فراخوان شرکت در دومین سوگواره ملی عکس یاس با هدف به تصویر کشیدن آئین‌های عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) منتشر شد. این فراخوان در دو بخش برگزار می‌‏شود:


بخش اول:

   عزاداری‌های فاطمی: شامل تمامی عکس‌هایی می‌‏شود که به صورت خاص به نمایش عظمت عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا (س) می‌‏پردازد. به طور مثال دسته‌های عزاداری، مراسم‏ عزاداری، تشییع نمادین، تعزیه خوانی، محل نمادین کوچه‏های بنی هاشم و… که در شهر‌ها و نقاط مختلف این سرزمین و دیگر کشور‌ها برگزار می‌‏شود.

بخش دوم:
   کودکان عزادار: شامل تمامی عکس‌هایی می‌‏شود که صرفا به صورت مستند، نمایشگر کودکان عزادار حضرت زهرا‏ (س) می‌‏باشد. به این نکته توجه شود که حتما در عکس‏‌ها نماد یا نشانه‌هایی وجود داشته باشد که نمایانگر ایام فاطمیه و شهادت حضرت صدیقه کبری‏ (س) باشد.

قوانین و مقررات:

۱- از تمامی عکاسان گرامی، اعم از حرفه‌‏‏ای و آماتور دعوت می‌‏شود تا در این سوگواره شرکت کنند.
۲- عکس‏‌ها می‌‏تواند رنگی یا مونو کروم باشند.
۳- این سوگواره در ۲ بخش و به صورت مستند برگزار می‌‏شود. تعریف عکس مستند از دیدگاه هیات داوران در همین فراخوان آمده است.
۴- هر عکاس می‌‏تواند در هر بخش حداکثر ۱۰ تک عکس و ۳ مجموعه عکس ارسال کند.
۵- مجموعه عکس‌های ارسالی باید بین ۳ تا ۷ فریم باشند و در تعریف ارائه شده از مجموعه عکس بگنجد. لازم به ذکر است چیدمان چند عکس در یک قاب از نظر دبیرخانه مجموعه عکس قلمداد نمی‌‏شود.
۶- برای مجموعه ‏های عکس ارسالی، شرح و یا کپشن لازم است و در شرح اثر، توضیح مختصر مراسم، مکان و زمان اجرای مراسم قید شود.
۷ – عکس‌ها باید به صورت یک فایل JPEGباشند که قابلیت چاپ در سایز ۷۰ * ۵۰ را داشته باشند و با حجم حداکثر ۵ مگابایت تنظیم شوند. لطفا DPI عکس‌ها را تغییر نداده و با‌‌ همان کیفیت خروجی دوربین ارسال شود.
۸- عکس‌ها و مجموعه عکس‌های هر بخش را در پوشه‌های مجزا در ۲ فولدر به نام‌های Azadari و Koodakan قرار داده و بر روی CD یا DVD به
آدرس دبیرخانه ارسال کنید.
۹- لطفا جهت ارسال آثار، فرم شرکت در سوگواره را تکمیل کرده و به همراه لوح فشرده به آدرس دبیرخانه ارسال نمایید. (لطفا نام خانوادگی و شماره همراه خود را بر روی لوح فشرده بنویسید.)
۱۰- ویرایش عکس‏‌ها در هر دو بخش نباید به جنبه مستند بودن عکس آسیبی بزند. تراز سفیدی، تنظیم کنتراست، کنترل رنگ، کاهش گرین، تنظیم شارپنس و این قبیل ویرایش‏‌ها جنبه مستند بودن عکس را از بین نمی‌‏برد و آزاد است. لطفا به هیچ عنوان عکس‏‌ها را پاسپارتو، کادر بندی و حاشیه‏‌گذاری نکنید و از نوشتن نام عکاس و یا هرگونه توضیحی بر روی عکس بپرهیزید.
۱۱- هیات داوران حداکثر ۸۰ تک عکس و ۲۰ مجموعه عکس را برای راه‌یابی به نمایشگاه انتخاب می‌‏کنند.
۱۲- دبیرخانه این حق را برای هیات محترم داوران محفوظ می‌‏دارد، در صورتی که در مجموعه عکسی فقط یک یا چند عکس شرایط نمایش را داشته باشد، بقیه عکس‏‌ها توسط هیات داوران حذف شده و مجموعه با تعداد کمتر و یا به صورت تک عکس به نمایشگاه راه یابد.


