اعضای انجمن عکاسی بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی صبح روز سه شنبه، ۲۳ آذر ماه جاری جهت شرکت در مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان و همچنین عکاسی از موضوع عاشورا و محرم، عازم شهر زنجان شدند.
این سفر میزبان سی نفر از عکاسان و دانشجویان علاقمند به عکاسی در موضوع محرم و عاشورا بود که بر طبق برنامه، شرکت کنندگان ضمن دریافت بسته فرهنگی و بروشور، به منظور تقویت و اشرافیت هر چه بیشتر بر موضوع و موقعیت جغرافیایی مسیر برنامه انجام گردید که در این راستا سه تن از اساتید همسفر تور نکاتی را درباره عکاسی به گفتگو پرداختند که عبارتند از: استاد کمال شب خیز درباره وایت بالانس، نورسنجی و فوکوس تک نقطه‌ای، استاد محمدرضا امتنانی درباره زیبا شناسی آثار عاشورائی و شناخت آفت‌های حماسی در عرصه هنر عکاسی و استاد جواد بهمنش درباره کادربندی و زیباشناختی عکس، همچنین یوسف اکبری پابندی به دلیل حضور سال‌های قبل خود در این مراسم به بیان تجربه‌های عکاسی خود پرداخت.
همزمان با اولین ساعات رسیدن به مقصد آقای مهدی خدائی یکی از عکاسان با تجربه شهر زنجان به بیان موقیعت جغرافیایی شهر و مختصات مسیر برنامه عزاداری خیابانی و همچنین درباره چگونگی استقرار عکاسان گروه در این مراسم پرداخت و به سئوالات عکاسان در این موضوع پاسخ داد. همزمان با پایان جلسه توجیهی عکاسان گروه با استقرار در طول مسیر محل برگزاری برنامه عزاداری حسینیه اعظم زنجان به عکاسی پرداختند.
از مهمترین اهداف برگزاری تورهای عکاسی "انجمن عکاسی بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی" شناسایی استعدادها و جذب علاقمندان و دوستداران هنر عکاسی در محیطی علمی، سالم و صمیمی است تا ضمن شرکت در فضایی عکاسانه از تاثیر شرایط کارگاهی و آموزش غیرمستقیم عکاسی بهره‌های لازم را برده و تجارب اولیه و تکمیلی خود را در زمینه عکاسی‌های روایی، مستند اجتماعی، طبیعت، معماری و مفهومی افزایش دهند.
بعد از اتمام عکاسی طی برنامه ریزی قبلی انجمن، همسفران تور با خانواده شهید محمد ناصر اشتری در زنجان دیدار کردند و یک قطعه عکس ۵۰×۷۰ از طرف انجمن عکاسی بسیج هنرمندان به خانواده این شهید بزرگوار اهدا گردید.
در زمان برگشت باتوجه به نظرسنجی همسفران و ارزیابی مسئولین فنی سفر دو نفر بعنوان عکاس ترین و خلاق ترین سفر انتخاب شدند که به ترتیب عکاس ترین آقای کمال شب خیز و خلاق ترین آقای یوسف اکبری پابندی بودند، که به رسم یادبود به هرکدام از ایشان هدیه ای از طرف انجمن اهدا گردید.
اسامی همسفران تور عکاسی "حسینیه" به این ترتیب است:
جواد آقاجان نژاد، هاجر اجاقی، زهرا احمدی فر، مرجان احمدی، هانیه احمدی، یوسف اکبری پابندی، محمدرضا امتنانی، پروین بهرامی، جواد بهمنش راد، آذر پورمحمد، لیلا پورمحمد، ندا چینی فروش، سید حسن سید ذوالفقاری، کمال شب خیز، محمد شفیعی سروستانی، لیلا طهماسبی، حامد فائزی، هادی فائزی، رامین فرزبود، فریبا فرهنگی، رضا فلاحی مطلق، وحید فلاحی مطلق، مصطفی قربان پور طاهری،ملک ناصر قربان زاده، صفا کسائی، رقیه کوجواری، شهلا مام ابراهیمی، ملیحه محمد خانلو و زهره مرتجی.
همسفران در شامگاه سه شنبه ۲۳ آذر به تبریز بازگشتند.