاب یا مانیتور (در بیشتر مدلها)
- امکان عکاسی ماکرو بدون نیاز به لنز یا حلقه لنز اضافه (در بیشتر مدلها)
- وجود مانیتور قابل چرخش و تغییر زاویه مناسب برای عکاسی در زوایای کم و بالای سر
- عدم وجود مشکل غبار سنسور
- عمق میدان بزرگتر در هر بزرگنمایی
معایب:
- سوییچ کند بین منظره یاب و مانیتور (به استثنای Minolta A2)
- دارای منظره یاب تاریکتر و مشکل‌تر برای دیدن نسبت به DSLRها
- معمولا فوکوس خودکار کندتر و تاخیر شاتر بیشتر نسبت به DSLRها
- معمولا کیفیت ضعیف و نویزدار تصویر در حساسیت های بالای ISO 100
- معمولا حافظه موقت کوچک با توانایی کمتر در گرفتن چند عکس پیاپی قبل از متوقف شدن دوربین (برای خالی کردن حافظه موقت)
- بیشتر این دوربین‌ها بین 5 تا 15 ثانیه بعد از گرفتن عکس RAW متوقف می‌شوند (به اشتثنای Minolta A2 و Canon Pro 1)
- سرعت عکاسی پیاپی کم و معمولا دارای سرعت عکاسی پیوسته خیلی کم در حالت RAW (با استثنای Minolta A2)
- اتصالات واید و تله فتو برای اغلب مدلها موجود است، ولی معمولا دارای کیفیت مناسبی نمی‌باشند.
- دارای عمق میدان بزرگتر در تمام بزرگنمایی های تصویر (بستگی به نیاز عکاس دارد، بعضی جاها حسن و بعضی جاها عیب است، البته این مشکل براحتی بصورت دیجیتال قابل رفع است، این مقاله نعما را بخوانید).

