تکنولوژی پردازش تصویر کانن، DIGIC II و iSAPS

دوشنبه ۲۶ دى ۱۳۸۴

در این مقاله قصد داریم تکنولوژی پردازش تصویر کانن را به شما معرفی نماییم. پردازنده دوربین های دیجیتال، مثل مغز دوربین می باشد و شاید بیشترین نقش را در کیفیت عکسهای دوربین داشته باشد. در واقع علت اصلی تفاوت کیفیت بین دوربینهایی که دارای سنسور و تکنولوژی مشابه می باشند، در تفاوت پردازنده تصویر آنها می باشد. پردازنده تصویر اطلاعات خام سنسور را پردازش نموده و با الگوریتم های بسیار پیچیده پارامترهایی مانند رنگ، کنتراست، اشباع رنگی، نویز و تراز سفیدی و موارد دیگر را در عکس تنظیم می کند و نیز عملکردهای دوربین مانند فوکوس، نور سنجی، ذخیره اطلاعات و سایر عملیات دوربین را کنترل می نماید.
سازندگان مختلف دوربین دیجیتال، هر کدام بر اساس اطلاعات در دسترس و تجربه حاصل از سالها تولید دوربین عکاسی و تجزیه و تحلیل نتایج آنها، به طراحی سخت افزار و نرم افزار پردازنده دوربین می پردازند. در این میان، کانن یکی از شرکتهایی است که در زمینه پردازنده دوربینهای دیجیتال، صاحب تکنولوژی منحصر به فرد و متد خاصی برای خود می باشد.
منابع مقاله موجود سایت رسمی کانن می باشد و بههمین دلیل، ممکن است مطلب اندکی رنگ و بوی تبلیغاتی داشته باشد، ولی به هر حال، هدف این مقاله آشنایی خوانندگان عزیز با این تکنولوژیها می باشد.


پردازنده تصویر DIGIC
پردازنده تصویر DIGIC کانن عکاسی دیجیتال را متحول نموده است. این پردازنده تصویر منحصر به فرد و جدید پردازش داخلی سیگنال درون دوربین را بهبود می بخشد و در نتیجه دارای سرعت پردازش بالاتر، فوکوس خودکار دقیق‌تر و کیفیت تصویر بهتری می باشد.
در حالی که بیشتر بحثها و مقایسه‌های جاری در مورد دوربین‌های دیجیتال، بر روی لنز و اپتیک و سنسور تصویر آنها متمرکز شده است، به وظیفه پیچیده پردازش تصویر که کار پردازنده تصویر است، به عنوان مغز دوربین دیجیتال، کمتر توجه می شود.
پردازنده تصویر کانن راندمان دوربین های دیجیتال کانن را در بخشهای مختلفی تا حد زیادی بالا برده است. پردازنده DIGIC تقریبا تمام عملیات مورد نیاز یک دوربین دیجیتال را در یک تراشه واحد مجتمع نموده است که این عملیات عبارتند از: فشرده و باز کردن فایلهای Jpeg، کنترل کارت حافظه، کنترل و پردازش ویدئویی مانیتور LCD، کنترل تصویر سازی (کنترل موارد مربوط به سنسور CCD)، نورسنجی خودکار، فوکوس خودکار، کنترل تراز سفیدی و تعدادی دیگر. با ترکیب ساختار سیگنالی بسیار سریع و یک بافر بسیار پر ظرفیت، پردازنده تصویر DIGIC کانن قادر به انجام محاسبات بسیار دقیق و پیشرفته با سرعت بسیار زیاد شده است.
نتیجه حاصله، بهبود کیفیت تصویر است که با رنگهای غنی و زیبا و مشکل کمتر در تراز سفیدی به دست می آید. یک پردازنده DIGIC با دقتی بی مانند، تصاویری شفاف و عاری از نویز با کیفیت عالی تولید می کند.از دیگر مزایای پردازنده سریع و بی نظیر DIGIC می توان به بهبود دقت فوکوس خودکار، پاسخ بسیار سریع دوربین و توانایی بالا در عکاسی متوالی اشاره نمود. همینطور، توانایی بافر کردن با ظرفیت بالا، مصرف انرژی کم و عمر باتری بیشتر همگی مدیون سرعت بالای پردازش DIGIC است.
اکنون، نسل جدید پردازنده های کانن به نام DIGIC II، بر اساس تواناییهای پردازنده اصلی توسعه داده شده و دارای توانایی پردازش تصاویری عالی با سرعت و رزولوشن بالا می باشد.

تفاوتهای DIGIC II با پردازنده قبلی عبارتند از:
پاسخ سریعتر
پردازنده DIGIC II با راندمان بسیار بالا سرعت روند پردازش، فشرده سازی، نمایش و ذخیره اطلاعات برای هر عکس را افزایش داده و تمام این امور، با مصرف انرژی بسیار کم صورت می‌گیرد.
الگوریتم های جدید پردازش سیگنال ، قادر به کار با سیگنالهای چند کاناله دریافتی از سنسور بوده و بافر سرعت بالای DDR-SDRAM موجود، پاسخ بسیار سریعی را برای دوربین به ارمغان آورده است.
نتیجه حاصله عبارت است از افزایش سرعت قابل توجه در کنترل دوربین، فوکوس خودکار بسیار سریع، فیلمهای کیفیت بالای با زمان طولانی، زمان شروع به کار سریع، پرینت مستقیم و انتقال داده های سریعتر، سرعت فریم های سریعتر و تعداد عکسهای متوالی بیشتر. مرور عکسها به سرعت ورق زدن یک آلبوم است و هرگز چشمک زدن مانیتور یا منتظر ماندن آن برای نمایش تصاویر دیده نمی‌شود.

