امروز ( ۲۳ فروردین ۸۹۱۲ آوریل ۲۰۱۰) نسخه جدید فتوشاپ با عنوان CS5 که جزئی از مجموعه Creative Suite 5 است، منتشر شد.


PS_CS5_Extended.jpg

این نسخه جدید دارای ویژگی‌های جدید بخصوص برای پردازش عکس است که سعی می‌کنیم در این مطلب نگاهی گذرا به آن‌ها داشته باشیم. به محض اینکه نسخه‌ای از فتوشاپ در دسترس قرار بگیرد، بررسی عملی آن را مطابق رسم نسخه های پیشین انجام خواهیم داد.


یکی از تغییرات بنیادین نسخه جدید، کارآیی بهتر آن در سیستم‌های ۶۴ بیتی است که ظاهراً بدلیل تغییرات پایه‌ای در این نرم‌افزار بوده است.

برای دسترسی سهل‌تر به سیستم مدیریت فایلی، یک Bridge کوچک با نام MiniBridge طراحی شده است تا کاربران بدون ترک فتوشاپ بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.در همان محیط می‌توان اکشن‌های فتوشاپ را بر روی عکس‌ها اعمال کرد، چند عکس را برای HDR انتخاب کرد و یا با دکمه Spaceیک نمای تمام صفحه از عکس مشاهده کرد.


تکنولوژی Content Aware یا آگاه به محتوای فتوشاپ که در نسخه قبل هم وجود داشت، پیشرفت کرده است. مثلاً برای حذف یک شی زاید از عکس کافی است دور آن ( نه با دقت زیاد) خطی بکشید. فتوشاپ ضمن حذف دقیق شی، جای خالی آن را با پس زمینه اطراف، به ‌گونه‌ای طبیعی می‌پوشاند.

nf6_7combo.jpg

پنل‌های Flash-based که از نسخه قبلی معرفی شده بودند، بهبود پیدا کرده اند: خاصیت Drag&Drop دارند و امکان دسترسی مستقیم به فایلها را پیدا کرده‌اند.


امکانات خاصی در نسخه قبل به فتوشاپ اضافه شده بود که به کارت گرافیک وابسته بودند. مثل زوم نرم و چرخش. الان این امکانات نیز  بیشتر شده اند. مثلاً امکان Cropبر اساس قوانین ترکیب‌بندی عکس.

nf16.jpg

در این نسخه فتوشاپ انتخاب لبه‌های عکس بازهم بهتر شده است و با ویژگی Smart Radius بهتر می‌توان دور اجسام نامنظم را انتخاب کرد.

nf12.jpg

یکی از ویژگی‌های هیجان انگیز جدید، بهبود سیستم تولید عکس‌های HDR است: رابط کاربری‌اش کاملاً متحول شده استَ الگوریتم‌ها سریعتر شده‌اند، امکان استفاده و ذخیره Presetها وجود دارد و همچنین مقابله با مشکلاتی مانند آرتی فکت‌های ناشی از حرکت اجسام بسیار راحت شده است، به ‌گونه‌ای که می‌توان با انتخاب یکی از عکسها، در قسمتهای مشکل‌دار اطلاعات را جایگزین نمود.همچنین ویژگی مجزایی برای تولید HDR از یک عکس افزوده شده است.

nf13.jpg

قسمت جالب دیگر در CS5 ، امکان اصلاح اشکالات لنز است. اشکالاتی مانند اعوجاج و تغییر پرسپکتیو و نیز اعوجاج رنگی در لبه‌ها که در همه موارد بر اساس پروفایل دوربین و لنز آنهم به صورت خودکار صورت می‌گیرد.


Adobe Camera RAW نیز دچار تحولات اساسی شده است: موتور مبدل تغییر کرده است، الگوریتم‌های تبدیل بهتر و دقیق‌تر شده‌اند به ‌گونه‌ای که خروجی نهایی بهتر از قبل شده است. امکانات خوبی در قسمت حذف نویز اضافه شده است و شارپ‌سازی آن نیز بهتر انجام می‌گیرد.


مدیریت لایه‌ها بخصوص در مواردی که با لایه‌های متعدد سروکار داریم، بهتر شده است.

و یکسری ویژگی‌های کوچک اما بسیار کاربردی:

  • امکان ذخیره و تبدیل فایلهای ۱۶بیتی به ۸ بیتی

  • امکان تراز کردن راحت عکس‌ها به صورت خودکار

  • امکان غیر فعال کردن ویژگی touch-pad Gesture در مک

  • امکان دسترسی بهتر به نقطه تنظیم در Curve

  • سازگاری قسمت اتصال عکس‌ها ( پانوراما) با مشخصه اصلاح لنز

  • سازگاری Contact sheet , Extract با حالت ۳۲ بیتی

  • بهبود ساخت عکس‌های سیاه و سفید

  • ویژگی افزودن گرین طبیعی به عکس