Content Aware Scaling  (که از این پس برای سهولت آن را C.A.S می‌نامیم) یکی از ویژگی‌های جدید CS4 است (+). با این ابزار می‌توان عکس را به گونه‌ای تغییر اندازه داد که برخی قسمتهای مهم آن، دچار اعوجاج و تغییر اندازه نشوند. به عکس زیر دقت کنید:

scaling2.jpg


در تصویر B ، عکس با روش معمول تغییر اندازه داده شده است تا عرض آن کاهش یابد. اما در C ، با روش C.A.S توانسته ایم علیرغم کاهش عرض عکس، ابعاد سازه را تقریبا ثابت نگه‌داریم.


برای استفاده از این ابزار، ابتدا لایه عکس را به لایه مستقل تبدیل کنید : Layer > New Layer> Layer from Background  ( یا کل لایه را با CTRL+A انتخاب کنید ) و سپس از مسیر Edit > Content Aware Scale استفاده کنید. مشخص است که این ابزار در مورد عکس‌هایی بهتر عمل می‌کند که فضای خالی یا منفی اطراف سوژه اصلی داشته باشد.

اما در این مطلب می‌خواهیم به دو کاربرد جالب و مفید دیگر این ابزار اشاره‌ای کنیم.


کاربرد اول:
حتما تاکنون برای‌ شما پیش ‌آمده است که از ترکیب بندی و یا نوع کادر (عمودی یا افقی) عکس‌تان راضی نبوده‌اید. در این موارد احتمالا با ابزار کراپ به جان عکس افتاده اید که تا حد امکان عکس را از لحاظ ترکیب‌بندی و کادر اصلاح کنید. با استفاده از C.A.S در عکس‌هایی که پس‌زمینه و سوژه مجزا دارند، می‌توانید ترکیب‌بندی و کادر عکس را تغییر دهید.
مثلا به عکس زیر دقت کنید:

bird1.jpg


من می خواهم کادر این عکس از حالت عمودی به افقی تبدیل کنم بدون آنکه سوژه اصلی‌ عکس تغییری کند.

برای این منظور ابتدا از ابزار کراپ به روشی غیر معمول استفاده می‌کنیم (+). کل فریم را با ابزار کراپ انتخاب کرده و فقط از سمت راست، کمی کادر را بزرگ می‌کنیم.
کراپ را اعمال می کنیم تا فضای خالی در سمت راست ایجاد شود. حال فریم اصلی را انتخاب کرده و از ابزار C.A.S استفاده می‌کنیم. ابتدا با دستگیره سمت راست، فریم را می‌کشیم تا فضای خالی پر شود. سپس با استفاده از دستگیره بالایی، کادر را پایین می‌آوریم.

bird3.jpg


با این روش، عکس از کادر عمودی تبدیل به کادر افقی شد. بدون آنکه اندازه و نسبتهای سوژه اصلی مان تغییر کند و بدون آنکه الگوی پس‌زمینه با کراپ‌ دچار مشکل گردد.

گاه اما می‌خواهیم که نسبت ابعاد عکس را تغییر دهیم. خروجی اکثر دوربینها عکسی با نسبت اضلاع ۳:۲  است. این نسبت گاه برای چاپ در اندازه‌های دیگر مناسب نیست. معمولا در این موارد با کراپ، سعی می‌کنند که نسبت مورد نظر را تولید کنند. اما در این موارد با استفاده از C.A.S و بدون دور ریختن قسمتهایی از عکس، می توان به نسبت مورد نظر دست یافت.

vahid1.jpg

عکس اول با نسبت ۳:۲

vahid2.jpg

عکس نهایی با نسبت ۵:۴ اگر دقت کنید متوجه می شوید که با این روش به جای کراپ عکس، قسمتی از عکس را که اهمیت کمتری دارد، فشرده تر کرده‌اید.


کاربرد دوم:
گاهی بعلت الزامات صحافی کتاب و مجله، نیاز است که فضای خالی و کم اهمیت، با مقدار کافی در اطراف سوژه موجود باشد تا موقع برش، مشکلی بوجود نیاید.
در این موارد نیز با استفاده از C.A.S براحتی می توانید خروجی مناسبی برای چاپ تولید کنید.
برای این منظور ابتدا از دستور Canvas Size اندازه دقیق فایل نهایی را مشخص کنید. (ALT+CTRL+C). در صفحه مربوطه یک مساله حائز اهمیت دیگر نیز وجود دارد. و آن هم نوع تغییر اندازه است. یعنی تغییر اندازه در کدام اضلاع صورت گیرد. در اینجا با توجه به محل سوژه اصلی می‌توانید تعیین کنید که کدام اضلاع عکس تحت تاثیر قرار گیرند. به شکل زیر دقت کنید:

canvas.jpg


با ok این تغییر را اعمال کنید. فضای خالی اطراف عکس، مقدار دقیق استفاده از C.A.S را نشان می‌دهد. فریم اصلی عکس را انتخاب کنید و با ابزار C.A.S، تغییر اندازه را انجام دهید.

flower1.jpg

 

flower2.jpg


با این روش، عکسی با اندازه مورد نیاز خواهید داشت، بدون آنکه سوژه اصلی یا الگوی پس‌زمینه تغییر کرده باشد.


نکته مهم: ابزار C.A.S به طور خودکار می تواند تشخیص دهد که سوژه اصلی ‌تان چیست و آن را حفظ خواهد کرد. اما اگر در عکسی، متوجه شدید که C.A.S باعث تغییر و اعوجاج سوژه می‌شود، می‌توانید خودتان به این ابزار بفهمانید که سوژه اصلی‌تان چیست و کجاها را نباید تغییر دهد.
برای این منظور، سوژه اصلی  یا نواحی مهم عکس را انتخاب کنید. سپس وارد پلت channel شوید. و روی دکمه Save Selection as Channel بزنید تا سوژه‌ به صورت یک کانال آلفا ذخیره شود. موقع استفاده از C.A.S کافیست در قسمت تنظیمات این ابزار در بالای صفحه، از منو Protect گزینه Alpha 1 را انتخاب کنید. با این روش، حتی با تغییرات شدید اندازه، قسمت مهم عکس‌تان بدون تغییر خواهد ماند.

مرجع: مستندات ادوبی در مورد CS4 (+)  


پی‌نوشت: متاسفانه علیرغم انتشار آیین نامه بازنشر مطالب سایت عکاسی (+) هنوز هم پس از انتشار هر مقاله جدید، تعداد زیادی از سایتها  و فروم‌ها برای تولید محتوای فارسی، مقالات سایت عکاسی را Copy&Paste می‌کنند.
نشر تمامی مطالبی که به عنوان مقاله در هریک از بخشهای سایت عکاسی ارایه‌می‌شوند مجاز نبوده و فقط امکان نقل قول در حد متعارف از مقاله –حداکثر تا ۳۰٪ مقاله- آن‌هم با ذکر کامل نام منبع به صورت «سایت عکاسی – akkasee.com» و به همراه URL کامل مطلب مجاز است. در این موارد سایت عکاسی حق پیگیری قانونی متخلفین را برای خود محفوظ می‌داند.