«قربانیان جنگ ۲» نام کتابی است از مهدی منعم که همزمان با آغاز چهارمین دوره از ده روز با عکاسان منتشر شد. این کتاب با حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ به واقعیت‌های زندگی رنج‌دیدگان جنگ نشانه رفته تا به تأکید بگوید که جنگ، تلخ‌ترین تجربه بشری و زیبا‌ترین تجلی رفتار انسان‌ها، تلاششان در راه صلح و پایان بخشیدن به جنگ است. 


این کتاب، مجموعه‌ای از عکس‌های قربانیان غیرنظامی جنگ عراق – ایران را که عضوی از بدنشان را در بمباران‌های شیمیایی و انفجار مین، از دست داده‌اند، به نمایش گذاشته و داستان زندگی این قربانیان را بعد از این وقایع روایت می‌کند. 


مهدی منعم که تا کنون چندین پروژه عکاسی از جانبازان جنگ، مجروحین و مصدومین غیرنظامی جنگ عراق – ایران تهیه کرده است، در مقدمه کتاب خود می‌نویسد: 
 «سال هاست که مسئولیت گفتمان را به چشمانم واگذار کرده‌ام، در تمامی این سال‌ها با صحنه‌های تلخی روبرو شدم که آن‌ها را با دوربین عکاسی ثبت کردم. عکس‌های این کتاب حاصل احساس نا‌خوشایندی است که از کابوسی به نام جنگ در وجودم باقی مانده است. تلاش کردم این احساس را به دیگران منتقل کنم، تا به زندگی همراه با صلح و آرامش فکر کنیم. اگر چه پیمانکاران جنگ همیشه به فکر رونق کارخانه‌های اسلحه سازی کار فرمایان خود هستند، اما شک ندارم که عکس‌ها نیز قادر خواهند بود جهانیان را در راه رسیدن به صلح و آرامش یاری دهند.» 


نیوشا توکلیان، جهانگیر رزمی، بهمن حلالی، امیرعلی جوادیان، مسعود زنده روح کرمانی، مریم زندی، حسن سربخشیان، افشین شاهرودی، سیف اله صمدیان، اسماعیل عباسی، کیارنگ علایی، نصراله کسرائیان و محمود کلاری، عکس‌های کتاب حاضر را بیانیه جامعه عکاسی ایران و نیز دفاع آنان از قربانیان همه جنگ‌ها می‌دانند. قربانیانی که درد را تاب می‌آورند، اما فراموش نمی‌کنند. 


علاقه مندان می‌توانند کتاب «قربانیان جنگ ۲» را که در قطع ۲۵×۲۴ سانتی متر، در ۱۴۲ صفحه و با قیمت ۶۵ هزار تومان منتشر شده است را هم اکنون از «فروشگاه آنلاین کتاب عکاسی» خریداری کنند و در سراسر کشور تحویل بگیرند.