دوست عزیزی، سوال زیر را مطرح کرده است:
سوال : عکسی را با دو نورسنجی مختلف گرفته‌ام تا آنها را ادغام کنم و به یک عکس با حفظ جزئیات در مناطق روشن و تیره برسم. فایلهایم را که با فرمت RAW گرفته‌ام، در Adobe Camera RAW پردازش و تبدیل کرده و به صورت دو لایه مجزا در محیط فتوشاپ منتقل کردم تا آنها را ادغام کنم. پس از ویرایشهای اولیه، متوجه شدم که میزان روشنایی مورد نظرم در یکی از عکسها مناسب نیست.
آیا بایستی دویاره همه این مسیر را طی کنم و فایل اصلی را در محیط Adobe Camera RAW باز کرده و سپس با پردازشی مجدد، آن را تبدیل کنم؟

پاسخ : هرچند در سیزدهمین کارگاه سایت عکاسی در مورد این موضوع بحث کرده بودیم، اما با عرضه فتوشاپ CS3 و ویژگیهای خاص آن برای یک روند کاری غیرتخریبی، مجددا و بر اساس امکانات CS3، این سوال را پاسخ می‌دهیم:

اجسام باهوش Smart Object ها در CS2 ظهور کردند اما در CS3 به بلوغ خود رسیدند. ویژگی این اجسام، امکان برگشت به مراحل قبلی در فرایند ویرایش است. مراحلی که بازگشت به آنها با استفاده از history فتوشاپ امکان پذیر نمی‌باشد. یکی از کاربردهای Smart Objectها در مقاله "نگاهی دوباره به کراپ و تغییر اندازه" بررسی شد. در اینجا به کاربرد دیگری از آن در عکاسی دیجیتال می‌پردازیم و انشالله در آینده بتدریج کاربردهای جالب دیگر اجسام باهوش را ذکر خواهیم کرد.
در CS3 از مسیر File > Open as Smart Object ،فایل RAW اول خود را باز کنید. وارد محیط Adobe Camera RAW‌ می‌شوید. پردازش مورد نظر را انجام داده و فایل را وارد محیط CS3 نمایید.
برای باز کردن فایل دوم اما از این مسیر اقدام نمایید. File > Place. مجددا فایلتان را در ACR پردازش کرده و آن را به محیط CS3 منتقل کنید. با کلیک بر آیکون چک مارک بالای صفحه این روند را تکمیل نمایید. جالب است که به طور خودکار این فایل دوم به صورت یک لایه بر روی فایل اول قرار می‌گیرد.
حال ادامه ویرایش‌هایتان را انجام دهید (تنظیم رنگ و روشنایی و شارپ سازی و ماسک گذاری و …). هر زمان حس کردید که ویرایش اولیه‌تان در Adobe Camera RAW بر روی فایل RAW ، نامناسب بوده است (مثلا میزان روشنایی در مناطق تیره)، کافیست که روی آیکون خاصی که روی لایه مورد نظر وجود دارد کلیک کنید تا دوباره وارد محیط ACR شوید و ویرایش‌هایتان را اصلاح کنید. این کار چند فایده دارد: ویرایشهای اولیه تان بر روی فایل RAW از دست نرفته بلکه شما همانها را تغییر خواهید داد، ثانیا پس از اتمام پردازش RAW‌ و ورود به CS3 ، بقیه ویرایشهایتان و ماسک گذاریتان و … همه و همه، مانند قبل به قوت خود باقی مانده و بر روی این لایه تغییر یافته، اعمال خواهند شد.
کاربرد دیگر این روش، هنگامی است که یک فایل RAW را به دو گونه پردازش می‌کنید (مثلا در یکی با حفظ جزئیات مناطق روشن و در دیگری با حفظ جزئیات مناطق تیره) تا دو فایل حاصله را با هم ادغام نمایید.

این ویژگی یکی از مهمترین خصوصیات فتوشاپ CS3 برای فراهم سازی محیط غیرتخریبی به شمار می‌رود.