همه عکاسان حرفه ای و آماتور ایرانی می توانند عکس های خود را برای "عکس ماه" فروردین ارسال کنند.
عکس ها باید در طول ماه مذکور گرفته شده باشند. درستی تاریخ عکاسی, از اطلاعات دیجیتالی عکس تشخیص داده می شود. از این رو از عکاسان محترم در خواست می شود تاریخ دوربین های خود را تنظیم کنند.
مسابقه عکس ماه در سه بخش زیر برگزار می شود
۱. عکس خبری
۲. عکس ورزشی
۳. عکس فیچر و زندگی روزمره
عکس ها در سه بخش فوق داوری می شوند و در هر بخش یک عکس به عنوان عکس برتر معرفی می شود.
جایزه ویژه هیات داوران به یک عکس از بین عکس هایی که در سه بخش فوق به موضوع "نوروز" ارتباط داشته باشند داده می شود.
تنها تک عکس پذیرفته می شود و هر عکاس می تواند چهار عکس در هر بخش بفرستد.
دبیران عکس خبرگزاری ها و روزنامه ها می توانند عکس های عکاسان خود را ارسال کنند.
عکس ها باید به صورت فایل ( jpg ) و با طول ۶۰۰ پیکسل ارسال شوند. پس از داوری, عکاسان برنده با تقاضای برگزارکننده عکس خام و اصلی عکس های برنده را در اختیار دبیر مسابقه قرار می دهند.
هرگونه تغییر خارج از استانداردهای عکس مطبوعاتی درعکس ها توسط فتوشاپ پذیرفته نیست. اصلاح رنگ,کنتراست, تیرگی و روشنی در عکس ها در حدی که اصل عکس را تغییر ندهد قابل قبول است.
برای نام گذاری عکس های بخش خبری از حرف N بخش ورزشی از حرف S و بخش فیچر و زندگی روزمره از حرف F استفاده کنید و پس از هر حرف شماره عکس را بیاورید. به عنوان مثال چهارعکس خبری خود را این گونه نام گذاری کنید: N1, N2, N3, N4

فقط عکس های دیجیتال پذیرفته می شوند. توضیحات و زیرنویس هر عکس باید به صورت مجزا و در برنامه word ارسال شود. برای هر عکس اطلاعات زیر لازم است :
چه کسی, در چه تاریخی, در کجا, به چه دلیل, چه می کند
برای راهنمایی بیشتر از نمونه های زیرنویس که در پایان فراخوان آمده است استفاده کنید
پس از دریافت عکس ها تایید دریافت توسط پست الکترونیکی به اطلاع عکاس می رسد. در صورتی که پاسخی دریافت نکردید به معنی عدم دریافت آثار شما است.
برندگان در صورتی که عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران باشند می توانند از مزایا و جوایز عکس ماه استفاده کنند. در غیر این صورت, برندگانی که حائز شرایط عضویت هستند, پس از عضویت می توانند جایزه خود را دریافت کنند.
استفاده و انتشار این عکس ها در رسانه های چاپی, اینترتی و تلویزیونی منوط به کسب اجازه از صاحبان آثار است. انجمن صنفی عکاسان مطبوعات پس از داوری عکس های برنده را به همراه خبر مسابقه برای انتشار, به رسانه های عمومی ارسال خواهد کرد.
داوری و انتخاب بر اساس زیبایی شناسی, ارزش خبری و زیرنویس کامل و صحیح عکس انجام می شود.
از ارسال عکس هایی که با قوانین جمهوری اسلامی و شعائر مذهبی مغایرت دارند خودداری شود.
در مسابقه "عکس ماه" فروردین ۱۳۸۸ عکس هایی پذیرفته خواهند شد ( با رجوع به اطلاعات دیجیتالی عکس) که بین ۲۰ مارس ۲۰۰۹ تا ۲۰ آوریل ۲۰۰۹ عکاسی شده باشند.
داوری عکس های ماه فروردین ۱۳۸۸ بر عهده آقایان حسن سربخشیان (عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس), محمدرضا علیمددی (عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی) و جواد مقیمی (عکاس خبرگزاری فارس) است. عکس های داوران هر ماه, در رقابت آن ماه شرکت داده نمی شوند اما قابل نمایش هستند.
آخرین روز دریافت عکس ها شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ است
جوایز عکس ماه فروردین:
۱. عکس برتر خبری: ۵۰۰۰۰۰ ریال
۲. عکس برتر ورزشی: ۵۰۰۰۰۰ ریال
۳. عکس برتر فیچر و زندگی روزمره: ۵۰۰۰۰۰ ریال
– جایزه ویژه هیات داوران به یک عکس باهدیه چاپ عکس به میزان ۵۰۰۰۰۰ ریال داده می شود
– عکاسان علاقه‌مند می‌توانند عکس هایی را که در فروردین ماه ۱۳۸۸ گرفته‌اند به آدرس پست الکترونیک زیر ارسال کنند.
aksemah(at)iranphotojournalists.com
عکس ماه توسط انجمن صنفی عکاسان مطبوعات برگزار می شود و بهروز مهری دبیر اجرایی این مسابقه است.
نمونه هایی از زیرنویس ها:
۱۲ مهر ۱۳۸۷ – علیرضا نیکبخت واحدی, بازیکن فوتبال تیم پرسپولیس و آرش برهانی بازیکن استقلال در حین بازی رفت دو تیم در مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور در استادیوم آزادی تهران برای تصاحب توپ جدال می کنند. عکس : نام عکاس / نام رسانه
۲۰ فروردین ۱۳۸۷ – غلامرضا آقازاده, رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم جشن ملی فناوری هسته ای در سالن همایش های صدا و سیمای تهران سخنرانی می کند. عکس : نام عکاس / نام رسانه
۱۸ دی ۱۳۸۷ – جوانان اصفهانی برای عزاداری در مراسم عاشورای حسینی در میدان نقش جهان اصفهان زنجیر می زنند. . عکس: نام عکاس / نام رسانه
۱۵ دی ۱۳۸۷ – نمازگزاران تهرانی پس از پایان نماز جمعه در محکومیت کشتار مردم غزه در میدان فلسطین تهران شعارهای ضد اسراییلی سر می دهند. عکس : نام عکاس / نام رسانه

سایـت عکاسی: این خبر ساعت ۱۴.۰۰ روز یکشنبه ۳۰ فروردین ۸۸ تصحیح، تکمیل و به روز شد.