نمایشگاهی از دو مجموعه عکس‌ شیرین فتحی از عصر جمعه ۸ خردادماه ۹۴ به میزبانی گالری محسن گشایش می‌یابد. 

 طبق اعلام برگزارکنندگان، در این نمایشگاه ۱۷ اثر از دو مجموعهٔ «انجمن دلبرکان خیالی» و «قهرمانان کوهستان عشق» به نمایش گذاشته می‌شود.

   مهسا فرهادی‌کیا در بخشی از متن معرفی این نمایشگاه می‌نویسد: «نمایش، تئا‌تر و انواع گونه‌های اجرا امکان زندگی کردن در قالب «دیگری» را برای انسان به وجود می‌آورد: ماسک‌ها بر چهره‌ها گذاشته می‌شوند، لباس‌ها بدن‌ها را می‌پوشانند و آرایش‌ها بازیگر را پیر و جوان، خبیث و خوش طینت معرفی می‌کنند: نکتۀ مشترک اینجاست که بعد از هر اجرا می‌توان لباس‌ها را کند، آرایش‌ها را شست و نقاب‌ها را به کناری گذاشت. این سیالیت هویت، در عرصۀ هنرهای نمایشی در بسیاری موارد همراه با سیالیت هویت جنسی در قالب متضادپوشی و ایفای نقش جنس مخالف ظاهر شده است. 
 
   شیرین فتحی نیز در مجموعه آثار اخیرش با ارجاع به آثار هنری دوره‌های تاریخی و جغرافیایی گوناگون، حضور نمایشی و اجراگرانۀ خود را در قالب شخصیت‌های گوناگون ثبت می‌کند: از اوناگاتا – مردان بازیگر در تئاترهای کابوکی- تا شخصیت نقاشی‌های شازده‌های قاجاری و آثار فرنگی هم‌دورۀ آن. هنرمند در این مجموعه، هنر دوره‌هایی از تاریخ را برجسته می‌کند که در آن هویت جنسی- به لحاظ آرایش و پوشش- به عنوان پدیده‌هایی نه چندان متعین ظاهر شده‌اند. 
 
   زمانی که در مورد این آثار صحبت می‌کنیم اشاره به یکی از مهم‌ترین نظریه‌های معاصر در عرصۀ جنسیت، برای درک هرچه بهتر آثاری از این دست ضروری است. نظریۀ «کوییر» که تلاقی‌گاهی است میان مطالعات جنسیتی و نظریۀ پساساختارگرایی، بیش از دو دهه است که بدل به یکی از مهم‌ترین نظریه‌ها در عرصۀ مطالعات جنسیتی شده است….» یکی از عکس‌های نمایشگاه


    شیرین فتحی متولد ۱۳۶۰ در تهران و دانش‌آموختهٔ مقطع کار‌شناسی ارشد رشتهٔ عکاسی از دانشگاه سنترال سینت‌مارتیز لندن در سال ۹۲ و کار‌شناسی طراحی رشتهٔ تبلیغات با تمرکز بر عکاسی از دانشگاه OCAD تورنتو است. او تاکنون در چندین نمایشگاه‌ گروهی عکس در تورنتو و لندن حضور داشته و برندهٔ جوایزی چون جایزهٔ فستیوال فلش فوروارد و بورسیهٔ اسکوشابنک برای کارگاه عکاسی مگنوم تورنتو با همکاری فستیوال عکاسی تورنتو (کانتکت) بوده است. 

گشایش: جمعه ۸ خرداد – ساعت ۱۶ تا ۲۱
نمایشگاه تا ۲۰ خردادماه ۹۴ هر روز از ساعت ۱۴ تا ۲۱ دایر است. 
گالری پنجشنبه‌ها تعطیل است.
تهران، بزرگراه مدرس شمال، خیابان ظفر، کوچهٔ ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینا شرقی، شماره ۴۲، گالری محسن