انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران از  همه عکاسان حرفه‌ای و آماتور ایرانی دعوت می‌کند عکس‌های خود را برای مسابقه عکس ماه تیر ۸۹ ارسال کنند.
عکس‌هاباید در طول تیر ماه گرفته شده باشند. درستی تاریخ عکاسی، از اطلاعات دیجیتالی عکس تشخیص داده می‌شود.

مسابقه عکس ماه در سه بخش زیر برگزار می‌شود: ۱. عکس خبری ۲. عکس ورزشی۳. عکس فیچر و زندگی روزمره
عکس‌ها در این سه  این سه بخش داوری می‌شوند و در هر بخش یک عکس به عنوان عکس برتر معرفی می‌شود.
تنها تک عکس پذیرفته می‌شود و هر عکاس می‌تواند چهار عکس در هر بخش بفرستد.
دبیران عکس خبرگزاری ها و روزنامه ها می توانند عکس های عکاسان خود را ارسال کنند.
عکس‌ها باید به صورت فایل (jpg) و با طول ۱۰۰۰ پیکسل ارسال شوند. پس از داوری، عکاسان راه‌یافته با تقاضای برگزارکننده عکس خام و اصل عکس‌های برگزیده را در اختیار دبیر مسابقه قرار می‌دهند.
هرگونه تغییر خارج از استانداردهای عکس مطبوعاتی در عکس‌ها توسط فتوشاپ پذیرفته نیست. اصلاح رنگ، کنتراست، تیرگی و روشنی در عکس‌ها در حدی که اصل عکس را تغییر ندهد قابل قبول است.
برای نام گذاری عکس‌های بخش خبری از حرف N بخش ورزشی از حرف S و بخش فیچر و زندگی روزمره از حرف F استفاده کنید و پس از هر حرف شماره عکس و نام خانوادگی خود را بیاورید. به عنوان مثال چهار عکس خبری خود را این گونه نام گذاری کنید: N1-sajadi, N2-sajadi, N3-sajadi, N4-sajadi
فقط عکس‌های دیجیتال پذیرفته می‌شوند. توضیحات و زیرنویس هر عکس باید به صورت مجزا و در برنامه word ارسال شود (کلیه زیرنویسهای تفکیک شده با شماره عکس در یک فایل word ذخیره شود).

 برای هر عکس اطلاعات زیر لازم است :
چه کسی، در چه تاریخی، در کجا، به چه دلیل، چه می‌کند
برای راهنمایی بیشتر از نمونه‌های زیرنویس که در پایان فراخوان آمده است استفاده کنید.
پس از دریافت عکس‌ها تایید دریافت توسط پست الکترونیکی به اطلاع عکاس می‌رسد. در صورتی که پاسخی دریافت نکردید به معنی عدم دریافت آثار شما است.
برندگان در صورتی که عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران باشند می‌توانند از مزایا و جوایز عکس ماه استفاده کنند. در غیر این صورت، برندگانی که حائز شرایط عضویت هستند، پس از عضویت می‌توانند جایزه خود را دریافت کنند.
استفاده و انتشار این عکس‌ها در رسانه‌های چاپی، اینترتی و تلویزیونی منوط به کسب اجازه از صاحبان آثار است. انجمن صنفی عکاسان مطبوعات پس از داوری عکس‌های برنده را به همراه خبر مسابقه برای انتشار، به رسانه‌های عمومی ارسال خواهد کرد.
داوری و انتخاب بر اساس زیبایی شناسی، ارزش خبری و زیرنویس کامل و صحیح عکس انجام می‌شود.
از ارسال عکس‌هایی که با قوانین جمهوری اسلامی و شعائر مذهبی مغایرت دارند خودداری شود.
داوری عکس‌های ماه تیر ۸۹ بر عهده آقایان فرهاد سلیمانی (مدرس و استاد دانشگاه )، وحید سالمی (عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس) و قاسم حاج محمدی (پیشکسوت عکاسی ورزشی) است. عکس‌های داوران هر ماه، در رقابت آن ماه شرکت داده نمی‌شوند اما قابل نمایش هستند.

آخرین روز دریافت عکس‌ها ۲۴ مرداد ماه ۸۹ است

جوایز عکس ماه تیر:
به یک عکس برگزیده در هر یک از سه بخش مبلغ هفتصد هزار ریال پرداخت می‌شود.

عکاسان علاقه‌مند می‌توانند عکس‌هایی را که در تیرماه ۱۳۸۹ گرفته‌اند به آدرس پست الکترونیک زیر ارسال کنند. aksemah@iranphotojournalists.com
عکس ماه توسط انجمن صنفی عکاسان مطبوعات برگزار می‌شود و سیدمحسن سجادی دبیر اجرایی این مسابقه است.

نمونه‌هایی از زیرنویس‌ها:
۱۲ مهر ۱۳۸۷ – علیرضا نیکبخت واحدی، بازیکن فوتبال تیم پرسپولیس و آرش برهانی بازیکن استقلال در حین بازی رفت دو تیم در مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور در استادیوم آزادی تهران برای تصاحب توپ جدال می‌کنند. عکس: نام عکاس / نام رسانه
۱۸ دی ۱۳۸۷ – جوانان اصفهانی برای عزاداری در مراسم عاشورای حسینی در میدان نقش جهان اصفهان زنجیر می‌زنند. عکس: نام عکاس / نام رسانه
۱۵ دی ۱۳۸۷ – نمازگزاران تهرانی پس از پایان نماز جمعه در محکومیت کشتار مردم غزه در میدان فلسطین تهران شعارهای ضد اسراییلی سر می‌دهند. عکس: نام عکاس / نام رسانه