قبلا اشاره شد که برای چاپ عکس بایستی به اندازه فایل تصویر (بر حسب پیکسل) دقت نمود و اندازه چاپ را متناسب با آن تنظیم کرد تا کیفیت عکس چاپ شده کاهش پیدا نکند.
حال اگر بخواهید عکسی را با دوربین ۳ مگاپیکسلی خود بگیرید و با ابعاد بزرگ چاپ کنید، چه می‌کنید؟
یک راه عملی برای این منظور این است که از سوژه مورد نظر خود در کادرهای متفاوت و کنارهم عکس بگیرید و سپس در کامپیوتر این عکسها را کنار هم بچینید تا بدین ترتیب رزولوشن واقعی آن افزایش پیدا کند و بتوان چاپ های بزرگی از آن تهیه نمود.
راه دیگر آن است که اندازه همان تصویر ۳ مگاپیکسلی را در کامپیوتر بزرگ کنید. حتما می‌دانید که در این روش که به آن Interpolation می‌گویند، پیکسلهای اضافه شده به عکس توسط کامپیوتر حدس زده می‌شوند و این عکس هرگز کیفیتی مشابه یک عکس مثلا ۶ مگاپیکسلی ندارد. اما گاهی همین روش نیز برای چاپهای خیلی بزرگ (پوستر و بیلبورد) لازم بوده و انجام می‌شود.

حال سوال این است که بهترین روش برای افزایش اندازه فایل تصویر چیست؟

حتما می‌دانید که برای افزایش اندازه تصویر در برنامه فتوشاپ از image > image size می‌توان اقدام به این کار کرد. عموما در مورد عکسها بایستی از interplolation نوع Bicubic استفاده نمود. در فتوشاپ CS گزینه‌های دیگری با نامهای Bicubic smoother و Bicubic sharper نیز وجود دارد. این دو گزینه جدید به مراتب دارای عملکردی بهتر از الگوریتم Bicubic قدیمی بوده و استفاده از آنها توصیه می‌شود. در مورد تصاویر دیجیتال در اکثر اوقات گزینه Bicubic smoother نتیجه بهتری دارد مگر آنکه بخواهید لبه ها در عکس شارپتر باشد.
نکته مهم در مورد انجام فرآیند interpolation این است که این عمل به صورت تدریجی انجام شود. مثلا برای بزرگنمایی ۵۰۰% ، بهتر است در چند مرحله انجام شود که حتما نتیجه بهتری خواهد داشت.

ابزارهای دیگر؟
Fred Miranda stair interpolation ابزار معروفی است برای افزایش اندازه تصویر که از الگوریتمهای Bicubic‌ استفاده می‌کند اما این کار را به طور خودکار در چند مرحله انجام می‌دهد و در صورت تمایل کاربر در هر مرحله نیز فرآیند Unsharp masking را اعمال می‌نماید. کارآیی آن نسبت به انجام Bicubic interpolation فتوشاپ و نیز حتی Smoother bicubic تک مرحله ای بهتر است. اما اگر بتوانید با روش Bicubic smoother و در چندین مرحله (و در صورت نیاز انجام Unsharp mask ) عکس را بزرگ نمایید، شاید تفاوت چندانی با این ابزار نداشته باشد اما مهمترین مزیت این ابزار سرعت انجام کار و راحتی استفاده از آن است.
شرکت Extensis‌ نیز ابزاری بنام SmartScale دارد. این ابزار نیز بسیار خوب عمل می‌کند بخصوص در مواردی که بخواهید افزایش زیادی در اندازه تصویر ( تا حد ۱۶۰۰% ) بدهید این ابزار بایستی انتخاب اول شما باشد.

الگوریتمهای دیگر؟
الگوریتمهای دیگری نیز برای بزرگ کردن اندازه تصویر وجود دارد مانند lanczoc که در ابزار Qimage بکار رفته است و نیز الگوریتم S- spline . الگوریتم lanczoc نیز عملکرد عالی دارد که گاه در مورد برخی تصاویر هیچ ابزار دیگری به پای آن نمی‌رسد. اما مهمترین عیبش کندی زیاد فرآیند آن است. ایندو الگوریتم را می‌توانید در ابزار رایگان Irfanview پیدا کنید و آزمایش نمایید.

و RAW …
در مورد فایلهای RAW همانگونه که قبلا گفته شد، بهترین روش، استفاده از خود مبدل Adobe camera RAW است که عملکردش از Bicubic smoother‌ نیز بهتر است.

در خاتمه…
اگر بخواهیم از این بحث یک جمع بندی ارائه نماییم :
۱- برای کسانی که فتوشاپ دارند (بخصوص نسخه CS)، بهترین روش، استفاده از Bicubic smoother است. اگر بخواهید کیفیت کار را بالاتر ببرید حتما فرآیند را در چند مرحله و بتدریج انجام دهید.
۲- استفاده از ابزار Fred Miranda stair interpolation ، بهترین انتخاب برای کسانی است که وقت و حوصله انجام فرآیند دستی و چند مرحله‌ای را در فتوشاپ ندارند.
۳- در مورد تهیه اندازه های خیلی بزرگ بهترین انتخاب استفاده از ابزار Extensis SmartScale است.
۴- در مورد فایلهای RAW ، بهترین روش، استفاده از امکانات مبدل RAW می‌باشد.
۵- اگر چند ابزار مختلف را در اختیار دارید، ‌بهتر است در مورد تصاویری که خیلی برایتان مهم است، چند روش را امتحان نمایید. چرا که بسته به نوع تصویر، ابزارهای مختلف عملکردهای متفاوتی دارند.