دبیرخانه و ستاد برگزاری دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام برنامه برگزاری کارگاه‌ آموزشی خود در مشهد را اعلام کرد. 

 
      طبق اعلام دبیرخانهٔ این جشنواره، هدف از برگزاری این کارگاه‌ها آشنایی عکاسان ایرانی با استانداردهایی است که باید در تمام جشنواره‌هایی که مایل به دریافت پاتروناژ فیاپ هستند رعایت شود و همچنین آشنایی با تعاریف فیاپ و PSA در مورد موضوعات جشنواره‌ها. 
 
     این کارگاه‌ها به صورت تور در شهرهای مختلف ایران برگزار خواهند شد. پیش از این نیز برنامه کارگاه های اصفهان، زاهدان و تنگستان اعلام شده بود و برنامهٔ کارگاه‌های سایر شهرها نیز به زودی اعلام خواهد شد. حضور در این کارگاه‌ها برای تمام علاقمندان عکاسی آزاد و رایگان است. بر این اساس موضوعات این کارگاه‌ها عبارتند از: 
 

•    پخش گزارش تصویری نخستین دوره جشنواره
•    معرفی فیاپ و PSA
•    استانداردهای فیاپ و PSA برای جشنواره‌های عکاسی
•    تعاریف فیاپ و PSA برای موضوعات سفر و خلاقه 
•    پخش نمونه عکس‌های موفق در جشنواره‌های بین‌المللی
•    القاب فیاپ
•    پرسش و پاسخ پیرامون جشنواره
 

کارگاه مشهد: 
 مدرس کارگاه آقایان ابراهیم بهرامی AFIAP، محمدرضا چایفروش و هاشم جوادزاده هستند. ابراهیم بهرامی AFIAP و محمدرضا چایفروش از اعضای هیات داوران جشنواره و هاشم جوادزاده مولف و مترجم کتاب «عکاسی در سفر» هستند. 
زمان: سه‌شنبه ۲۴ تیرماه ۹۳ – ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰
مکان: مشهد، پارک ملت، مجتمع فرهنگی هنری امام رضا، انجمن سینمای جوانان ایران (دفتر مشهد) 
این کارگاه با همکاری انجمن سینمای جوانان ایران مرکز خراسان برگزار خواهد شد.

   
     شایان ذکر است دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام، تنها جشنوارهٔ ایرانی زیر نظر فیاپ و PSA است. عکس‌های راه‌یافته در این جشنواره ضمن ثبت در آرشیو فیاپ و PSA بنام عکاس برای دریافت القاب فیاپ و PSA نیز محاسبه خواهند شد. 
 
   همچنین کتاب جشنواره به تمامی شرکت‌کنندگان اهدا خواهد شد. (حتی شرکت‌کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشده هم کتاب را دریافت خواهند کرد.) این کتاب روز اهدای جوایز توزیع خواهد شد. علاقمندان می‌توانند تا ۳۱ تیرماه ۹۳ پس از مطالعه فراخوان برای ثبت‌نام به سایت جشنواره مراجعه کنند.