برگزیدگان دومین جشنواره عکس کودک؛ آینه معنویت

دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۸۶

عصر دیروز در مراسمی با حضور جمعی از مسئولین، محمدحسین ایمانی خوشخو معاون هنری وزیر ارشاد، مجید سرسنگی قائم مقام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ایزدی رئیس دانشگاه هنر، خادم شهردار منطقه 3، منیژه شعاعی رئیس جشنواره و شرکت‌کننده برگزیدگان دومین جشنواره عکس کودک؛ آینه معنویت معرفی شدند.

در این مراسم شاهرخ حیدری، میثم رستگاری هرمزی، نوید ریحانی، قادر عاقلی و داود عامری به عنوان برگزیدگان دومین جشنواره عکس کودک؛ آینه معنویت معرفی شدند و به هر یک لوح افتخار، تندیس جشنواره و هفت سکه بهار آزادی اهداء شد. همچنین هیات داوران فهیمه اکبری، مسعود خامسی‌پور، لیلا کاشانی، حسن غفاری و مجتبی خاتمی را شایسته تقدیر دانست.
نمایشگاه 70 عکس برگزیده از 57 عکاس تا پنجم آذر در موزه هنرهای معاصر فلسطین برپاست.

بیانیة هیئت داوران
دومین جشنواره عكس كودك؛ آینه معنویت

كودك امروز نسبت به كودك گذشته درك عمیق‌تر، كنجكاوی و حساسیت بیشتری پیدا كرده است. او در دنیای خود سیر می‌كند و بر اساس فطرت پاك و معنویش، تمامی پیرامونش، افراد و اشیا را از همان منظر كودكی خود نگاه و تجربه می‌كند و در نهایت به تفسیری می‌رسد. اگر خانواده و ما بزرگترها به همان تفسیری كه او از جهان دارد دست بیابیم، در این صورت می‌توانیم برای تربیت و برنامه‌ریزی آیندة او گام‌های اجرایی‌تر و مؤثرتری را برداریم . در این میان هنر عكاسی به مدد خالق این هنر به عنوان عكاس با ثبت و شكار لحظه‌های ناب و زلال دنیای كودكان كه تماما معنوی است، می‌تواند قالب مناسبی برای بیان جاودانة این مفهوم باشد.
هیأت داوران ضمن اظهار خرسندی از برگزاری دومین جشنوارة عكس كودك، آینة معنویت، تأثیرگذاری و نتیجه‌بخش بودن این حركت فرهنگی – هنری را در تداوم آن می‌داند از این رو به مسئولان ذی‌ربط پیشنهاد می‌كند كه با تشكیل دبیرخانة دائمی به برنامه‌ریزی منظم و مناسب‌تر و تداوم این حركت ارزشمند یاری رسانند. در آن صورت است كه می‌توان به تأثیرگذاری چنین حركتی در جامعه امیدوار بود.
گروه داوران ضمن قدردانی از تلاش عكاسان شركت كننده، به ‌دلیل نو بودن موضوع كودك، آینة معنویت و نوپا بودن این حركت، اذعان دارد كه به تصویر كشیدن این موضوع در قالب عكس با دشواری‌هایی همراه است، بدین سبب و به منظور تقویت و تداوم دقت و كاوش در موضوع جشنواره، آگاهانه از بعضی از خطاهای فنی و ساختاری چشم‌پوشی كرده و بیشتر به مفاهیم عكس توجه كرده است. داوران برای ارتقاء سطح كیفی و فنی آثار شركت كنندگان توجه آنان را به این نكات جلب می‌كند.

1. مفهوم و مصادیق معنویت و تجلی آن‌ها در آینة پاك ضمیر كودكان بسیار گسترده‌تر از آن است كه فقط آن را در یك شاخه و ژانر (عزاداریها و آیین‌های مذهبی) جست و جو كنیم. در این میان باید دقت داشت كه كودك خود عامل فضای معنوی باشد نه حضور او در مراسم معنوی.
2. در این دوره موضوع‌های انتخاب شده برای عكاسی غالبا مناسب بودند ولی به دلیل پردازش ضعیف و عدم راهیابی هنرمندان عكاس به لایه‌های درونی موضوع‌ها، در نهایت تلاش‌ها منجر به ثبت عكس مطلوب و تاثیرگذار نشده است، كه امید است با تداوم جشنواره و اطلاع‌رسانی و ارائة مطالبی روشنگر و كارآمد در ارتباط با موضوع جشنواره از طرف دست‌اندركاران و همچنین بذل توجه جدی به موضوع كودك، آینة معنویت از طرف شركت كنندگان، در دوره‌های بعد شاهد آثار قدرتمند و نابتر آنان باشیم.

