virtual.jpg

یکی از ویژگیهای مهم لایت روم، ویرایش غیر تخریبی آن است. یعنی در تمام مراحل کاری، فایل اصلی شما دست نخورده باقی می‌ماند و ویرایشهای شما نه بر فایل اصلی که بر متادیتاهای آن اعمال می‌شود و لایت روم نتیجه کار را به صورت عکس ویرایش شده به شما نشان می‌دهد. این مزیت بسیار مهمی است. بخاطر بیاورید که برای حفظ فایل‌هایتان در فتوشاپ چه می کردید: فایل اصلی را ویرایش می‌کردید، سپس فایل ویرایش شده نهایی را با حفظ لایه ها به صورت PSD ذخیره می‌نمودید. همچنین یک فایل نهایی با فرمت JPEG یا TIFF جهت تهیه خروجی تهیه می‌کردید. همه این اعمال علاوه بر اتلاف وقت، باعث شلوغی محل ذخیره‌سازی، نام‌گذاریهای پیچیده (برای شناسایی فایل اصلی، فایل چند لایه و فایل نهایی) و از همه مهم‌تر، نیاز به فضاهای دخیره سازی بزرگتر و فضاهای پشتیبان گیری بزرگتر می‌شد. مشکلاتی که کلا در سیستم بانک اطلاعاتی لایت روم حل شده است و اصولا فایل اصلی و سیر ویرایشهای آن همیشه در دسترس است و هر گونه خروجی قابل تهیه می باشد.
این مطلب، هم به عنوان دلیلی دیگر بر سوال برخی دوستان بود که " چرا لایت روم ؟ " و هم مقدمه‌ای بر یکی از ویژگیهای بسیار مفید دیگر لایت روم تلقی می‌شود که "نمونه‌سازی مجازی" (یا Virtual Copy) نام دارد.

گفتیم که فایل اصلی و سیر تمام ویرایشها در لایت روم حفظ می‌شود. فرض کنید که عکسی را قبلا ویرایش کرده و خروجی رنگی هم تهیه کرده‌اید، حالا می‌خواهید یک نسخه سیاه وسفید از آن بسازید. راه معمول آن است که تاریخچه ویرایشها را کمی یا به طور کامل به عقب بازگردانید (توسط history در ماجول develop) و یا سابقه را با snapshot ذخیره نمایید تا بتوانید ویرایشهای مورد نیاز برای تهیه عکس سیاه و سفید را بر فایل اصلی اعمال کنید. این روش، اگر چه عملی است، کمی باعث شلوغی سابقه ویرایشها خواهد شد. راه بهتر، تهیه نمونه‌‌های مجازی است. کافیست در ماجول Library روی عکس (در هر مرحله ای ویرایش که مورد نیازتان است) کلیک راست کنید و گزینه Create virtual copy را انتخاب نمایید. یک کپی مشابه آن ایجاد خواهد شد. حال می توان آن را به نوعی دیگر پردازش نمود و در عین حال سابقه هر دو نوع ویرایش را نیز به طور مجزا حفظ نمود و از هر کدام خروجی جداگانه تهیه کرد.

کاربردهای دیگری نیز میتوان بر این ویژگی متصور شد:
• امکان ویرایشهای مجزا برای مناطق مختلف تصویر و ترکیب نهایی آنها در فتوشاپ
• امکان تهیه خروجی هایی با گستره دینامیکی بالا از فایلهای RAW با پردازشهای دوگانه highlight و shadow
• امکان تهیه خروجی برای مقاصد مختلف ( وب/ چاپ)
• …

از هر فایل می‌توان هر تعداد نمونه دلخواه از مراحل مختلف ویرایش تهیه کرد. همچنین می‌توانید با انتخاب چند عکس، به یکباره از همه آنها نمونه مجازی تهیه کنید. تعداد نمونه‌های مجازی تهیه شده، روی گوشه عکس اصلی نمایش داده می‌شود و خود نمونه‌های مجازی، با آیکونی شیبه تاخورگی کاغذ (همانطور که در شکل دیده می‌شود) مشخص میگردند.
در ضمن، برای شلوغ نشدن محیط کار، لایت روم به طور خودکار همه نمونه‌های مجازی یک فایل را در یک گروه( Stack ) قرار می‌دهد که قبلا در مورد آن صحبت کرده‌ایم. بنابراین براحتی می توان با کلیک روی آیکون مربوطه در فایل اصلی، همه نمونه‌ها را در زیر آن جمع نمود.

حالا می‌توانید به قدرتی که " نمونه سازی مجازی" به شما می‌دهد، پی ببرید: از یک فایل اصلی میتوانید مثلا ۱۰ نمونه بسازید و هر یک را به گونه‌ای ویرایش کنید و سابقه همه ویرایشها را هم حفظ کنید و از هر کدام یک خروجی مجزا بگیرید. همه این کارها بدون آنکه باعث شلوغی محیط کارتان شود و یا نیازی به کپی گرفتن از فایل اصلی باشد، انجام خواهد گرفت، چرا که کل فرایند گفته شده در دل متادیتاها و تگهای لایت روم صورت گرفته و عملا در فولدر فایلهایتان هیچ تغییری نخواهید دید، نه افزایش تعداد فایل، نه نامگذاری جدید و نه افزایش حجم آنها.

برای رفتن به سوی لایت روم، همین یک ویژگی کافیست!