با پایان یافتن مهلت ثبت نام متقاضیان شرکت در اردوی پنجمین جشنواره ملی عکس مشهد، تعداد ۲۱۱ درخواست از عکاسان سراسر ایران به دبیرخانه جشنواره واصل شد.
کیارنگ علایی دبیر جشنواره ضمن سپاس از استقبال غیرقابل انتظار عکاسان ایرانی از این جشنواره اعلام کرد: «تفاوتی که روزمه‌های دریافتی در پنجمین جشنواره نسبت به جشنواره چهارم داشت حضور پرتعداد عکاسان حرفه‌ای ایران در این فراخوان بود که به حقیقت کار انتخاب را برای هیأت انتخاب این اردو بسیار دشوار می‌نمود. در ‌‌نهایت هیأت انتخاب با توجه به سوابق معتبر عکاس با تعیین امتیاز برای هر رزومه دریافتی دست به گروهبندی رزومه‌های دریافتی زد. در این گروهبندی تعداد ۳۶ رزومه به عنوان گروه ۱، تعداد ۴۵ رزومه به عنوان زیرگروه اول گروه ۱، و تعداد ۱۳۰ رزومه به عنوان زیرگروه دوم گروه ۱ تقسیم شدند که به ترتیب بیشترین امتیازات را کسب کرده بودند.
در ‌‌نهایت علیرغم اینکه سهمیه پذیرش ۴۰ عکاس تعیین شده بود اما به دلیل استقبال عکاسان ایرانی، ما این سهمیه را به ۵۰ نفر افزایش دادیم تا بتوانیم میزبان تعداد بیشتری از این عکاسان خوب باشیم.»
لازم به ذکر است عکاسانی که در این خبر نامشان خواهد آمد، از صبح یکشنبه ۱۲ شهریور لغایت عصر چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۱ در هتل «ارس» مشهد میهمان پنجمین جشنواره ملی عکس مشهد هستند و در روز پانزدهم شهریور و پایان اردو می‌بایست آثار نهایی خود را برای داوری به دبیرخانه جشنواره در مشهد تحویل دهند.
همچمنین لازم است عکاسان ذیل، شماره کد ملی به همراه شماره تماس خود را در اسرع وقت به نشانی الکترونیکی Khatami_seyed@yahoo.com ایمیل فرمایند.
اسامی ۵۰ عکاس منتخب به شرح ذیل است:
«آقایی اسحاق، آورند سجاد، اسدی مازیار، اسماعیلزاده مجتبی، بغدادچی کاوه، بهشتی میلاد، تراکمهزاده سیامک، جوادیان سروش، حسینزاده امیرمختار، حسینی سیدمحمدصادق، خدمتی جاوید، خیرخواه محسن، رحیمزاده مهری، رضایی مسعود، ریحانی تبریزی بیتا، زندآذر سهیل، سیسان ابراهیم، شکیبافر آیتای، شمس آذران جلال، شهباز سیوا، شیری سینا، صالحیان محمدصالح، صامتی اصغر، صدیقی بهنام، عباسی نازلی، عبیداوی امیر، عربی زینب، عسکرپور محمدباقر، عسگراوقلی جواد، فتحی زهرایی علی، فداییان سعید، فرساد مریم، قاضی صابر، قنبریفرد احسان، کاوه علی، کرمی سعید، گرامیفر علی، مافی بردبار مهران، محمدی مهناز، محمدی ناصر، معتمدی منصوره، معصومی محمدرضا، مؤمنی محمدرضا، مینابیان امیر، نظری امین، نظری فردین، نقوی پانتهآ، نیکنقش مصطفی، نیکوبذل مرتضی، وحید علیرضا»
لازم به ذکر است چند عکاس حرفه‌ای نیز برای حضور در این اردو اعلام آمادگی کرده‌اند که ضمن قدردانی از حضور ارزشمند این عزیزان در کنار عکاسان مدعو، اسامی آنان نیز اعلام می‌گردد: «محمد تهرانی، افشین شاهرودی، حسین فاطمی، حسن قائدی، حسن غفاری، ساسان مؤیدی و مهدی منعم»