هیئت داوران دومین جشنوارة عكس كودك، آینة معنویت از میان 3086 اثر رسیده از 540 هنرمند عكاس، با توجه به نوآوری‌ها و نگاه خلاق هنرمندان، 70 اثر از 57 عكاس را برای ارائه در نمایشگاه برگزیدند.
با آرزوی توفیق از پروردگار یكتا برای هنرمندان و برگزاركنندگان جشنوارة عكس كودك؛ آینه معنویت
بهمن جلالی، اسماعیل عباسی، سید عباس میرهاشمی، مجید ناگهی و اسعد نقشبندی

گزارش دبیر دومین جشنواره عکس کودک؛ آینه معنویت
بنام خدا

کودک به دلیل فطرت پاکش با مبداء نزدیک تر است ودارای معنویتی فطرتی وذاتی می باشد ، بدون حاشیه و پیرایه ها ، تغییرات و تحریف ها . کودک امروز نسبت به کودک گذشته ، درک عمیق تر ، کنجکاوی و حساسیت بیشتری پیدا کرده است ، او در دنیای خود سیر می کند و براساس فطرت پاک ومعنویش ، تمامی پیرامونش ، افراد و اشیاء را از همان منظر کودکی خود نگاه و تجربه می کند و در نهایت به تفسیری می رسد ، اگر خانواده ها و ما بزرگترها به همان تفسیری که او از جهان دارد ، دست بیابیم ، دراین صورت می توانیم برای تربیت و برنامه ریزی آینده او گامهای اجرایی تر و موثرتری را برداریم .دراین میان هنر عکاسی به مدد خالق این هنر بعنوان عکاس با ثبت و شکار لحظه های ناب و زلال دنیای کودکان که تماما معنوی است می تواند قالب مناسبی برای بیان جاودانه این مفهوم باشد .
دومین جشنواره عکس کودک ، آینه معنویت به حول و قوه الهی و به همت و تلاش پرشور عکاسان حرفه ای کشور و یاری مدیریت فرهنگی هنری منطقه سه ، نتیجه اعتماد و نگاه هوشمندانه و دقیق عکاسان به جشنواره و موضوع آن است . رشد 11% عکسهای ارسالی به جشنواره ، ارتقاء سطح کیفی و مفهومی عکسها و نزدیکی بیشتربه موضوع جشنواره ، کودک آینه معنویت ، متمایز بودن آن نسبت سال قبل و افزایش تعداد عکاسان حرفه ای و تحصیل کرده حاکی از آن است که ما در قدمهای اول و دوم توانسته ایم شروع خوبی را تجربه کنیم و انشاا... با تداوم و توالی هدفمند این جشنواره ، ایجاد دبیرخانه دائم ، ارتباط مستمر و ارائه مطالب و برنامه ریزیهای مناسبتر و تخصصی تر ، ساماندهی برنامه های گوناگون مرتبط در طول سال ، بازخوانی تجربه های صورت گرفته و مشابه در جامعه فرهنگی و هنری کشور بتوانیم با تنظیم تقویم ثابت و منظم برای اجرای دوره های آتی فعالیت نماییم .
با پایان یافتن فرصت جمع آوری آثار دومین جشنواره عکس کودک ، آینه معنویت ، دبیرخانه با اعلام افزایش 11% تعداد آثار دریافتی نسبت به سال گذشته مراتب سپاس و قدردانی خود را از تمامی جامعه عکاسان ایران مخصوصا عکاسان حرفه ای اعلام می دارد
در دومین جشنواره عکس کودک ، آینه معنویت تعداد 540 هنرمند عکاس با 3086 اثر شرکت کرده اند که آمار آثار ارسالی پس از ثبت اطلاعات و عملیات دبیرخانه ای بدین شرح می باشد
55% شرکت کننده از تهران / 45% شرکت کننده از شهرستان / 68% شرکت کننده مرد / 32% شرکت کننده زن / 34% شرکت کننده دیپلم / 28% شرکت کننده دانشجو و فوق دیپلم / 68% شرکت کننده لیسانس و بالاتر
گستره جغرافیایی عکس های ارسالی علاوه بر اکثر استان های داخلی شامل کشورهای خارجی مانند فرانسه، آلمان، عربستان و افغانستان هم گردیده است.
همچنین کوچکترین شرکت کننده 7 ساله و مسن ترین شرکت کننده 82 ساله است.

با توجه به حجم آثار ارسالی جلسات هیات داوران بلافاصله پس از پایان عملیات دبیرخانه ای در روزهای 24 و 25 مهرماه برگزار گردید. داوران به لحاظ تجربه و نوع کار با همدیگر منسجم بوده و نسبت به اعلام نقطه نظرات خود، دقت و توجه خاصی داشتند که این مهم منجر به بحث های چالشی بین داوران و رسیدن به نتایج بهتری گردید.
از میان 540 شرکت کننده این دوره آثار 57 عکاس به تعداد 70 عکس به نمایشگاه راه یافت که 5 نفر از این افراد طبق فراخوان جشنواره به عنوان عکاس ممتاز شناخته شدند. و به منظور سپاس و پرداخت هرچه بیشتر عکاسان شرکت کننده به موضوع جشنواره مدیریت فرهنگی و هنری منطقه 3 به پیشنهاد دبیرخانه و بر اساس رای هیات داوران علاوه بر نفرات ممتاز از 5 عکاس دیگر بعنوان عکاسان برگزیده تقدیر بعمل می آورد.
همچون سال قبل حق التالیف عکس های منتخب دومین جشنواره امروز همزمان با افتتاح نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر فلسطین به صاحبان آثار اهداء می گردد. و کتاب دومین جشنواره عکس کودک آینه معنویت به تمامی عکاسان شرکت کننده اهداء می گردد.
با سپاس فراوان از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، مدیریت فرهنگی و هنری منطقه 3 و تمامی عکاسانی که ما را در برگزاری باشکوه تر این جشنواره یاری نموده اند.
دبیر دومین جشنواره عکس کودک؛ آینه معنویت
داریوش عسکری

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • تاریخ عکاسی
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاس؛ استودیو
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • تقویم حرفه: هنرمند ۱۳۹۷ - ۶ طرح جلد
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • آنگاه - شماره ۵
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
 • جام تهی
Powered by Practicalidea