نخستین نمایشگاه آثار نقاشی با عنوان «هنر برای اوتیسم»، عصر پنج‌شنبه ۱۰ تیرماه ۹۵ در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران افتتاح می‌شود.

   این نمایشگاه با هدف تأمین بخشی از هزینه‌های ساخت مدارس تخصصی برای کودکان مبتلا به اوتیسم با ارائه حدوداً ۶۰ اثر نقاشی از آثار هنرمندانی چون منوچهر معتبر، کامبیز درم‌بخش، ثمیلا امیرابراهیمی، مصطفی دشتی، حسین ماهر، شیده تامی، محمد حمزه، فرید جهانگیر، شیرین اتحادیه، مریم سالور، شهره مهران، بیتا فیاضی، ساغر پزشکیان، پیام مفیدی، علی‌رضا آدم‌بکان، افشین چیذری، آیدین خانکشی‌پور و تانیا پاکزاد برگزار می‌شود.

​   با توجه به حضور هنرمندان متعدد، در این نمایشگاه آثاری متنوع با سبک‌های گوناگون در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و برگزارکنندگان نمایشگاه هیچ محدودیتی را از جنبه‌ی تکنیک، سبک یا ابعاد برای هنرمندان تعیین نکرده‌اند. با این‌حال می‌توان از سبک فیگوراتیو به عنوان سبک قالب در این نمایشگاه نام برد، ولی آثار انتزاعی هم در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

   عطیه رضوی مدیر اجرایی این نمایشگاه با بیان اینکه در ایران بیماری اوتیسم را، به غلط در رده‌های عقب‌ماندگی‌ ذهنی در نظر می‌گیرند و این کودکان در مدارسی تحصیل می‌کنند که برای کودکان مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی است، بیان داشت: «بیشتر کودکان مبتلا به اوتیسم از هوشی سرشار و استعدادهای ویژه‌ای برخوردارند و تنها با آموزش درست در مدارس تخصصی است که امکان شکوفایی این استعدادها وجوددارد، همین ناآگاهی در مورد اوتیسم، مهم‌ترین انگیزه و هدف در برگزاری نمایشگاه «هنر برای اوتیسم» است.

   برگزاری این نمایشگاه و رویدادهای مشابه هنری این امکان را فراهم می‌کنند تا در مورد این بیماری اطلاع‌رسانی بهتری انجام شده و افراد بیشتری با اوتیسم، ویژگی‌ها و نحوه‌ی برخورد با بیماران مبتلا به اوتیسم آشنا می‌شوند.»

   این نمایشگاه تا  ۱۵ تیرماه ۹۵ در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران، ازساعت ١٠ تا ٢١ و روزهای تعطیل ازساعت ١۴ تا ٢١ برای بازدید عموم دایر است. همچنین نشست خبری این نمایشگاه عصر روز پنج شنبه دهم تیرماه پیش از آیین افتتاحیه از ساعت ۱۸ با حضور اصحاب رسانه‌ها در سالن «گوشه» فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.