برگزاری نشست خبری پنجمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت، اتفاقی بود که به روز خبرنگار حال و هوایی خاص بخشید. این و گردانندگان آژانس عکس خبری ایران در آن به ارائه اطلاعاتی درباره بخش‌های مختلف پنجمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت پرداختند.

«این نخستین باری است که یک جشنواره عکس خبری در ایران به دوره پنجم می‌رسد.» «احسان رافتی»، مدیر آژانس عکس خبری ایران، ضمن اعلام این مطلب گفت: «امسال برای نخستین بار جشنواره را به صورت همزمان با تهران در شهرهای مختلف برگزار می‌کنیم. مشهد، تبریز، شیراز، کرمان، همدان و بندرعباس، برخی از شهرهایی هستند که برای برگزاری دوره پنجم جشنواره، نامزد شده اند.» وی از اضافه شدن دائمی بخش ویژه جایزه بهمن جلالی و مجتبی تکین در جشنواره امسال خبر داد و در این باره گفت:«تصمیم داشتیم امسال بخش ویژه جایزه بهمن جلالی را به جشنواره اضافه کنیم، اما به این دلیل که این جایزه به جشنواره ای دیگر اضافه شد، از این تصمیم صرف نظر کردیم.»

پنجمین دوره این جشنواره، مکانی برای برگزاری نخستین هاست. در جشنواره امسال که زمان برگزاری آن آبان است، برای نخستین بار تمامی عکاسان خبری کشور می توانند در این جشنواره شرکت کنند و این جشنواره دیگر مختص به اعضای دوربین.نت نمی باشند هرچند بخش ویژه ای نیز برای اعضا در نظر گرفته شده است. همچنین برای اولین بار در کشور و در جشنواره های عکس خبری مسابقه موضوعی برگزار می شود و عکاسان در بخش های سیاسی، فرهنگ وهنر، ورزشی، مستند اجتماعی، پرتره محیطی، پرتره آتلیه ای ، روایت تصویری و … به رقابت می پردازند.

در این جشنواره برای نخستین بار بخش مولتی مدیا به صورت رقابتی برگزار می شود. افزودن پنل تخصصی عکاسی به منظور دریافت تحقیقات با موضوع عکس نیز اتفاق دیگری است که در جشنواره امسال برای نخستین بار رخ می دهد.

برگزاری کارگاه های آموزشی، خبر دیگری بود که مدیر دوربین.نت در این نشست خبری به آن اشاره کرد که مانند دو سال گذشته به صورت جدی برگزار خواهد شد. انتخاب عکاس برتر سال به روال دوره های قبل، مسابقه بهترین فیلم های ساخته عکاسان ، برگزاری مسابقه در بخش هایی مانند فتوبلاگ ها و عکس های ثبت شده با تلفن همراه، از دیگر مواردی بود که رافتی به آن ها اشاره کرد.