901018_1

چهارشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۰ یکصد و شصت و چهارمین نمایشگاه موزه عکسخانه شهر با نمایش عکس‌های حسن غفاری افتتاح می‌شود.
 «بره‌های ایرانی» عنوان این نمایشگاه است و ۵۰ عکس در اندازه ۶۰×۴۰ و ۳۰×۲۰ سانتی‌متر در آن ارایه می‌شود.

درباره این نمایشگاه آمده است:
 «سه ویژگی بارز در عکس‌های حسن غفاری به چشم می‌خورد.
۱. وجه غالب بسیاری از عکس‌های او به تصویر کشیدن سازگاری یا ناسازگاری میان فرهنگ و طبیعت است. این ویژگی بیانگر بینش جهان نگر اوست.
۲. وقتی انسان ایرانی سوژهٔ عکس‌های اوست، در مرز میان سنت و تجدد برخورد یا گفت‌و‌گوی این دو را به تصویر می‌کشد. بسیاری از عکس‌های او رویاروییِ آخرین بازماندگان سنت با نمادهای خواسته یا ناخواستهٔ تجدد را طرح می‌کنند. این ویژگی نگاه ملی نگر عکاس را برجسته می‌سازد.
۳. دل مشغولیِ عمدهٔ او ثبت و ماندگار کردن زاد و زِِِند و مُرد عشایر ایران است. این برجسته‌ترین ویژگی اوست به نحوی که می‌توان حسن غفاری را یکی از پرکار‌ترین عکاسان شبان رمه گی و ایلات و عشایر ایران دانست. نگاه منطقه‌ای و بومی در آثار او به خوبی آشکار است.
نمایشگاه بره‌های ایرانی کاری ست در امتداد‌‌ همان نگاه با‌‌ همان ویژگی‌های سه گانه و صد البته از چشم اندازی دیگر با جذابیت‌های دیداریِ ویژهٔ خود»

حسن غفاری متولد ۱۳۴۸ بویراحمد، عکاس مستند اجتماعی است. در کارنامهٔ بیش از دو دهه فعالیت حرفه‌ای او چندین نمایشگاه عکس، کسب مقام‌های برگزیده، تدریس عکاسی و داوری در جشنواره‌های مختلف دیده می‌شود. او هم اکنون کلاس عکاسی محیطی را در سایت عکاسی برگزار می کند.
غفاری رسالهٔ دانشگاهیِ خود را با نام عکاسان و عشایر ایران به پایان رساند و در سال‌های بعد چندین نمایشگاه با چشم اندازهای متفاوت، اما پیرامون یک سوژهٔ واحد یعنی ایلات و عشایر ایران برگزار کرد؛ ایل بویراحمد، یک نگاه از درون (۱۳۷۹)؛ پای خسته، صورت خندان (۱۳۸۳)؛ معیشت چند هزار ساله (۱۳۸۵)؛ زن و مرد عشایر دوش به دوش (۱۳۸۷)

نمایشگاه تا ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ در روز‌های شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پنج شنبه ۹ تا ۱۳ (بجز جمعه‌ها و ایام تعطیل) ادامه دارد.
موزه عکسخانه شهر، میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز