برای ارزشیابی دوربینهای دیجیتال و نیز لنزها ، از معیارهای مختلفی مانند Sharpness ، ChromaticAberration (اعوجاج رنگی) ، Dynamic Range‌(محدوده دینامیکی) ، Tonal Response ( پاسخ تونال) ، نویز رنگی و سیاه و سفید ، کیفیت و دقت رنگ و … استفاده می‌شود. احتمالا در سایتهایی که دوربینهای دیجیتال را بررسی می‌کنند با این شاخصها برخورد کرده‌اید. این معیارها بسته به نوع دوربین و لنز مورد استفاده و نیز فاکتورهای دیگری مانند میزان ایزو ، یا تنظیمات sharpness و Contrast خود دوربین می‌تواند متفاوت باشد. به بیان دیگر، فرض کنید که میخواهید کیفیت کار دوربینتان را با لنز خاصی بسنجید و یا با تنظیمات خاصی مانند Sharpness یا ایزو بالا بررسی نمایید که اصلا در سایتهای مربوطه به آن اشاره نشده است. و یا مثلا کیفیت دو لنز متفاوت را در دوربینتان مقایسه نمایید. و یا کارآیی دوربینتان را در ایزوهای مختلف با تغییر میزان sharpness و کنتراست بررسی نمایید و ….
تمام موارد فوق از جمله مسائلی هستند که یا در سایتهای بررسی دوربین به آن اشاره نشده و یا دقیقا با شرائط مورد نظر شما مطابقت ندارند. از طرف دیگر این بررسیها در خیلی از موارد ممکن است به کار یک عکاس دیجیتال بیاید: وقتی که میخواهد یک دوربین جدید بخرد و بین انتخاب دو دوربین مردد است، می‌خواهد که دوربین جدیدی بخرد و از قبل چند لنز دارد، و یا پس از مدتی به افت کارآیی دوربینش مشکوک شده است.
نرم افزار Imatest به این نیازهای عکاس دیجیتال پاسخ مناسبی می‌دهد.

این نرم افزار که در حقیقت یک مجموعه نرم‌افزاری است، قادر است کیفیت و کارآیی دوربینهای دیجیتال، لنزها و نیز عکسهای اسکن شده دوربینهای غیر دیجیتال را بسنجد. دقت کار این نرم‌افزار نیز بسیار بالا است به گونه‌ای که سایت http://www.imaging-resource.com اخیرا در بررسی دوربین EOS 20D از همین نرم‌افزار استفاده کرده است.

با این نرم‌افزار قادر خواهید بود:
• کارآیی لنز را در فاصله کانونی ها و دیافراگمهای مختلف بسنجید.
• اثرات تتنظیمهای مختلف دوربین مانند ISO ، تراز سفیدی ، شارپنس و کنتراست را در عکس نهایی ارزیابی نمایید.
• اثرات ویرایشهای پس از گرفتن عکس (مانند تنظیم Level یا کنتراست با فتوشاپ) را ارزیابی نمایید.
• کارآیی دوربینهای مختلف با تنظیمات مختلف شارپنس و کنتراست و … را بسنجید.
• کارآیی دوربین و لنزتان را با نتایج بررسیهای سایتهای معتبر مقایسه کنید و از این طریق به مناسب بودن کارایی ( و یا افت کیفیت) دوربینتان پی ببرید.


کار با این نرم افزار چندان پیچیده نیست: اساس کار نرم‌افزار به این صورت است که با دوربین از تصاویر استانداردی عکس گرفته شده و سپس این عکس به نرم‌افزار داده می‌شود تا آنالیزهای خود را بر روی آن انجام دهد.
تصاویر استاندارد مورد نیاز این نرم افزار قابل دانلود بوده و پس از دانلود با یک پرینتر رنگی چاپ شده و سپس برای تست دوربین استفاده می‌شود.

این نرم افزار دارای چند قسمت اصلی است:

• SFR: در این قسمت ارزیابی شارپنس دوربین و لنز انجام می‌شود. و میتوان براحتی لنزها و دوربینهای مختلف را با آن مقایسه نمود. همچنین بررسی میزان نویز و اعوجاج رنگی نیز امکان پذیر است.
• Q-13: در این قسمت می‌توان محدوده دینامیکی دوربین دیجیتال را بررسی نمود.
• ‍Color Check : در این بخش می‌توان کیفیت رنگ و پاسخ تونال دوربین و لنز را سنجید.

این نرم افزار دارای یک نسخه رایگان است که ۲۰ بار قابلیت انجام ارزیابی را دارد ( که شاید برای اکثر افراد برای بررسی دوربین و لنزشان کافی باشد). نسخه اصلی آن ۵۹ دلار قیمت دارد.
برای نصب این نرم‌افزار فایلهای imatest-lib.exe و imatest-1.0.1.exe را دانلود نمایید و سپس ابتدا فایل کتابخانه(imatest-lib.exe) و سپس فایل اصلی را اجرا نمایید. حجم فایل کتابخانه۸٫۵MB و فایل اصلی ۸۴۰ کیلوبایت است.
برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با طرز استفاده از نرم‌افزار، به سایت http://www.imatest.com مراجعه نمایید.