با پایان مراحل تدوین، دایره المعارف عکاسان شهید، جانباز و ایثارگر وارد مرحله چاپ شد. دایره‌المعارف عکاسان شهید، جانباز و ایثارگر که دربرگیرنده آثار ۹۵ عکاس(هر عکاس بین یک تا هشت عکس دارد‌) از آثار به‌جا مانده از عکاسان شهید، جانباز و ایثارگری است که به همت معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و اداره کل انتشارات و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران چاپ می‌شود.
این مجموعه همزمان با نمایشگاه و مسابقه سراسری عکس “خرمشهر، حماسه مقاومت” به علاقه‌مندان ارائه خواهدشد که مخاطبان ضمن آشنایی با زندگینامه و آثار آن عکاسان که عمدتاً با موضوع خرمشهر و دفاع مقدس است نیز آشنایی پیدا می کنند.
۳۶ نفر از این هنرمندان که آثارشان در این دایره‌المعارف به چاپ می‌رسد، عکاسان شهید و تعداد دیگر جانباز هستند.
برخی از عکاسان جانباز که آثارشان در این کتاب ثبت خواهد شد عبارتند از: محمود بدرفر، رضا برجی، احمد بنا کاشانی، احمد ناطقی، کورش سیدابوطالب امام، سعید صادقی، محمود ظهیرالدینی، عزیزالله نعیمی، جاسم غضبان‌پور، کمال‌الدین شاهرخ ، حسین شیرزادی، علی فریدونی ، امیرعلی جوادیان و…
همچنین اسامی برخی از عکاسان شهید نیز بدین‌‌شرح است: امیر حلم‌زاده، محمدحسین قریب، داریوش گودرزی‌کیا، علیرضا برادران، ابوالقاسم بوذری، رسول کاظم‌نژاد، محمد کربلایی احمد و حسین آذرنیا
نمایشگاه و مسابقه سراسری عکس “خرمشهر، حماسه مقاومت” همزمان با ۳ خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر در محل مجموعه فرهنگی هنری صبا برگزار می شود.