فیلم «قتل‌عام اجتماعی» محصول سال ۲۰۰۴ به کارگردانی فرناندو سولاس، روز چهارشنبه ۱۹ اسفندماه ۹۴ در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آید.

   بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ آخرین فیلم از فصل زمستان ۹۴ سینما تک و در بخش «سینمای مستند: سینمای سوم»، روز چهارشنبه ۱۹ اسفندماه از ساعت ۱۷ فیلم قتل‌عام اجتماعی به کارگردانی فرناندو سولاس محصول سال ۲۰۰۴ (آرژانتین) به مدت ۱۱۴ دقیقه به زبان‌اصلی و با زیرنویس فارسی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آید.

   «قتل‌عام اجتماعی» نخستین بخش از پنج مستندی است که به آرژانتین پس از ۲۰۰۱ می‌پردازند. با این‌که عنوان فیلم به انگلیسی ترجمه‌شده اما ترجمهٔ تحت‌اللفظی «یادوارهٔ تاراج» است که تأکید اصلی فیلم را آشکار می‌کند؛ تاراج استثمار گونه‌ای که مردم آرژانتین ــ به‌خصوص از اوایل دههٔ ۱۹۹۰ ــ از جانب صاحبان قدرت (همبستگی استثمار آمیز طبقهٔ سیاسی داخلی فاسد با نهادهای مالی چندملیتی و جهانی) متحمل شده‌اند و از آن رنج‌برده‌اند و می‌برند. فیلم بیش از آنکه به قربانیان یا پیامدهای تاراج بپردازد، دلایل و سازوکار آن را تقبیح می‌کند. مستندهای بعدی ازجمله «حیثیت هیچ‌کس» یا «آرژانتین پنهان» واکنش مردم به بحران و امکانات تغییر وضع موجود را وارسی می‌کنند.

   سکانس دیباچهٔ فیلم مونتاژی است پیاپی از کلوزآپ کودکی فقیر و نمای سربالا از ساختمان‌های رفیع شهر که به‌تدریج به انطباق دو صحنه می‌انجامد؛ کودکِ محروم، ساختمان شهر تصویر هم‌نهادی است که اقرار می‌کند محرومیت شدید و نهادهای متمول دو روی یک سکه‌اند؛ بنابراین بدهی ابدی، قتلِ‌عام عمومی هم در کشور جهان‌سومی مانند آرژانتین دو گزاره از یک معادلهٔ تمام‌عیارند. دیباچه‌ مستند را در قابی ویژه قرار می‌دهد و پایانش را پیش‌بینی می‌کند؛ واکنش خودانگیختهٔ مردم به تاراج و فساد در نوزدهم و بیستم دسامبر ۲۰۰۱ و آغازی برای امیدواری (چنان‌که عنوان آخرین بخش فیلم نیز «سرآغاز پایان» است).

    یادآور می‌شود علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه نمایش فیلم، به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگرشمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ تماس حاصل کنند.