tick.gif

یکی از مشکلات شایع عکاسانی که بتازگی وارد دنیای دیجیتال می‌شوند، از دست دادن دارائیهای دیجیتال‌شان است. هارد‌دیسکها در بهترین شرایط دارای یک عمر مفید هستند که پس از آن، احتمال خرابی آنها بشدت زیاد میشود. از سوی دیگر حتی قبل از این دوره زمانی، میتوانند بعلل مختلفی دچار نقص شوند. بنابراین اطمینان به هارد دیسکها برای ذخیره عکسهایی که به نوعی سرمایه دیجیتال مادام العمر یک عکاس محسوب میگردد، کاری بس غیر عقلانی است. در واقع صحبت بر سر این مساله نیست که " آیا هارد دیسک من هم خراب میشود؟" بلکه سوال این است که " چه زمانی هارد دیسک من خراب میشود؟!" شمارش معکوس برای این واقعه، برای تمام عکاسانی که بدون رعایت قوانین پشتیبان گیری در دنیای دیجیتال فعالیت میکنند، شروع شده است.
تهیه نسخه پشتیبان باید جزء دائمی روند کاری عکاسی دیجیتال باشد. استفاده از دو هارد دیسک، بعلاوه استفاده از مدیا دیگری نظیر DVD در دو کپی مجزا حداقل اطمینان را فراهم می‌کند. چرا حداقل؟ چون برای اطمینان بیشتر باید کپی ها را در جاهای مختلف (مثلا در دو خانه، یا یکی در خانه و یکی در محل کار و یا …) نگاهداری نمود تا نوعی اطمینان در برابر حوادثی نظیر سرقت و آتش سوزی و … حاصل شود. و البته تمام این فرایند هزینه‌بر است و باید به آن تن داد.
در این زمینه سرویسهای مبتنی بر وب نیز اخیرا در کشورهای دیگر مورد استقبال واقع شده‌اند. بخصوص بخاطر کاهش هزینه‌ها، امکان دسترسی به آرشیو از هر جای دنیا و نیز امکانات جالب دیگری که توسط این سرویسها ارائه می‌شوند. هر چند هنوز سرعتهای اتصال به اینترنت در ایران به آن حدی نرسیده است که عکاسان بتوانند فایلهای حجیم اصلی خود را در این سرویسها ذخیره کنند، اما بد نیست برای آشنایی با این سرویسها، به سایت PhotoShelter سری بزنید که تا یک ترابایت فضا در اختیار کاربران میگذارد. امکاناتش نیز جالب است: پشتیبانی از تمام فرمتها منجمله RAW ، پشتیبانی از متادیتا و XMP ، امکان فروش آنلاین عکسها، آپلود دسته جمعی عکسها، آپلود دسته جمعی عکسها با ابزار اختصاصی و FTP ، امکان انتقال فایلها به فضاهای دیگر توسط FTP ، ساخت آژانس مجازی عکس، امکان یکپارچه کردن و استفاده از این سرویس در سایت اختصاصی عکاس و موارد جالب دیگر. در حال حاضر ۴۰۰۰ عکاس حرفه‌ای از این سیستم استفاده میکنند.

اگر سرعت اینترنت بالایی دارید، میتوانید این سرویس را امتحان کنید، چرا که یک سرویس رایگان ۵۰ مگابایتی نیز ارائه میکند.

> PhotoShelter