مجمع عمومی « انجمن عکاسان »، تیرماه ۸۸  برگزار می‌شود.
این خبری است که در سه سال و یک روزگی تشکیل هیات موسس «انجمن ملی عکاسان ایران» در نشستی از سوی نمایندگان این هیات اعلام شد.
این نمایندگان مریم زندی، اسماعیل عباسی، افشین شاهرودی، فرزاد هاشمی و ساعد نیک‌ذات بودند که صبح دوشنبه دوازدهم اسفند، در مقابل پانلی با نقش ایران، نشسته و درباره انجمن عکاسان سخن گفتند.
مریم زندی که دبیر هیات  موسس انجمن بود در سخنان خود با اشاره به تلاش سه ساله تنظیم اساسنامه و شکل‌گیری انجمن گفت: «امروز باید کمک کنیم تا این موجود تازه متولد شده بتواند روی پای خود بایستد.»
او به نام انجمن هم اشاره کرد و گفت:«در مذاکراتی که با وزارت کشور داشتیم اعلام شد واژه «ملی» تنها به نهادهای دولتی اختصاص دارد و در مورد واژه «ایران» از ما خواستند ثابت کنیم هیات موسس نماینده عکاسان سراسر کشور هستند.»
زندی ادامه داد:« ما مستندات خود را آماده کرده‌ایم و پنج ماه است که منتظر برگزاری نشست وزارت کشور هستیم.»
او در پاسخ به اینکه مجمع عمومی با چه نامی آغاز به کار می‌کند گفت: «اگر تا آن زمان هنوز نام انجمن مشخص نشده بود، به اسم «انجمن عکاسان» مجمع عمومی را تشکیل می‌دهیم و هیات مدیره منتخب می‌تواند این کار را پیگیری کند.»
«ما تلاش می‌کنیم همه عکاسان ایران را تحت پوشش بگیریم و به عنوان یک انجمن فراگیر هدفمان تعامل با دیگر انجمن‌هاست.»
این را اسماعیل عباسی، عضوی از هیات موسس است که بیشترین آرا را به خود اختصاص داده گفت.
او در پاسخ به اینکه آیا انجمن بر برگزاری دوسالانه‌ها هم نظارت خواهد داشت گفت: «در حال حاضر تمامی دوسالانه‌ها دارای آیین‌نامه شده‌اند که بر اساس آن، زیر نظر وزارت ارشاد فعالیت می‌کنند. اما انجمن می‌تواند در آینده مدیریت اجرایی آن را بر عهده بگیرد.»
افشین شاهرودی درباره نقش و موقعیت انجمن توضیح داد و گفت: «ما به هیچ وجه قصد نداریم نقش پدرخوانده را در عکاسی ایفا کنیم.»
او گفت: «در بسیاری از کشورها انجمن‌های عکاسی فراگیری وجود دارد که در حیطه فعالیت‌های بین‌المللی گام برمی‌دارند، یکی از اهداف انجمن عکاسان هم  همین است که حضور بین المللی داشته باشد.»
سوال دیگر این بود که آیا در انتخابات هیات مدیره انجمن عکاسان آیا عضوی از اعضای هیات موسس هم حضور خواهد داشت یا خیر.
افشین شاهرودی که داوطلب پاسخ دادن شد، این موضوع را تایید کرد اما دیگر اعضا آن را رد کردند و در نهایت مریم زندی گفت: «برنامه‌ای برای حضور انتصابی وجود ندارد و اعضای هیات موسس هم می‌توانند کاندید بشوند و در صورت رای آوردن به عنوان عضوی از اعضای هیات مدیره انتخاب خواهند شد.
در این جلسه ساعد نیک‌ذات به ارایه گزارشی از جلسات هیات موسس بسنده کرد. فرزاد هاشمی هم مسوولیت ثبت تصویر را بر عهده داشت.

توضیح ضروری: با پوزش از هیات موسس انجمن ملی عکاسی ایران و مخاطبان محترم این خبر باید در روز سه‌شنبه سیزدهم اسفند ۸۷ منتشر می‌شد که به دلیل یک خطای فنی در موعد مقرر منتشر نشد.

توضیح تکمیلی: این نشست با حمایت شرکت نورنگار برگزار شد.

گزارش خبرگزاری ایسنا +

گزارش خبرگزاری فارس +