اختصاصی سایت عکاسی- بارها شنیده‌ایم که ایران کشور جشنواره‌های پرتعداد عکاسی است و سالانه شمار زیادی مسابقه‌ی عکس با موضوعات مختلف در گوشه ‌و کنار آن برگزار می‌شود. اما کمتر زمانی شاهد این امر بوده‌ایم که تعداد فراخوان‌های همزمان مسابقات عکاسی مانند اکنون به عدد ۱۳ برسد. از این رو زمستان ۹۰ رکورددار مسابقات عکاسی شده و می‌توان گفت هرگز تاکنون شاهد انتشار همزمان این تعداد فراخوان برای مسابقات عکاسی در ایران نبوده‌ایم.جالب است بدانیم که خارج از این فهرست که شامل مسابقات سراسری عکاسی است، مسابقات و نمایشگاه‌های رقابتی دیگری هم وجود دارند که به صورت محلی یا استانی برگزار می‌شوند و فراخوان‌هایشان در قالب محدودتری منتشر شده است. در نتیجه می‌توانیم این‌طور تصور کنیم که آمار فراخوان‌های عکاسی منتشر شده برای زمستان ۹۰ از این هم بیشتر است. در زیر ضمن مشاهده‌ی تقویم مسابقات سراسری پیش رو خلاصه‌ای از نحوه‌ی مسابقات را نیز می‌توانید مشاهده کنید:

901003

– نمایشگاه جمهوری اسلامی، پیشرفت ‌و اقتدار که آخرین مهلت ارسال اثر برای آن ۵ دی‌ماه تعیین شده و هر عکاس می‌تواند حداکثر ۱۰ اثر برای شرکت در نمایشگاه ارسال کند. داوری عکس‌های ارسالی را نیز محمد ستاری، رسول اولیا‌زاده و فرهاد سلیمانی برعهده دارند و متولی اصلی برگزاری این مسابقه مرکز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت ارشاد است.

– سومین سوگـواره ملی ۷۲ راوی آسمان هم از سوی حوزه‌ی هنری استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود و آخرین مهلت ارسال عکس برای آن ۱۰ دی‌ماه تعیین شده است. داوری عکس‌های این مسابقه را که با موضوع عاشورا و عزاداری محرم برگزار می‌شود افشین شاهرودی، مسعود زنده‌روح کرمانی و رسول اولیازاده بر عهده گرفته‌اند.

– چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر هم امسال در سه بخش مجزا برگزار خواهد شد آخرین مهلت ارسال اثر برای آن هم ۱۰ دی‌ماه می‌باشد. بخش ویژه‌ی جشنواره‌ی امسال با موضوع «بیداری اسلامی» در کشورهای منطقه، بخش اصلی پذیرای عکس‌هایی با موضوع «جلوه‌های تجلّی نور و رنگ در هنر قدسی» خواهد بود و بخش جنبی هم شاهد برپایی نمایشگاهی از آثار عکاسان و هنرمندان مدعو با موضوعات «چهره انسان در هزاره سوم» و «جلوه‌های تجلّی نور در هنر قدسی» می‌شود. جاسم غضبان‌پور، حسن غفاری، سیدعباس میرهاشمی، فرهاد سلیمانی، مجید ناگهی، علیرضا کریمی‌صارمی و مسعود زنده‌روح کرمانی اعضای هیات داوری و انتخاب چهارمین جشنواره تجسمی فجر هستند.

– نخستین فراخوان سالانه‌ی عکس ایران عنوان رویداد دیگری‌ست که توسط موسسه‌ی خصوصی آبرنگ مشهد و در دو بخش آثار «مستند» و «فتومونتاژ» برگزار می‌شود. آخرین مهلت ارسال اثر برای این مسابقه ۱۵دی‌ماه است و داوری عکس‌های آن را آرمان استپانیان، جهانگیر رزمی، مریم زندی، ساعد نیک‌ذات و پیمان هوشمندزاده انجام خواهند داد. کلیه‌ی آثار منتخب در این فراخوان در کتابی نفیس به چاپ خواهد رسید و یک نسخه از آن برای تمامی شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.

–    چهارمین جشنواره‌ی ملی عکس مشهد هم دومین مسابقه‌ی عکاسی بزرگی‌ست که شهر مشهد در زمستان امسال میزبانی می‌کند و آخرین مهلت آن ۱۵ دی‌ماه اعلام شده است. متولی اصلی برگزاری این جشنواره‌ی شهرداری کلانشهر مشهد بوده و داوری آثار رسیده برای این دوره برعهده‌ی شهریار توکلی، محمد ستاری، فرامرز عامل‌بردبار، نعما محمدیان‌روشن و مهدی مقیم‌نژاد گذاشته شده است. این دوره از جشنواره‌ی ملی مشهد فقط تک عکس می‌پذیرد و هر عکاس امکان ارسال حداکثر ۱۵ اثر را دارد.

– هفتمین جشنواره‌ی عکس فجر بندر ماهشهر امسال با موضوع عکس‌های مستند اجتماعی توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون فیلم و عکس بندر ماهشهر در دو بخش تک عکس و مجموعه برگزار می‌شود. مهلت شرکت در این جشنواره ۲۰ دی‌ماه تعیین شده و آثار رسیده هم توسط محسن راستانی، اسماعیل عباسی و محمد ستاری صورت می‌گیرد.

