کارگاه نظری عکاسی با حضور کیارنگ علایی به دعوت حوزه هنری استان چهارمحال بختیاری پنجشنبه ۱۳ اسفند ۹۴ در شهرکرد برگزار می‌شود.

    کیارنگ علایی در این کارگاه به دو مبحث «ماهیت مجموعه عکس» و «دید در عکاسی» خواهد پرداخت. در کارگاه نخست که از ساعت ۱۴ پنجشنبه ۱۳ اسفند ۹۴ در خانه هنرمندان شهرکرد برگزار خواهد شد به ماهیت مجموعه عکس، انواع آن، بنیان و شکل گیری و ضمائمی که به تولید مجموعه عکس کمک می‌کنند پرداخته خواهد شد، در کارگاه بعدی که در همین مکان و از ساعت ۱۶ برگزار خواهد شد به سه مرحله دیدن، ادراک کردن، نوشتار در تولید عکس‌های معاصر، سنت خاص عکاسی و سرشت آن، عکاسی به عنوان هنر ارجاعی، هنر اثبات گرا و هنر میان گستره‌ای، پیدا کردن ملاک‌های زیبا‌شناختی، مفهوم الهام پذیری، مصادیق تجربه شکل‌های بیانی جدید و در‌‌نهایت چگونگی برخورد با ایده پرداخته خواهد شد. در بخشی از فصل پایانی این کارگاه به اجرای ایده پرداخته خواهد شد و اینکه ایده را چگونه اجرا کنم؟ روی کاغذ شکل اجرا را به صورت پلان به پلان نقاشی کنید. نقاشی‌ها را به دیوار اتاق بزنید و ده روز به آن‌ها نگاه کنید. بعد از ده روز آیا هنوز جذابیت لازم را برای شما دارند یا بخشی از آن‌ها حوصله سربر و بیهوده به نظر می‌رسند؟

  شایان ذکر است این کارگاه‌ها در خانهٔ هنرمندان شهرکرد به نشانی شهرکرد، خیابان سعدی غربی، چهارراه بوعلی، روبروی دبیرستان فجر اسلام، برگزار می‌شود.

   کیارنگ علایی عکاس، نویسنده و مدرس دانشگاه فردوس مشهد است، جدیدترین نمایشگاه‌ وی با عنوان «من دور بودم» در سال ۹۴ به روی دیوار رفت و چاپ سوم کتاب کاغذ و آینه از ترجمه‌های وی، به‌تازگی توسط نشر «حرفه هنرمند» روانه بازار شده است.