با پایان مهلت ارسال اثر به دبیرخانهٔ جشنوارهٔ عکس خانه دوست، دبیر این جشنواره از دریافت ۷۱۱۰ اثر در مهلت مقرر در فراخوان خبر داد. 

 کیارنگ علایی دبیر جشنواره تعداد شرکت‌کنندگان در جشنواره را ۱۲۴۵ عکاس از ۱۰۵ شهر کشور اعلام کرد و ضمن قدردانی از این استقبال کم‌نظیر به «سایت عکاسی» گفت: «آمار بالای شرکت‌کننده در جشنواره‌ای که نه در پایتخت، بلکه در مشهد برگزار می‌شود می‌تواند برای فعالیت‌های فرهنگی در شهرستان‌ها بسیار امیدبخش باشد و نوید علاقه و اشتیاق فراوان عکاسان آماتور و حرفه‌ای به مشارکت در جشنواره‌های موضوع محور را بدهد. 

   خوشحالم که در جشنواره‌ای که بخش اصلی آن به یکی از مهجورترین قالب‌های عکاسی در این کشور یعنی عکاسی مستند می‌پردازد و کاملا موضوع محور است عکاسان عزیز ایرانی با چنین همتی مشارکت کرده‌اند. این مشارکت در جشنواره‌ای موضوع محور یعنی میل به تولید و نه استفاده از آرشیو. از اعتماد و همدلی عکاسان دور و نزدیک سپاسگزاریم و این استقبال در نخستین دوره از این جشنواره برای من و همه همکاران دبیرخانه موجب غرور و لذت است. 

    در احترام به قواعد جشنواره و پافشاری بر نظم و اسلوب فراخوان، با وجود درخواست‌های متعدد برای تمدید مهلت شرکت، این تاریخ را تمدید نکردیم و جشنواره در موعد مقرر خود درگاه پذیرش آثار را مسدود کرده است. داوری این جشنواره در نیمهٔ بهمن‌ماه سالجاری در مشهد و با حضور محمد ستاری، سیف‌الله صمدیان، عباس کوثری، مهدی مقیم‌نژاد و مجید ناگهی برگزار می‌شود و بلافاصله پس از داوری، نتیجه گزینش آثار را در سایت جشنواره اعلام خواهیم کرد. بنای ما بر انتخاب ۱۰۰ اثر برای نمایشگاه و کتاب نفیس جشنواره است که با توجه به حجم بالای آثار رسیده این امر به ماراتنی میان عکس‌های رسیده بدل می‌شود و امر انتخاب را بسیار دشوار می‌کند.» 

 لازم به ذکر است نمایشگاه و پرداخت حق‌التالیف برگزیدگان نهایی جشنواره در نیمهٔ دوم اسفندماه ۹۲ در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.