50d.jpg

با توجه به نزدیکی زمان نمایشگاه فتوکینا ۲۰۰۸، زیاد تعجبی ندارد که خبر تولید مدل بالاتر دوربین ۴۰D کانن با نام EOS 50D را بشنویم. بطور کلی این دوربین شبیه به دوربین قبلی خود است و پیشرفت‌های کمی از جمله سنسور CMOS پانزده مگاپیکسلی، پردازنده DIGIC 4 سریعتر، مانیتور ۳.۰" VGA LCD با مد نمایش همزمان که قابلیت انجام سه مد اتوفوکوس را دارد، حساسیت ISO تا ۱۲۸۰۰ و اتصال HDMI برای مرور با کیفیت عکس‌ها داشته است. ضمنا این دوربین دارای صفحه کنترل سریع است که تنظیمات پرکاربرد را نشان می‌دهد و یک حالت خودکار خلاق برای فوکوس و نورسنجی خودکار دارد. مشخصات اصلی این دوربین در نگاه اول عبارتست از:
–    سنسور  15.1 مگاپیکسل APS-C CMOS
–    عکاسی پیاپی با سرعت ۶.۳ عکس در ثانیه تا ۹۰ عکس Jpeg با کارتهای UDMA
–    پردازنده DIGIC 4
–    ایزو ۱۰۰-۳۲۰۰ قابل افزایش تا ۱۲۸۰۰
–    فوکوس خودکار در ناحیه وسیع ۹ نقطه‌ای
–    مانیتور ۳ اینچی VGA LCD با قابلیت نمایش همزمان و فوکوس خودکار همزمان همراه با تشخیص چهره
–    بدنه آلیاژ منیزیم با حفاظت محیطی در برابر رطوبت و گرد و خاک
–    سیستم غبارزدایی سنسور
–    اتصال HDMI برای مرور و نمایش باکیفیت عکسها بر روی تلویزیون‌های HD
–    سازگاری کامل با لنزهای سری EF و EF-S کانن و فلاش‌های اسپیدلایت سری EX

50d_rear.jpg
سنسور جدید این دوربین دارای ۱۵.۱ مگاپیکسل رزولوشن بوده که در آن فتودیود‌ها و میکرولنز‌ها مجددا طراحی شده است تا توانایی جمع‌آوری نور سنسور را افزایش دهد و اجازه اضافه کردن پیکسل‌های بیشتر بر روی سنسور CMOS بدون از دست دادن کیفیت تصویر را فراهم کند. با این تغییرات راندمان در ایزوهای بالا افزایش یافته و تصاویر کم نویزی تولید می‌شود. این دوربین قابلیت افزایش ایزو تا ۱۲۸۰۰ را دارد.
با استفاده از پردازنده DIGIC 4 در این دوربین، امکان عکاسی پیاپی با سرعت ۶.۳ fps تا ۹۰ عکس Jpg  با استفاده از کارتهای UDMA فراهم شده است. بسیستم فوکوس این دوربین کانن دارای ۹ نقطه سنسور ضربدری فوکوس است. این دوربین سرعت و دقت فوکوس بسیار خوبی حتی در نور کم دارد که آن را برای عکاسی ورزشی و حیات وحش مناسب می‌سازد.
روی مانیتور بزرگ ۳ اینچی و با کیفیت VGA این دوربین امکان بررسی دقیق عکسها ایجاد شده و در حالت نمایش همزمان امکان سه نوع فوکوس خودکار وجود دارد: Quick AF, Live AF و نوع جدید Live AF همراه با تشخیص چهره که فوکوس را بر اساس چهره‌های داخل کادر بهینه می‌کند.