دوستان عزیز
داستان استفاده های غیر قانونی از آثار عکاسان در همشهری کماکان ادامه دارد . برای اطلاع مجددا آن روزنامه عکسی از سعید دستوری را بدون اجازه و اطلاع عکاس همراه با یک زیر نویس بی ربط با عکس به چاپ رساند . در تماسی که امروز آقای دستوری با من داشت گفت که او هم ظرف همین چند روزه اعتراض خود را اعلام خواهد کرد و دست به اقدامات لازم برای مطالبه حقوق خود خواهد زد . قطعا خود عکاس نیز شما را درجریان اقدامات خود قرار خواهد داد . اما در مورد روز پنجشنبه ۲۷/۹/۸۲ که همشهری از آقای نامور عباسیان به دلیل چاپ عکسش بدون ذکر نام عکاس عذر خواهی کرد باید بگویم در همان روز پیام دیگری مبنی بر عذر خواهی از من نیز در همان روزنامه چاپ شده بود که در هردو پیام فقط از اینکه عکس ها را بدون ذکر نام عکاس چاپ کرده اند عذر خواهی شده و اصلا به چاپ بدون اجازه آن ها اشاره نشده بود. بعید است که دوستان دست اندر کار آن روزنامه از قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان اطلاع نداشته باشند . در این صورت باید گفت که آقایان یا هنوزقضیه را جدی نگرفته اند ویازبانم لال هنوزدر همان مرحله ای از دانش بصری به سر می برند که عکاسان را فتو خطاب می کردند .آیا به نظر شما این درک از عکاسی برای یک روزنامه بزرگ تعجب آور نیست ؟
جامعه به محصولات فکری همه ما نیاز دارد .عکاسان و مطبوعات با کمک وهمفکری هم زمانی می توانند به وظیفه اجتماعی خود درست عمل کرده و مفید تر باشند که از امکانات و توانایی های خود به درستی آگاهی داشته ومشکلات و محدودیت ها و امکانات همدیگر رابیشتر درک کنند . بنابراین در همین جا به همه دوستان دست اندر کاران مطبوعات و عکاسان پیشنهاد می کنم که برای بحث و گفتگو پیرامون این موضوع و یافتن راهکارهایی که به بازدهی بیشتر هردوطرف کمک کند یک گرد هم آیی با حضور نخبگان هردو قشر تشکیل گردد.
این گرد هم آیی قطعا نتایج مطلوبی هم برای مطبوعات که نیاز مند عکس هستند خواهد داشت و هم برای عکاسان که مطبوعات بهترین بستر برای ارائه آثارشان است . ضمن آنکه به تثبیت حقوق سایر هنرمندان مولف هم کمک خواهد کرد . این پشنهاد چندین ماه قبل طی نامه ای به آقای رجبعلی مزروعی رییس انجمن روزنامه نگاران شد ولی هیچ پاسخی نه در رد و نه در قبول آن از ایشان دریافت نگردید . شخصا به نتایج مفید این گرد هم آیی اعتقاد دارم ولی نمی دانم چرا دوستان مطبوعاتی از آن استقبال نمی کنند . امید وارم این دوستان هم مانند عکاسان با قبول این پیشنهاد ثابت کنند که برای حقوق همکاران عکاس خود احترام قائلند بار دیگر دست همکاری خود را به سوی دوستان مطبوعاتی دراز می کنم . امیدوارم که این بار رد نشود .
افشین شاهرودی
نامه آقای افشین شاهروردی به مدیر مسئول روزنامه همشهری را در ادامه مطلب بخوانید .

بنام خدا
تاریخ ۲۲/۰۹/۸۲

مدیر مسئول محترم روزنامه همشهری

با سلام و احترام به عنوان عکاسی که بارها حقوق قانونی ، شرعی و عرفی او به دلیل استفاده های بدون مجوز از آثارش در روزنامه همشهری مورد تجاوز قرار گرفته توجه شما را به نکاتی چند جلب می نمایم .