نکات قابل توجه:

۱- دبیرخانه حق استفاده از عکس‌های ارسالی را در کتاب و نمایشگاه‏ های مختلف برای خود محفوظ می‌‏دارد. ‏ (در صورتی که برگزاری نمایشگاه عوائد مالی داشته باشد، حقوق هنرمندان به آن‌ها پرداخت خواهد شد.)
۲- عکس‏‌ها از طریق ویدئو پروژکتور برای هیات داوران نمایش داده خواهد شد.
۳- رعایت نکردن قوانین و مقررات منجر به حذف عکس از مرحله مسابقه و داوری می‌‏شود.
۴- هرگونه تصمیم ‏گیری راجع به مسائل پیش‏‌بینی نشده بر عهده دبیرخانه سوگواره می‌‏باشد.
۵- شرکت در این سوگواره به معنی قبول کلیه مقررات می‌‏باشد. 

حقوق شرکت کنندگان: 

۱- به تمامی شرکت‌کنندگان که آثار آنها به نمایشگاه راه می‌‏یابد، گواهی شرکت و مبلغ ۷۰۰ هزار ریال به ازای هر عکس اهدا خواهد شد.
۲- تمامی عکس‌های راه یافته به نمایشگاه در قالب کتابی به چاپ خواهد رسید و همچون دوره اول سوگواره، یک نسخه از کتاب به صاحبان آثار راه یافته اهدا خواهد شد.

تعریف عکس مستند از دیدگاه هیات داوران:
    از آنجایی که موضوع عکس‏‌های این سوگواره مستند اجتماعی است، از این رو آثار باید ضمن معرفی فضا، مکان، شاخصه‏‌های قومی و نمادهای شاخص در رسوم، بدون دستکاری‏‌های فنی (که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش ساخته باشد) ارسال شوند.
سازماندهی جزیی و چیدمان‏‌هایی که به تعریف بهتر مراسم و شاخصه‏‌های آن و همچنین غنای تصویری کمک کند بلامانع است.

تعریف مجموعه عکس از دیدگاه هیات داوران:
    یک مجموعه عکس تکرار یک عکس نیست! بلکه به مثابه یک قصه یا روایت است که به جنبه‏‌های مختلف موضوع می‌‏پردازد به گونه‏‌ای که تعریف جامع و مبسوط‏‌تری از موضوع مستفاد گردد. بنابراین توصیه می‌‏شود که یک مجموعه عکس شامل یک عکس نمای باز، یک عکس نمای بسته و یک عکس دیتیل یا بخشی جزیی‏‌ از عناصر موجود در صحنه باشد. مابقی عکس‏‌ها نیز می‌‏تواند از زوایای مختلف به تعریف و توصیف این عکس‏‌ها کمک نماید. همچنین بیان روایی و یا توالی عکس‏‌ها که یک مضمون یا موضوع خاص را دنبال می‌‏کند در قالب مجموعه عکس‏‌ها قابل تعریف است.

جوایز:

بخش اول، عزاداری‌های فاطمی:
در بخش اول به ۵ نفر از برگزیدگان بدون اولویت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۱۵ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

بخش دوم، کودکان عزادار:
در این بخش به ۳ نفر از برگزیدگان بدون اولویت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

هیات داوران:

۱- مجتبی آقایی
۲- امیر علی جوادیان
۳- محمد مهدی رحیمیان
دبیرسوگواره: محمدحسین فاضل هرندی

تقویم سوگواره:
آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۰ فروردین ماه ۹۳ (تا ۲۷ فروردین تمدید شد.)
داوری آثار: تا پایان فروردین ماه ۹۳
اعلام اسامی راهیافتگان: یکم اردیبهشت ۹۳
ارسال گواهی شرکت و حق التصویر هنرمندان: خرداد ۹۳
از آنجایی که سوگواره به صورت مناسبتی برگزار می‌‏شود، لذا زمان برگزاری نمایشگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

ارتباط با دبیرخانه:
قم، خیابان صفائیه، مجتمع تجاری زمرد، طبقه ۳، پلاک ۱۲
کدپستی: ۳۷۱۵۶۳۳۶۱۶
تلفن: ۳۷۷۴۹۴۳۴ – ۰۲۵
info@yasps.com
وبسایت سوگواره