انتخاب کدامیک!
انگلیسیها مثلی دارند که میگوید – هر اسب برای مسیری خوب است – و منظور ساده اش این است که هر ابزاری برای کاری. البته کاربردهایی هم وجود دارد که هر دو بدرد می ‌خورند و راه حل ثابتی وجود ندارد.
در سالهای گذشته که عکاسی فیلمی مرسوم بود، حرفه‌ایها دارای دوربین‌های متعددی بودند. دوربین قطع متوسط برای داشتن حداکثر کیفیت‌ و قابلیت چاپ بزرگ عکسها، یک یا چند دوربین 35 م.م. SLR برای هنگامی که به سرعت و تطبیق‌پذیری نیاز بود. همچنین بعضی ها یک دوربین جیبی اتوماتیک نیز برای اینکه در مواقع اتفاقی و مسافرتی همراهشان باشد داشتند.
بیشتر این عکاسان دیگر عکس فیلمی نمی‌گیرند، ولی برای اینکه نیازهای مختلف خود را پوشش دهند عادت چند دوربینی خود را حفظ نموده‌اند. (البته دوربین‌های دیجیتال خیلی گرانتر از دوربین‌های فیلمی هستند و ممکن است بخصوص در کشور ما خیلی‌ها وسعشان به این کار نرسد). مثلا برای عکسهای منظره از یک دوربین قطع متوسط با بک دیجیتال 16 مگاپیکسل (مثل Contax 645 و یک Kodak DSC Pro Back) استفاده می‌کنند. برای عکاسی از حیات وحش و طبیعت یک جفت DSLR و تعدادی لنز دارند (مثل Canon 1Ds و Canon 10D). و برای عکسهای اتفاقی، عکسهای خیابانی و مسافرت یک دوربین دیجیتال مثل Konica/Minolta A2 و Sony DCS-T1 می گیرند.
البته دو دوربینی که آخر نام بردم هر دو دیجیتال هستند، ولی از لحاظ توانایی و اندازه خیلی با هم فرق دارند. مشکل دوربین دیجیتال این است که این نام شامل محدده وسیعی از اندازه‌ها، وزن‌ها، قیمت‌ها و تواناییها می‌شود.
وضعیت کنونی
پس از ظهور دوربینهای جدید 5 مگاپیکسلی مثل Leica Digilux 2 و مشابه آن Panasonic LC1 ، اکنون دوربینهای جدیدی با مگاپیکسل متوسط به بازار عرضه شده‌اند که دارای کیفیت بسیار بالا، لنز عالی و بسیار خوش دست می‌باشند. دوربین‌های جدید 8 مگاپیکسلی از این دسته می‌باشند.
با ظهور این دوربین‌ها بود که گیج شدن خریداران به معنای واقعی آغاز گردید! آیا کیفیت تصویر یک دوربین دیجیتال 8 مگاپیکسلی بهتر است یا کیفیت یک دوربین DSLR با رزولوشن 6 مگاپیکسل؟ فایلها بزرگتر است، اما کیفیت تصویرها چه؟ اصلا منظور ما از کیفیت تصویر چیست؟ پس رزولوشن چه کاره است؟ نویز؟ کنتراست؟ واقعی بودن رنگ؟ (در این مورد قبلا مقالاتی منتشر شده است که می‌توانید در لیست مقالات آنها را مطالعه نمایید)
به وضوح لنز دوربین نقشی اساسی دارد، همانطور که نحوه‌ پردازش عکسها درون دوربین مهم است. آیا شما با فرمت JPG عکس می‌گیرید یا RAW؟ بعضی از سازندگان روند شارپ کردن را روی عکسهای JPG خود اعمال نمی‌کنند، بعضی‌ها زیاد از حد اعمال می کنند. این یکی از دلایل مشکلات و نا هماهنگی عکسهای JPG خروجی دوربین است. فایلهای RAW روش بهتری برای قضاوت بر روی کیفیت دوربین‌ها است، ولی از چه مبدلی برای فایل RAW استفاده شده است؟ از مبدل‌های خود سازنده دوربین یا مبدل‌های دیگر؟ درباره سازندگانی مثل کانون چگونه می توان قضاوت کرد که روند شارپ کردن را در بعضی دوربین های خود روی فایل‌های RAW هم اعمال می‌کنند؟
یک ایده