در طول یک سال گذشته در این مورد نامه های متعددی از سوی اینجانب و بعضی اشخاص و ارگانهای ذیربط خطاب به مدیر مسئول سابق آن روزنامه ارسال گردیده که متأسفانه بی توجهی های ایشان به آنها کار را به جائی کشاند که منجر به طرح موضوع ازسوی اینجانب در مراجع قضائی گردید که پرونده های آن در حال حاضر تحت کلاسه های شماره ۸۲/۱۰۸۳/۴۴۳ و ۸۲/۱۰۸۳/۴۰۸ در دست پی گیری است .
موضوع استفاده های بدون مجوز و غیر قانونی از آثار عکاسان در روزنامه همشهری داستانی تکراری و طولانی دارد . اولین اعتراض علنی عکاسان به آن روزنامه در شهریور ماه سال ۱۳۷۴ در جریان برگزاری ششمین نمایشگاه سالانه عکس ایران در خانه عکاسان ایران صورت گرفت که نماینده آن روزنامه در همایشی رسمی و در جمع عکاسان در پاسخ به اعتراض آنان نسبت به این موضوع گفت : ” ما پولی را که بابت خرید یک کتاب عکس می دهیم برای کاغذ آن نمی دهیم بلکه برای عکس هایش می دهیم . روزنامه همشهری از آثار عکاسی استفاده می کند و هر جا که لازم باشد نام عکاس را در کنار عکسش می نویسد . ما پای عکس ها معمولا“‌ اسم عکاس را نمی زنیم مگر آنکه استثنائی باشد … ” (‌ فیلم آن همایش موجود است . )
آن برخورد دیکتاتور مأبانه در شرایطی که قانون جهانی کپی رایت در تمامی دنیای مترقی رعایت می شود ، باعث شد که از همان زمان ذهنیتی منفی نسبت به روزنامه همشهری در نزد عکاسان ایجاد شود . روزنامه ای که منشاء تحولی بزرگ در تاریخ مطبوعات ما محسوب می شود .
در طول سالهای گذشته با وجودیکه قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۱ دیماه ۱۳۴۸ طی مواد ۱ ، ۲ ، ۳ و ۱۶ حقوق آثار عکاسی را مانند سایر آثار به رسمیت شناخته و حتی طی ماده ۲۳ حق طرح دعوی کیفری را برای صاحبان آثار بر علیه نشر یا پخش یا عرضه کنندگان غیرمجاز آن قائل شده است چنین استفاده هائی از آثار عکاسی به مطالبات قانونی جدی از سوی عکاسان منجر نگردید ، ولی هر استفاده اینچنینی مانند چکشی بر میخ این ذهنیت منفی کوبیده شد و آن را محکم تر کرد .
در ادامه این داستان تکراری در تاریخ ۲۵/۰۹/۸۱ یکی از عکس های اینجانب بدون اجازه و اطلاع در ضمیمه نامه ” تهران ” آن روزنامه به چاپ رسید . متاسفانه اعتراضات تلفنی اینجانب با توهین و بی احترامی دست اندرکاران آن نشریه پاسخ داده شد . مکاتبات متعدد و تماس های مکرر با دفتر آقای عطریانفر مدیر مسئول سابق روزنامه نیز نتیجه ای جز اتلاف وقت نداشت .