– جشنواره عکس زنان و زندگی شهری پس از وفقه‌ای کوتاه امسال شاهد سومین دوره‌ی خود خواهد بود که مهلت شرکت در آن نیز ۲۲ دی‌ماه اعلام شده است.  هر عکاس می‌تواند حداکثر با ارائه‌ی ۱۰ اثر مستند در بخش اصلی با موضوع «زن و زندگی شهری» و ۱۰ اثر مستند دیگر در بخش ویژه با موضوع «زن، کودک و زندگی شهری» شرکت نماید. این مسابقه از سوی اداره‌ی‌کل امور بانوان شهرداری تهران ساماندهی شده و داوران آن هم رخشان بنی‌اعتماد،  فتانه دادخواه،  رعنا جوادی،  محسن راستانی و  سیف‌الله صمدیان معرفی شده‌اند.

– مسابقه‌ی عکاسی تهران ۹۰ هم با موضوع عکس‌های شهری از پایتخت ایران توسط موزه‌ی عکسخانه‌ی شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود. هیات داوری این جشنواره هم از همایون امیریگانه، منصوره معتمدی و ابراهیم سیسان تشکیل شده است. هر عکاس می‌تواند تا ۳۰ دی‌ماه در هر کدام از دو بخش این جشنواره یعنی «تهران در سال ۱۳۹۰» و «عکس‌هی قدیمی» حداکثر ۵ عکس رنگی یا سیاه و سفید ارسال نماید.

– مسابقه عکس عاشورایی خاوران که به همت فرهنگسرای خاوران تهران به منظور ترویج فرهنگ عاشورایی برگزار می‌شود تا ۴ بهمن‌ماه فرصت شرکت دارد. شرکت‌کنندگان می‌توانند در هر یک از موضوعات هفت‌گانه شامل عاشورا و کودکان، عاشورا در تهران، عاشورا و سنت‌های عزاداری، عاشورا و ولایت، عاشورا و بیرق‌های حسینی، جلوه‎های عزاداری و از گوشه کنار هیئت‌ها عکس‌های خود را بصورت ارسال اینترنتی در این مسابقه شرکت دهند.

– بالاخره با بیش از یک سال تاخیر فراخوان دوازدهمین دوسالانه‌ی ملی عکس ایران هم منتشر شد تا عکاسان کشور یک بار دیگر شانس خود را برای حضور در معتبرترین رویداد عکاسی ایران بیازمایند. مهلت ارسال عکس برای این دوره‌ی دوسالانه تا ۸ اسفندماه تعیین شده و ارسال آثار هم برای نخستین بار بصورت اینترنتی انجام می‌گیرد. متولی اصلی برگزاری این دوره‌ی دوسالانه که در دو بخش مستند و خلاقه برگزار می‌شود، مرکز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت ارشاد و موسسه‌ی توسعه هنرهای تجسمی معاصر هستند. هیات داوران بخش مستند شامل نادر داودی، فرهاد سلیمانی، جاسم غضبانپور، محمد غفوری، مجید ناگهی و هیات داوران بخش عکس‌های نوآورانه یا خلاقه هم شهریار توکلی، افشین شاهرودی، کیارنگ علائی، رومین محتشم، مهدی مقیم‌نژاد خواهند بود.

– چهارمین دوره‌ی مسابقه‌ی عکاسی از سفره‌های حسینی به همت سایت لقمه به عنوان دبیرخانه دائمی مسابقات فرهنگی و هنری سفره‌های ایرانی اسلامی، با مشارکت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود. مهلت شرکت در این مسابقه‌ که در دو بخش تک و مجموعه عکس برگزار می‌شود هم تا ۱۱ اسفندماه سالجاری تعیین شده است. داوری آثار این دوره را نیز محمدمهدی رحیمیان، عباس میرهاشمی و مسعود زنده‌روح کرمانی عهده‌دار هستند.

– دومین جشنواره سراسری عکس گلستانه پس از برگزاری موفق دوره‌ی قبلی این مسابقه امسال از سوی موسسه خیریه گلستان علی (ع) با موضوع عکاسی از مراکز تحت پوشش این موسسه در مشهد برگزار می‌شود. عکاسان سراسر ایران می‌توانند در طول مدت ارسال آثار یعنی تا ۱۵اسفندماه از مراکز تحت پوشش موسسه گلستان علی (ع) در مشهد، با هماهنگی مدیر اجرایی جشنواره، عکاسی نمایند. داوری این جشنواره را مرتضی لطفی، ساعد نیک‌ذات، کیارنگ علایی، سیدمجتبی خاتمی و مهدی رضوی انجام می‌دهند.

– چهارمین سوگواره‌ی لحظه‌های عاشورایی آخرین مسابقه‌ی عکاسی امسال به میزبانی مشهد خواهد بود. داوری این مسابقه برعهده‌ی اسماعیل عباسی، سیدعباس میرهاشمی، کریم ملک‌مدنی، کیارنگ علایی و سیدمجتبی خاتمی است و مهلت ارسال اثر برای آن تا ۲۰ اسفندماه می‌باشد. گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی متولی اصلی برگزاری این جشنواره است و هر عکاس می‌تواند در دو بخش اصلی و بخش جنبی با حداکثر ۱۰ عکس شرکت نماید.