config1.jpg

Adobe Configurator یک ابزار کمکی برای CS4 است که با آن می‌توان پنل‌های اختصاصی متناسب با کاربرد شخصی طراحی و در CS4 قرار داد. با این ابزار براحتی می‌توانید ابزارها، Actionها، فرمانها و Scriptهای پرکاربرد خود را با روش Drag-And-Drop به داخل یک پنل اختصاصی بیاندازید و سپس در فتوشاپ CS4 از آنها استفاده کنید. کاربرد دیگر این روش، می‌تواند ساخت و طراحی پنل‌های مختلف برای کاربردهای مختلف باشد. مثلا یک پنل خاص برای ویرایش‌های مخصوص چاپ بسازید و در موقع نیاز آنرا فعال کرده و استفاده کنید. علاوه بر راحتی کار، این روش نقش مهمی در صرفه‌جویی زمان خواهد داشت.

مزیت دیگر Configurator این است که می‌توان پنلهای ساخته شده را با دیگران به اشتراک بگذارید. بنابراین از همین اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که پنلهای مختلفی در وب برای دریافت عمومی عرضه شود.

برای استفاده از Configurator باید Photoshop CS4 را نصب کنید. همچنین این ابزار برای اجرا نیاز به Adobe Air دارد که موقع نصب CS4 در سیستم نصب می‌گردد؛ مگر آنکه کاریر از نصبش جلوگیری کرده باشد که باید به طور مجزا دریافت و نصب گردد.

پنل های ساخته شده از مسیر Window > Extensions menu در دسترس خواهند بود و می‌توانید آنها در جای مناسبی از اینترفیس CS4 قرار دهید.

در شکل زیر پنلی را می بینید که من برای پروسه تهیه خروجی عکس برای وب تهیه کرده ام تا در هنگام نیاز به سرعت به ابزارهای مورد نظر دسترسی داشته‌باشم.

config2.jpg

> دریافت Adobe Configurator

> دریافت Adobe Air ( اگر قبلا نصب نشده است)

> بررسی Photoshop CS4