چند نکته برای عکاسی از مردم

چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۸۳

image001.jpg

معمولا با تماشای عکسهایی که از مردم و بخصوص اعضای فامیل و دوستان گرفته ایم، لبخند بر لبانمان نقش می بندد. پس دوربین خود را بردارید و آماده باشید تا خاطرات خود را برای سالهای طولانی زنده نگاه دارید. بخصوص با نزدیک شدن به ایام نوروز و دید و بازدید و مسافرتهای دست جمعی، این مطلب می تواند برای مبتدیان سودمند باشد. در اینجا چند نکته مختصر و ساده، ولی مهم در مورد عکاسی از مردم برایتان می نویسیم.راحت باشیدزیاد سخت نگیرید که سوژه حتما در یک حالت خاص باشد. اجازه بدهدی سوژه راحت بوده و در وضعیت طبیعی خودش قرار دادشته باشد. سوژه را در محل مورد علاقه خودش عکاسی کنید، یا حداقل در یک مکان راحت. استفاده از وجود اثاثیه بدون ربط در صحنه، مثل یک آلت موسیقی یا یک گلدان بزرگ می تواند به جذابیت عکس بیفزاید.به سوژه نزدیک شویدمنظره یاب یا مانیتور دوربین را با سوژه پر کنید تا عکس موثرتری داشته باشید. نزدیک بروید یا از زوم دوربین خود استفاده کنید تا بر آنچه که مهمتر است تاکید بیشتری شود و اجزاء غیر مهم را از کادر حذف نمایید.

image002.jpg

عکسهایی ساده و طبیعی بگیرید
از اینکه سوژه را مجبور به نگاه کردن در دوربین کنید به شدت بپرهیزید. تنوع در عکس بسیار مهم است. عکسهایی طبیعی و ساده از مردم در حال کار، بازی، تکیه دادن به نرده، گفتگو و استراحت و ... بگیرید.

image004.jpg


از نور طبیعی استفاده کنید
شاید تعجب کنید اگر بگوییم که بهترین نور طبیعی برای عکاسی از مردم، نور روزهای ابری روشن است. نور درخشان آفتاب باعث اخم کردن سوژه ها می شود و ضمنا سایه های تندی در صورت آنها ایجاد میکند که زیاد جالب نیست.در روزهای ابری روشن، نور مات محیط چهره ها را زیباتر می کند. در داخل مکانهای سر پوشیده، سعی نمایید فلاش را خاموش نموده و با استفاده از نور یک پنجره، سوژه را با نور مات و جهت دار ورودی عکاسی نمایید. این جور عکسها بسیار زیباتر از عکسهای با فلاش خواهند شد.

image005.jpg


از سایه‌های تند پرهیز کنید
با استفاده از نور طبیعی یک روز ابری یا سایه از سایه‌های تند بپرهیزید. در روزهای آفتابی، اگر دوربینتان مد فلاش اجباری دارد، از فلاش اجباری برای ملایم کردن سایه‌های سوژه استفاده نمایید. با زدن فلاش سایه‌های تند روی صورت کم رنگ تر شده و چهره زیباتر نشان داده می شود. ضمنا با درخششی که روی پوست ایجاد می شود، سوژه ها شادابتر به نظر می رسند.

image007.jpg


از تایمر استفاده کنید.
فراموش نکنید که خودتان هم در عکسها مشارکت داشته باشید. دوربین را روی یک سطح صاف یا سه پایه بگذارید. محل قرار گیری خودتان در کادر را بررسی نموده و در نظر بگیرید. سپس تایمر دوربین را تنظیم نموده و دکمه شاتر را فشار دهید. شما چند ثانیه ای فرصت خواهید داشت تا به جمع دوستان و فامیل در عکس بپیوندید. زیاد جالب نیست وقتی عکسهای گذشته را مرور می کنید همیشه خودتان پشت دوربین بوده باشید.

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

احمدرضاحسنی
پاسخ به این نظر

عالی بود

پاسخ به این نظر

سلام خدمت دوست عزیز وبلاگیم آقا رضا. یكی از دوستان من از من خواسته است كه او را در زمینه خرید دوربین فیلمبرداری دیجیتال راهنمایی كنم...من هم بیدرنگ یاد شما افتادم... بهرحال از شما می خواهم كه در صورت امكان دوربینی مناسب كه قیمتی در حدود 350 هزار تومان داشته باشد را معرفی بفرمایید.

با تشكر

ارادتمند

صادق

رضا
پاسخ به این نظر

صادق جان

دوربین های جدید همه گرانتر از این مبلغ هستند. ولی دو مارک پاناسونیک و سونی مارکهای خوبی هستند و تمام دوربینهای آنها قابلیت و کیفیت خوبی دارد. من بیشتر مدلهای جدید را می شناسم و با مدلهای 2-3 سال پیش با این قیمت زیاد آشنا نیستم. ولی دوربین های سری VZ پاناسونیک مثل VZ10 یا VZ15 و نیز VZ75 و ... در این حدود قیمتها است و من کیفیت آنها را هم دیده ام. در حد قیمتشان دوربین های خوبی هستند. بهتر است گشتی در بازار بزنید و بالاترین مدلی از سونی و پاناسونیک که در این حدود قیمت بود بخرید.

پاسخ به این نظر

نکات خیلی خوبی رو گفته بودید که واقعا کمک میکنند .