من اعتقاد دارم که اکنون حتی عکاسان حرفه‌ای و با تجربه نیز چند دوربین دیجیتال معمولی را قابل توجه می‌دانند، چیزی که شاید یک سال پیش نمی‌توانستیم بگوییم و با گذشت زمان واقعیت آن بیشتر می‌شود. مطمئنا برای تعداد زیادی از آماتورها و علاقمندان عکاسی دوربین‌های دیجیتال شبه SLR و معمولی حداکثر چیزی است که نیاز دارند.
لیست مزایا و معایب فوق تنها بخشی از داستان است. مساله اصلی تا جایی که من می‌دانم کیفیت تصویر یا اندازه تصویر نیست. 5 یا 6 یا 8 مگاپیکسلی، دیجیتال معمولی یا DSLR فرقی نمی‌کند، تمام این دوربین‌ها می توانند چاپ‌های عالی عکس تا سایز A3 را ایجاد نمایند.
عکاسی در حساسیت ISO 100 یا کمتر؟ مقایسه نویز در دوربین های مختلف کار سختی است. در ISO های بالاتر DSLRها برنده هستند، ولی این حساسیت‌های بالا در بیشتر انواع عکاسی اهمیت زیادی ندارند.
سرعت عکاسی؟ بیشتر دوربین‌های دیجیتال را فراموش کنید. این دوربین ها معمولا در فوکوس کند هستند و نمی‌توان با آنها به سرعت عکس گرفت.
یک Canon 1Ds دوربینی عالی است که می‌تواند عکسهایی با کیفیت دیوانه کننده بگیرد. ولی نمیتوان آنرا در یک مسافرت چند روزه که دوربین را باید در کوله پشتی حمل نمود همراه برد. همچنین نمی‌توان با دوربینی به این بزرگی در خیابان به عکاسی پرداخت. (احتمالا سوژه‌ها از دیدن دوربین فراری می‌شوند).
و همچنان ادامه دارد، مزایا و معایب! بله، همانطور که قبلا عرض شد تفاوتهای قابل مشاهده و اندازه‌گیری نه تنها بین دوربین‌های دیجیتال معمولی و DSLRها وجود دارد، بلکه بین دوربین های مارکهای مختلف نیز اختلافات زیادی می‌توان دید. ولی به نظر من این اختلافات چندان مهم نیستند. مهمترین چیزی که باید مد نظر داشت این است که دوربین برای کاری که می‌خواهیم با آن انجام دهیم مناسب و دارای قابلیتهای لازم باشد.
ختم کلام
در عرض چند سال دیدیم که دوربین های دیجیتال معمولی به یک ابزار پذیرفته شده عکاسی برای تمام سطوح عکاسان بدل شده اند. منظره‌یابهای الکترونیکی ضعیف، حافظه های موقت کم، کنترلهای زوم نا مناسب، سوییچ نامناسب منظره یاب و مانیتور و دیگر محدودیتها در حال اصلاح و رفع شدن بوده و یا حداقل تا حدود زیادی بهبود یافته‌اند. مزیت اندازه کوچک، وزن کم، قیمت پایین‌تر، هیستوگرام زنده، کارکرد ساکت و شبیه اینها در بسیاری از موارد برگ برنده این دوربین ها است.
ممکن است در مطلب فوق دقت نموده باشید که Minolta A2 خیلی از معایب دوربینهای شبه SLR را رفع نموده است. اگر از لحاظ کارکرد در نظر بگیریم این دوربین هنوز برتر از دیگر رقبا است. اما زیاد اینگونه نخواهد ماند. سازندگان می‌دانند مردمی که برای یک دوربین شبه SLR حدود 1000 دلار می‌پردازند زیاد بر محدودیتهای موجود این دوربین ها صبر نخواهند کرد و به زودی برای از دست ندادن بازار از رقیبان پیشی خواهند گرفت. این روندی است که بین سازندگان عمده و معروف دوربین های دیجیتال مرتب در حال تکرار است. اگر همان تلاش و تاکیدی که سازندگان دوربین های دیجیتال بر زیاد کردن پیکسل‌ها و کیفیت تصویر گذارده‌اند خرج افزایش راحتی استفاده این دوربین‌ها، خوشدستی و ارگونومی و بهبود عملکردهای آنها کنند شاید برنده این رقابت سخت با DSLRها باشند! کسی چه میداند؟