متاسفانه در شرایطی که هنوز موضوع دعاوی مذکور در جریـان رسـیدگی قانـونـی است ، بار دیگر در تاریـخ پنجشـنبه ۲۰/۰۹/۸۲ روزنـامـه محـترم هـمشـهری مجـددا“‌ یکی دیگر از آثار اینجانب را در صفحه ۷ ضمیمه نامه ” دوچرخه ” خود بدون کسب مجوز مورد استفاده قرار داده و برخلاف ایده و نظر اینجانب که همیشه عکس های خود را بدون عنوان ارائه می کنم ، برای آن عنوان نیز تعیین نموده است . اینجانب قبلا“ در نامه ای به تاریخ ۰۴/۱۰/۸۱ خطاب به مدیر مسئول آن روزنامه که در بعضی نشریات دیگر نیز به چاپ رسید به روزنامه همشهری اعلام نموده بودم مادام که رضایت اینجانب در خصوص عکس مزبور کسب نگردیده و غرامت آن پرداخت نشده است تحت هر شکل و شرایطی مجاز به استفاده از هیچیک از آثار اینجانب نیست . دعاوی مطروحه فوق الذکر نیز دلالت بر عدم رضایت اینجانب برای چاپ آثارم در روزنامه همشهری دارد .
با توجه به سابقه امر که در دایره حقوقی روزنامه موجود است و با توجه به اینکه چاپ آثارم در روزنامه همشهری قبلا“‌ از سوی اینجانب منع شده بود ؛ چاپ عکس مذکور در ضمیمه نامه فوق الذکر طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان حق طرح دعاوی حقوقی و کیفری مجددی را بر علیه روزنامه و مدیر مسئول آن برای اینجانب ایجاد کرده است . از این رو خواهشمندم مؤکدا“ دستور فرمائید به موضوع رسیدگی شده و بابت غرامت استفاده بدون مجوز مجدد از اثر اینجانب که با وجود منع قبلی صورت گرفته است مبلغ پانزده میلیون تومان پرداخت نمایند .
امیدوارم توجه شما به این موضوع باعث شود که موضوع در همین مرحله به صورت تفاهم آمیز حل شود.
در خاتمه بار دیگر به اطلاع می رسانم مادام که موضوع عکس قبلی و عکس فعلی حل نشده است ، آن روزنامه محترم تحت هر شکل و شرایط و عنوانی مجاز به استفاده از هـیچکدام از آثـار اینجانب در روزنامه و ضمیمه نامه های مختلف آن نیست و کماکان در صورت تکرار ، موضوع مطالبه غرامت از سوی اینجانب را به دنبال خواهد داشت . ضمنا“ دستور فرمائید چنانچه عکس های دیگری از اینجانب در آرشیو آن موسسه وجود دارد به منظور پیشگیری از استفاده های بدون مجوز احتمالی در آینده سریعا“ به اینجانب تحویل داده شود .

با احترام
افشین شاهرودی – عکاس


نشانی پستی : تهران ، صندوق پستی ۱۶۷۳ – ۱۶۷۶۵


رونوشت :
۱- دفتر ریاست محترم جمهوری
۲ – مجلس شورای اسلامی ، رئیس محترم کمیسیون فرهنگی – جناب آقای دکتر پورنجاتی
۳ – رئیس محترم قوه قضائیه
۴ – وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی – جناب آقای مسجد جامعی
۵ – وزارت ارشاد اسلامی ، معاونت محترم مطبوعاتی و تبلیغاتی – جناب آقای دکتر صحفی
۶ – وزارت ارشاد اسلامی ، مدیر کل محترم مطبوعات و نشریات داخلی – جناب آقای مهرنوش جعفری
۷ – شورای اسلامی شهر تهران
۸ – خانه عکاسان ایران
۹ – رؤسای محترم دانشکده های عکاسی
۱۰ – انجمن صنفی عکاسان مطبوعات
۱۱ – رئیس محترم موزه هنرهای معاصر
۱۲ – آژانس عکس ایران
۱۳ – آژانس عکس سفیر
۱۴ – انجمن عکاسی ایرانشهر
۱۵ – روزنامه ها و مجلات کثیر الانتشار
۱۶ – دایره حقوقی روزنامه همشهری
۱۷ – سردبیر محترم ضمیمه نامه دوچرخه ( روزنامه همشهری ) – خانم لیلا رستگار
۱۸ – امور حقوقی روزنامه همشهری – آقای افتاده
۱۹ – انجمن صنفی روزنامه نگاران – جناب آقای رجبعلی مزروعی
۲۰ – مجلات عکس ، دوربین عکاسی ، خبر انجمن ( خبرنامه انجمن سینمای جوانان ایران )
۲۱ – خبرگزاری ایرنا و ایسنا
۲۲ – خانه هنرمندان ایران
۲۳ – کانون وکلا