یکی از دوستان می گفت در یکی از نشریات نوشته اند داور مسابقه عکس شده است فرشید مثقالی که گرافیست است و داور مسابقه نقاشی شده است عباس کیارستمی که فیلمساز است و داور مسابقه کاریکاتور شده است اسماعیل عباسی که عکاس است! من نمی دانم آقایان مثقالی و کیارستمی همزاد و همنام دارند یانه اما من دارم.
۳۰ سال پیش با آقایی به نام اسماعیل عباسی آشنا شدم که در روزنامه اطلاعات کار می کرد و سبیل هم داشت که من هیچوقت نداشتم! این آقای اسماعیل عباسی در آن موقع طنز می نوشت و عمدتا در زمینه ادبیات قلم می زد و من هم کم و بیش در زمینه ادبیات کتاب ترجمه می کردم. پس از انقلاب به عنوان گرافیست نشریه دانشمند کار می کردم و کم نبود تلفنهایی که مرتبا” اسماعیل عباسی را می خواست که من نبودم و او بود. در افتتاحیه نمایشگاه عکس من خانم برادران مدیر وقت گالری برگ اطلاع داد که آقای اسماعیل عباسی ( او و نه من!) قرار است بیاید دیدن نمایشگاه من و آمد. پس از ۲۵ سال همدیگر را دوباره دیدیم. و باز تا الان همدیگر را ندیده ایم. او کاریکاتوریست است و بیشتر در روزنامه همشهری قلم می زند و من در حال حاضر فقط در زمینه عکاسی فعالیت می کنم. چند ماه پیش در نشریه نگاه نو هر دو مقاله نوشتیم من در باره عکاسی و او کاریکاتورو دو مقاله همزمان دریکی از شماره ها چاپ شد. چندی پیش هم در نشریه مهر مقاله او چاپ شد با عکس پرسنلی من که خواننده ها را به نفع من به اشتباه انداخت!
به هر حال حد اقل هردو باید مسرور باشیم که هیچکدام در زمینه به اصطلاح خلاف ( جز قلم زدن در زمینه هنر!) فعالیت نکرده ایم و گرنه هر دو هر روز باید اعلام برائت از خود می کردیم!
اسماعیل عباسی (عکاس و نه کاریکاتوریست!)