مرجع:
http://www.luminous-landscape.com/essays/digicams-vs-dslrs.shtml

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

پاسخ به این نظر

عالی. فقط یه چیزی: من الان دقیقن بین پرو1 کنون و 300 کنون گیر کردم. می شه نجاتم بدی؟

پاسخ به این نظر

فكر می كنم مزایا و معایبی كه برای هر كدام عنوان شده برای تصمیم گیری كافی باشد. بسته به نیازی و نوع كاری كه با دوربین دارید انتخاب نمایید. اگر به كارهایی نیاز دارید كه باید از انواع لنز استفاده نمایید و لنز و مشخصات پرو1 جوابگوی شما نیست یك SLR دوربین مورد نیاز شماست. وگرنه یك دوربین دیجیتال پیشرفته كاربرد بهتری خواهد داشت. حتی می توانید به این فكر كنید كه آیا به 8 مگاپیكسل نیاز دارید؟ شاید دوربین های با رزولوشن پایینتر جوابگوی نیاز شما باشند!

پاسخ به این نظر

سلام جناب شهبازی

چند تا مورد به ذهنم رسید.

بحث غبار سنسور در حالتی بوجود میاد که شما از لنز های متنوع استفاده میکنید...

یعنی هنگام تعویض لنز ... در غیر این صورت این مشکل رو ندارید... اگر از یک لنز مشابه لنز های دوربین های دیجیتال استفاده کنید مثل 28-200

اما حداقل برتری تکلنزی انعکاسی ها اینه که شما در صورت بوجود اومدن غبار روی سی سی دی میتونید به سی سی دی دسترسی داشته باشید و شخصا اونو پاک کنید... ولی دیگیر دیجیتال ها که لنز های متحرک دارن هم دچار این مشکل میشن و گاهی غبار رو درون خودشون میبرن... یا درون لنز یا روی سی سی دی و شما به هیچوجه نمیتونین این مشکل رو حل کنید. مگر اینکه قصد داشته باشید در آینده تعمیرگاه دوربین باز کنید و از قطعات دوربینتون استفاده کنید! اصولا باید بره تعمیرگاه دوربین رو فوت کنن کلی هم پول بدید.اما یه سوال

چرا SLR LIKE ها لنز 28-200 با F2.8 دارن ولی تو رده SLR بزرگترین رنج 2.8 که دیدم تامرون 28-105 هستش؟

پاسخ به این نظر

من فكر كنم علت این مساله به اندازه CCD این دوربینها بر میگردد. هر چه CCD بزرگتر باشد باید لنز تصویر بزرگتری تشكیل دهد و به این منظور باید لنز بزرگتر باشد. در لنز SLR ها اگر بخواهیم لنزی داشته باشیم كه دارای ضریب نوری به این بزرگی باشد اندازه و وزن لنز خیلی بزرگ می شود. ولی در شبه SLR ها به علت كوچكی سنسور این كار راحت تر است. اگر تصور من اشتباه است دوستان تصحیح كنند. ضمنا بهتر است این بحث را در فروم عنوان نمایید تا هم از نظرات بیشتری بهره ببرید هم نتایج بحثها ماندگار و برای دیگران قابل استفاده باشد.

رصا مسعودی نژاد
پاسخ به این نظر

با اجازه آقای شهبازی

آقا آرش توجه داشته باشید که در دوربینهای شبه اس ال آر لنز معادل 200_28 است نه خود 200_28 . در واقع فاصله کانونی خیلی کوتاه تر از این است. در ضمن توجه داشته باشید که عدد دیافراگم برابر است با فاصله کانونی تقسیم بر دهانه مفید لنز . در نتیجه با توجه به کوتاه تر بودن فاصله کانونی لنزها در شبه اس ال آر ها دستیابی به عدد کوچکتر (یعنی دیافراگم بازتر) آسان تر است.

بهمین خاطر است که مثلا لنزهای دوربینهای قطع متوسط دارای عدد دیافراگم بزرگتری هستند و باعث میشود که دوربینهای قطع متوسط و بزرگ معمولا احتیاج به نور دهی طولانی تری دارند.

پاسخ به این نظر

سلام مجدد.

اینجا سوال کردم که احتمالا دوتا آقا رضا سوالم رو ببینه و بهتر بتونم جواب بگیرمسوالم راجع به لنز تله )بیشتر برای عکاسی ورزشی(

هست.

امکان استفاده از لنز تله فیکس اصلا برام ممکن نیست چون یک بدنه بیشتر ندارم.

فعلا 2 تا انتخاب به نظر خودم رسیده که هم برای عکاسی ورزشی هم برای مصارف دیگه جذابه...

1-80-400 نیکون که لرزه گیر داره

2-70-200 VR- F2.8

با یك TC 2 یا TC 1.480-400 چند تا خوبی داره یكی اینكه یه لنزه! 80تا 400 كه برای آدم تنبلی مثل من خیلی مفیده!

