گالری شهریور از روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵، میزبان نمایشگاهی با عنوان «تناولی و ۵۰ سال هنر پاپ» خواهد شد.

   در این نمایشگاه ۱۰ نقاشی دیده نشده و جدید و ۳ مجسمه‌ی پاپ مربوط به سال ۲۰۱۶ از پرویز تناولی  به نمایش گذاشته می‌شود. امیرحسین زندی مدیر گالری شهریور کهاین روز‌ها در تدارک برپایی ‌نمایشگاهی از آثار پاپ مجسمه ساز مطرح معاصر است، انگیزه خود را از برپایی این نمایشگاه اینطور بیان کرد: «این نمایشگاه به ‌مناسبت جشن پنجاه سالگی هنر پاپ در آثار پرویز تناولی برگزار می‌شود و برای همین هم نام نمایشگاه را «تناولی و ۵۰ سال هنر ‌پاپ» گذاشتیم. اولین نمایشگاه آثار پاپ تناولی پنجاه سال پیش در گالری بورگز تهران برگزار شد و حالا بعد از نیم قرن این هنرمند آثاری ‌کاملاً پاپ و جدید ارائه کرده که در نوع خود بسیار تاریخی و ارزشمند است. از جنبه پاپ بودن این ‌آثار که بگذریم که خود البته موضوع مهمی است امتزاج آیکون‌های معروف یا‌‌ همان مشاهیر عالم با کلمه «هیچ» بسیار جالب توجه ‌است. بُعد مفهومی این آثار هم برای من خیلی تأثیر گذار بود خصوصاً از منظر هیچ بودن آدمی به رغم شهرت و ثروت زیاد او.» 

   به باور زندی، هنر پاپ هنوز ادامه دارد و شاهد آن در ایران آثار جدید تناولی و در دنیا آثار هنرمندانی همچون جف کونز است؛ هر ‌چند چیزی که همیشه برای این مجموعه دار در مواجهه با این آثار جالب بوده، شکل و مفهوم کلی کارهاست. همچنین، آخرین مجموعه چاپ‌های سیلک تناولی تحت عنوان «خط بنویس» که با دست رنگ گذاری شده‌اند، در سالن دیگر ‌گالری شهریور به نمایش گذاشته می‌شود. ‌

   پرویز تناولی متولد سال ۱۳۱۶در تهران ، مجسمه سازی ایرانی  است که به لطف آثار گرانبهای او، نام هنر ایران در بسیاری از مراکز معتبر هنری دنیا و مجلات تخصصی هنر برده شده است. از او به‌عنوان یکی از پیشگامان مکتب سقاخانه یاد می‌شود. مجموعه مجسمه‌های «هیچ»، «شاعر» و «تخت جمشید» جزو معروف‌ترین آثار تناولی هستند. تناولی تنها هنرمند ایرانی بود که سال پیش آثارش در نمایشگاه گروهی «دنیا پاپ می شود» در موزه تیت مدرن لندن  برپا شد. در این نمایشگاه که هدفش جست‌و‌جوی هنر پاپ در کشورهایی به غیر از انگلستان و آمریکا  بود، آثار هنرمندان بیش از ٣٠ کشور دنیا از آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و حتی اروپا مانند فرانسه، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا عرضه شد که از خاورمیانه آثار تناولی شامل یک فرش، یک مجسمه و شش تابلو همگی مربوط به دهه ۶٠ و ٧٠ میلادی به نمایش درآمد.  

گشایش: جمعه ۳۱ اردیبهشت – ساعت ۱۵ تا ۲۰
نمایشگاه تا ۲۸ خرداد ۹۵ از ساعت ۱۵ تا ۲۰ برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.
گالری روزهای شنبه تعطیل است.
گالری شهریور: تهران، خیابان الهیه، خیابان خزر شمالی، بن‌بست هرمز، پلاک ۹