قبلا مباحثی راجع به شارپ کردن تصاویر دیجیتال داشته‌ایم. در این نوشتار قصد تکرار مکررات نداشته بلکه می‌خواهیم ظرائف و چالشهای این فرآیند را بیشتر بررسی کرده و راه عملی برای آن ارائه دهیم. در پایان این سلسله مقالات درمی‌یابید که چرا فرآیند شارپ کردن، را با لفظ "هنر" معرفی نموده‌ایم.
ابتدا مروری داریم بر نکات مهم و عملی فرآیند شارپ کردن.


۱- تصاویر دیجیتال نیاز به شارپ کردن دارند. این واقعیت را باید بپذیرید که تمام وسائلی که تصویر دیجیتال تولید می‌کنند، ذاتا شارپنس آنها را کم می‌کنند. تبدیل طیف طبیعی و یکنواخت رنگها و تونها به پیکسلها، همواره باعث کاهش شارپنس می‌گردد. در دوربینهای دیجیتال گاه بعلت اعمال فیلتر anti-aliasing این مشکل شدیدتر بروز می‌کند.
۲- در بسیاری از دوربینهای دیجیتال امکان شارپ کردن تصویر وجود دارد. اما همینجا تکلیفمان را روشن کنیم: هیچگاه تصاویرتان را در دوربین دیجیتال شارپ نکنید. چرا؟ به همان دلیل که نباید با دوربین دیجیتال، تصاویرتان را به صورت سیاه و سفید تبدیل کنید. از دست دادن اطلاعات تصویر در این مرحله گناهیست نابخشودنی.
۳- شارپنس تصویر با رزولوشن تصویر تفاوت دارد. رزولوشن تعیین می‌کند که در تصویر چه مقدار جزئیات وجود دارد اما شارپنس تعیین می‌کند که این جزئیات چقدر واضح هستند و قابل دید می‌باشند. رزولوشن واقعی یک تصویر را نمی‌توان زیاد کرد. اما شارپنس را می‌توان افزایش داد.
۴- زیاده‌روی در انجام شارپنس می‌تواند باعث اختلالاتی مانند ظهور هاله‌ها، افزایش نویز و ایجاد aliasing در تصویر شود.
۵- مهم است که بخاطر داشته باشیم بعلت تفاوت تصاویر از لحاظ موضوع و کاربرد، نوع انجام فرآیند شارپ کردن نیز بایستی متفاوت باشد. نوع شارپ کردنی که برای یک تصویر پرتره بکار می‌رود باید با شارپ نمودن تصویری از یک جنگل پردرخت و یا تصویر یک بنای معماری متفاوت باشد. گاهی حتی شارپ کردن مناطق مختلف یک تصویر نیز متفاوت است: شارپ کردن موها با شارپ کردن صورت در یک تصویر پرتره یکسان نیست.
۶- هیچگاه امیدوار نباشید که بی‌دقتیهای مرحله عکاسی را با شارپ کردن جبران کنید. فوکوس اشتباه یا لرزش دست هنگام عکاسی، جزو مسائلی هستند که با شارپ کردن قابل اصلاح نیستند (یا بهتر بگویم، تصحیح اینها براحتی و به طور کامل امکان پذیر نیست).
۷- نوع شارپ نمودن عکس بستگی به مشخصات خاص عکس مانند رزولوشن و میزان نویز نیز دارد. عدم توجه به این مساله می‌تواند باعث افزایش نویز تصویر و یا کاهش جزئیات تصویر گردد.
۸- به طور معمول در مرحله چاپ تصویر نیز کاهش شارپنس بوجود می‌آید. اگر می‌خواهید تصاویرتان را چاپ کنید، باید فرآیند شارپنس خاص برای چاپ را بکار ببرید که آنهم بسته به نوع چاپ (چاپ با پرینترهای خانگی و یا دستگاههای چاپ) متفاوت است.
۹- شارپ کردن، مرحله آخر ویرایشهای تصویر است. هیچگاه آنرا در ابتدا و قبل از سایر ویرایشها مانند تصحیح level و curve‌انجام ندهید.

همانگونه که عیان است، این فرآیند کاری است دقیق. استفاده نادرست آن نه تنها فایده‌ای ندارد که مضر هم هست. بالعکس، در صورت استفاده صحیح و دقیق از این فرآیند، تصاویرتان دچار بهبود معجزه‌آسایی خواهند شد که شاید باورش برایتان مشکل باشد.
——————————

فرآیند شارپ کردن را به ۳ مرحله تقسیم می‌کنیم و در هر مرحله ظرائف خاصش را بیان خواهیم کرد.

مرحله اول: Capture sharpening
در این مرحله شارپنسی را که طی عکاسی از دست رفته به تصویر باز می‌گردانیم.

مرحله دوم: Creative sharpening
یا شارپ نمودن خلاقانه، که در آن بسته به نوع تصویر و موضوع آن، شارپنس خاص هر تصویر را اعمال خواهیم کرد.

مرحله سوم:Output sharpening
پس از انجام دو مرحله قبل و پس از تنظیم سایز تصویر برای خروجی خاص، شارپنس خاصی برای چاپ یا نمایش آن در صفحات وب اعمال می‌کنیم.

Capture sharpening

(شامل ابزارهای Unsharp masking ، Smart sharpen و Adobe Camera RAW )

الف)Unsharp mask
توضیحات کامل این ابزار قبلا در سایت منتشر شده است. در اینجا فقط به نکات عملی آن می‌پردازیم.
مقادیر ۳ متغیر این ابزار برای تصاویر مختلف و مقاصد مختلف، متفاوت است. به طور کلی مقادیر Amount ، Radius و Threshold ( که از این پس برای سهولت آنها را A، R و T مینامیم)، A=85/R=1/T=4 مناسب است. اما برای تصاویری که حاوی اجسام نرم و صاف مانند گل، بچه‌ها و حیوانات کوچک خانگی هستند، A=150/R=1/T=10‌ نتیجه بهتری دارد. در مورد پرتره، A=75/R=2/T=3‌مناسب است و در مواردی مانند تصویر منظره و داخل ساختمان که بخواهیم میزان شارپنس متوسط باشد، A=225/R=0.5/T=0 مفید خواهد بود. گاهی نیاز به حداکثر شارپنس داریم، مثلا در مورد تصاویر خارج از فوکوس و یا مواردی که بخواهیم لبه های اجسام را به وضوح در عکس نشان دهیم. مثل عکاسیهای صنعتی و یا عکاسی از اجسام( مثل سکه و …). دراینگونه موارد A=65/R=4/T=3 کاربرد دارد.

Lab Color Sharpening
یکی از مشکلات فرآیند شارپ کردن، ایجاد هاله‌های رنگی است. برای احتراز از این مشکل یک راه ساده وجود دارد. بجای شارپ کردن کل اطلاعات تصویر (شامل رنگها)، فقط اطلاعات روشنایی تصویر را شارپ می‌کنیم. برای این منظور تصویر را به حالت Lab color‌ می‌بریم( Image > Mode > lab Color ) و بعد در پالت channel ، کانال Lightness راانتخاب کرده و فقط به این کانال، ابزار Unsharp mask را اعمال می‌کنیم. در نهایت مجددا تصویر را به حالت RGB می‌بریم.


ادامه این بحث را در هفته‌های آینده پی می‌گیریم…

بحث راجع به این موضوع در تالار گفتگو