از نظر كیفیت نمیدونم كدوم بهتر خواهد شد؟ در 400 ؟

ولی اشكالاتش

F بالایی داره

موتور داخلی نداره و فوكوسش كنده

(كه برای عكاسی ورزشی مصیبته!)اما 70-200 گمانم یكی از بهترین لنزهای نیكون باشه با دیافراگم 2.8 و لرزه گیر! + موتور داخلی برای فوكوس سریع . كه این لنز میتونه موارد استفاده خیلی خیلی زیادی داشته باشه در شرایط مختلف... در مواقعی هم كه نیاز به تله قوی تر باشه میشه از مبدل استفاده كرد . اما كیفیت؟ من هرچی تو فروم ها گشتم جواب دقیقی پیدا نكردم. + اینكه قیمت 70-200+TC تقریبا هم قیمت 80-400 در میاد!

پیشنهاد ؟

لینك؟

پاسخ به این نظر

من شخصا زیاد با لنزها آشنایی ندارم. ولی در این سایت میتوانید نظر استفاده كنندگان از لنزهای مختلف را و نمراتی را كه به كیفیت و عملكرد لنزها داده اند ببینید:

http://www.photozone.de/bindex2.html

با انتخاب یكی از لنزهای بخش PERFORMANCE SURVEYS و انتخاب Ultra Tele Zooms در بخش Browsing the Lens Database میتوانید عملكرد لنزهایی را كه نام بردید ببینید. بر اساس این سایت لنز Nikkor AF 80-400mm f/4.5-5.6 D ED VR بهترین كیفیت را در بین لنزهای فوق تله زوم دارد.

لنز Nikkor AF-S 70-200mm f/2.8 G ED VR را هم می توانید در بخش لنزهای Short Tele Zooms ببینید كه از لحاظ كیفیتی در رده چهارم قرار گرفته كه البته باید با نیاز شما سنجیده شود، چون سیستم امتیاز دهی این سایت بر اساس میانگین امتیازات است ولی ممكن است یك خصوصیت لنز برای شما حیاتی باشد كه در بهترین لنز انتخاب شده موجود نباشد. مثلا لنزی كه بهترین كیفیت را داشته Nikkor AF 70-180mm f/4.5-5.6 ED Micro بوده كه به گمانم برای كار شما مناسب نباشد چون فوكوس آن خیلی كند است.

امیدوارم كه در اینجا اطلاعات مورد نیازتان را پیدا نمایید.

حمبد
پاسخ به این نظر

سلام آقای شهبازی

من بین canon s1 و nikon 5400 خیلی مرددم . بیش از 550 نمیخواهم هزینه کنم . از یک طرف زوم s1 وسوسه میکنه از یک طرف 5مگا نیکون . عسکها رو هم نمیحوام واقعا بزرگتر از a4 چاب کنم . لطفا راهنمایی بفرمایید بین این دو کدام ار انتخاب کنم . به لحاظ تفکیک رنگ کدام یک قوی تر است ؟ شنیدم فوکوس نیکون در نور کم خوب نیست و یا اینکه نویز کنون بیشتره این مطالب چه قدر صحت داره و چقدر اهمیت؟از راهنمایی همه دوسنان ممنونم

پاسخ به این نظر

حمید آقا با سلام

اگر اشكالی ندارد سوال را در فروم مطرح نمایید. چون این نظر خواهی با گذشت یكی دو روز بسته می شود و با حذف از صفحه اول سایت دیگر كسی آن را نمی خواند. ولی در فروم تمام بحث ها برای همیشه باقی می ماند و به علاوه تعداد بیشتری از دوستان حرفه ای و با تجربه در آنجا هستند كه می توانند دقیق تر به شما جواب دهند.

من سوال شما را به این آدرس منتقل كردم.برای خواندن جواب مراجعه نمایید:

http://www.akkasee.com/forum/viewtopic.php?t=247

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • آموزش عکاسی پرتره
 • مجموعه عکس چیست؟
 • نور و نورپردازی در عکاسی
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • تقویم حرفه: هنرمند ۱۳۹۷ - ۶ طرح جلد
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • شش نگاه به عکاسی مستند
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • اتاق روشن - فرشید آذرنگ
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
Powered by Practicalidea