اما ای کاش راجع به عکاسی از مردم غریبه و کلا عکاسی در محیط های عمومی هم مینوشتید . به خصوص در مورد اجازه از افراد برای گرفتن عکسهاشون .

بدرام
پاسخ به این نظر

بابا کجایی بامرام

من هر روز دو بار میآم میبینم جدید چیزی نزاشتین.

حالا خیلی کیفم کوکه.

دستتون درد نکنه.

احسن
پاسخ به این نظر

با سلام و تشکر

بسیار جالب و حاوی نکات مفید و کاربردی است. موارد آموزشی این چنینی در ارتقا

دانش عکاسی بسیار موثر میباشد. کاش میشد این مطالب مفید را بصورت یک مجموعه یا کتاب منتشر کرد.

محسن روغنی
پاسخ به این نظر

خیلی خوب بود ولی ا گر از مطالب و عکس های بیشتر استفاده می شد بهتر بود.

فریبا
پاسخ به این نظر

سلام

دستت درد نكنه خوب بود

ولی یه سوال : اقا من با كلاه و غیره كه رو سر سلیه میندزه مشكل دارم از چه زاویه ای بگیرم تا سایه بدی نندازن؟

فریبا
پاسخ به این نظر

سلام

دستت درد نكنه خوب بود

ولی یه سوال : اقا من با كلاه و غیره كه رو سر سایه میندازه مشكل دارم از چه زاویه ای بگیرم تا سایه بدی نندازن؟

رضا
پاسخ به این نظر

فریبا خانم

شاید این مقاله بدردت بخورد. آنرا مطالعه کنید.

http://digitalcamera.akkasee.com/archives/000298.phpضمنا مقالات دیگری در مورد نور و عکاسی داشته ایم که در فهرست مقالات م یتوانید آنها را مطالعه نمایید.

http://www.digitalcamera.akkasee.com/content.php

پاسخ به این نظر

سلام

منهم چند مطلب ساده برای افرادی که تازه کار هستند نوشتم بد نیست مطالعه کنید

http://info@iranariya.persianblog.com

smalphoto(اسماعیل.ن)
پاسخ به این نظر

با سلام.تبریك سال نو.از بابت نكات قابل توجه ممنون.لطفا ادامه بدهید.یك سول:در مورد عكاسی در مكان های عمومی و مردم:آیا برای عكاسی در خیابان باید مجوز داشت.حال اگر اقدام به عكاسی كردیم و دچار درگیری شدیم چه باید كرد؟ آیا برای عكاسی از اشخاص باید اجازه گرفت؟پیشاپیش از زحماتتان سپسگذارم.

مرضیه جیگر
پاسخ به این نظر

سال نوتون مبارک. خدا کنه امسال سال خوبی باشه

مطالبتون خیلی مفیده . اما یک سوال دارم ازغروب

آفتاب چطوری عکس بگیرم که صورت تاریک نشه

مرصی بای بای..........

صوفیناز
پاسخ به این نظر

اصلا مطالبش جالب نبود به هر حال دستتون درد نکنه

صوفیناز
پاسخ به این نظر

اصلا مطالبش جالب نبود به هر حال دستتون درد نکنه

داریوش هوشمندی
پاسخ به این نظر

عالی است

اما کاش میشد در هر موردی که به عکاسی ربط دارد اطلاعات وجود داشته باشد(دوربینهاو عدسیها ونگاتیوها و .....)

انشاالله

آریو
پاسخ به این نظر

مفید بود اما مشکل اصلی من برای عکس گرفتن در محیطهایی است که نور کم است و نمیدانم که آیا خودتان هم به این مشکل بر خورده اید .من زیاد فرصت ندارم که مهمانها یا آشنایان را نگه دارم و آنها نیز حوصله گرفتن بیش از یک عکس را ندارند ولی عکاسی از طبیعت بسیار آسان تر است زیرا می توان از سوژه بارها و بارها عکس گرفت و بهترین عکس را انتخاب نمود(از آنجایی که دوربین دیجیتال است) بنا بر این در عکاسی از افراد باید همان بهترین عکس را فقط یک بار گرفت که کار خیلی مشکل می شود زیرا کار با نوردهی بدون فلش در محیطهایی که کمی تاریک است طول می کشد و اگر بخواهم که(( آی اس او )) را تغییر ندهم(برای کاهش نویز) مجبورم که نوردهی را بیشتر کنم که در این حالت هم حرکت دست ( در صورت نبود سه پایه) و هم حرکت افراد باعث می شود که عکس مطلوب نباشد. در این مکانها (که میل به استفاده از فلش ندارم)

خود من چند راه به ذهنم میرسد. 1- (( آی اس او ))را بالا ببرم و نویز تصویر را نادیده بگیرم(که نمیتوان نادیده گرفت) 2- راه دوم که هنوز امتحان نکردم و امکان آن را نیز ندارم این است که لنزی تهیه کنم که به میزان خیلی زیاد نور جمع آوری کند و نیاز به نور دهی بیشتر نباشد. اگر می توانید راهنمایی کنید.

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • آموزش عکاسی پرتره
 • مجموعه عکس چیست؟
 • نور و نورپردازی در عکاسی
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • تقویم حرفه: هنرمند ۱۳۹۷ - ۶ طرح جلد
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • شش نگاه به عکاسی مستند
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • اتاق روشن - فرشید آذرنگ
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
Powered by Practicalidea