کیفیت تصویر بالاتر
با پردازنده DIGIC II، می توان انتظار رنگهایی طبیعی‌تر و تراز سفیدی دقیق در شرایط نوری مختلف را داشت.
DIGIC II برای بازسازی دقیق رنگها و کیفیت برتر تصویر، تراز سفیدی و نورسنجی دقیق با تمام الگوریتم های پیچیده لازم تجهیز شده است. در پردازنده جدید نسبت به پردازنده اولیه بازسازی رنگها بسیار بهتر شده و اجسام درخشان و با رنگهای اشباع بهتر نمایش داده می شوند، تراز سفیدی خودکار دقیقتر شده و محدوده دینامیکی در نواحی پرنور وسیعتر شده است. دقت رنگی و راندمان نویز در نور کم نیز بهبود قابل توجهی یافته است.

طراحی تک تراشه ای
قبل از DIGIC II برای کارکرد دوربین به سه تراشه مجزا نیاز بود. با ظهور DIGIC II تواناییهای این سه تراشه در یک تراشه جمع شده است. کاهش تعداد قطعات، امکان کوچک سازی طراحی را بیش از پیش فراهم نموده است.

تکنولوژی iSAPS
تکنولوژی iSAPS کانن که مخفف جمله انگلیسی (Intelligent Scene Analysys based on Photographic Space) و به معنی "تحلیل هوشمندانه صحنه ها بر اساس شرایط عکاسی" می‌باشد، بطور قابل توجهی راندمان فوکوس خودکار AF، نورسنجی خودکار AE، و تراز سفیدی خودکار AWB را در دوربین بهبود بخشیده است.
با تحلیل اطلاعات بسیار زیاد عکاسی، که در طی 70 سال گردآوری شده است، و با توجه به تناوب و پارامترهایی که عکاس بر طبق آن عکاسی می‌کند، و نیز با استفاده از تجربه ساخت بیش از 150 میلیون دوربین، مهندسان کانن، برای محاسبه پارامترهایی نظیر فاصله کانونی، فاصله فوکوس، روشنایی صحنه و دیگر عوامل، از روابط آماری بهره گرفته‌اند. بر اساس این دانش تکنولوژی iSAPS توسط کانن ابداع گردید تا برای دستیابی به کیفیت تصویر بهتر، بصورت خودکار توازن بین این اجزاء را برقرار نماید.

تکنولوژی iSAPS کانن، ابتدا شرایط عکاسی را برای هر صحنه تعیین می نماید. با توجه به اطلاعات آماری موجود در دوربین (شامل تناوب آماری ترکیب‌های مختلف این عوامل و الگوریتم‌های پیشرفته تخمین) ، دوربین های پاورشات کانن که به این تکنولوژی مجهز هستند، می توانند تنظیمات فوکوس خودکار، نورسنجی خودکار و تراز سفیدی خودکار را برای هر صحنه، با سرعت بیشتر و دقت بالاتر تعیین نمایند. نتیجه عکسی است با جلوه طبیعی و جزئیات عالی.

منبع: سایت کانن

نویسنده مترجم: محمدرضا شهبازی


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

morteza hodaei
پاسخ به این نظر

merci kheily alii bud age emkanesh hast bein cmos va negativ az lahaze LATITUDE RANGE ham ye moghayesei dashte bashid merci

کیوان جافرزاده
پاسخ به این نظر

راجع به ساختارهای نرم افزاری این تراشه ها اگه اطلاع دارید بنویسید.

mohammad
پاسخ به این نظر

لطفا درمورد compact و ultracompact توضیح دهید

با تشکر

abbas_shamesri
پاسخ به این نظر

man donbale kasi migardam ke betonam dar moredeakasi ba ieshon mashverat konam

leila
پاسخ به این نظر

ممنونم از مطالب . لطفن در مورد اموزش کار با دوربین nikon d70 توضیح دهید و همچنین لنزهای زوم و قیمت انها.

ehsan
پاسخ به این نظر

سایت جالبی بود

میثم غفوری
پاسخ به این نظر

واقعا زیباست ونکات علمی خوبی در وبلاگتان بود موفق باشید

بهزاد
پاسخ به این نظر

من فکرشو نمیکردم یه همچین اطلاعاتی بدست بیارم...

واقعا ممنونم...

mohamad
پاسخ به این نظر

kheili khub bud .faghat lotfan 1 kam sadeh tar benevisid ke baazi ha mesle man ke herfehee nistand ham befahmand

merc.

كوشا
پاسخ به این نظر

با تشكر از مقالات ارزنده و مفیدتان ، آیا دوربین‌های دیگر نظیر نیكون از لحاظ پردازنده و نیز نرم‌افزارهای كنترل عملكردهای دوربین ، قابلیت رقابت با این تراشه و نرم‌افزار كانن را دارد؟

رضا
پاسخ به این نظر

راجع به دوربین کنترل سرعت بنویسید

وحید
پاسخ به این نظر

عالی بود اگه میشه در مورد لنزهای slr هم بحث كنید

مازیار یعقوبی
پاسخ به این نظر

ای والله

پاسخ به این نظر

فقط یک کلمه بی نظیرید

سید حسین تهامی
پاسخ به این نظر

دیجیتال نظر نمی خواهد مخصوصا دوربینهای کانن واقعا عالیه

محسن
پاسخ به این نظر

کانن آخرش ..........

حامد
پاسخ به این نظر

سلام.از اینكه اطلاعاتی بسیار مفید به خوصوص در زمینه دیجیتال را در سایت منتشر میكنید بسیار متشكرم.

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • تاریخ عکاسی
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاس؛ استودیو
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • تقویم حرفه: هنرمند ۱۳۹۷ - ۶ طرح جلد
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • آنگاه - شماره ۵
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
 • جام تهی
Powered by Practicalidea