نمایشگاه گروهی عکس «تنهایی» از روز جمعه ۹ مهرماه ۹۵، ساعت ۱۶ در گالری هپتا گشایش می‌یابد.

   کوروش ادیم، مریم آقاجری، آرش ابراهیمی، مریم اسفندیاری، اشکان تیرداد، هدیه جمشیدیان، امیر علیمی، مرجان محمدی، سیما میرزایی، نهال نجاحی و مرتضی یوسفی از هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

   در بیانیه‌ی این نمایشگاه می‌خوانیم: «تنهایی چیست؟ تنها کیست؟ به استناد فرهنگ‌های فارسی دهخدا و عمید و معین ، «تنهایی»، یگانه بودن ، خلوت و بی‌یار و همدم بودن معرفی شده که هریک از این مفاهیم وجهی از بار معنایی این لغت را بازگو می‌کند. از وجوه مثبت با آیند خوش تا وجوه منفی و بدآیند . پس تنهایی هم می‌تواند زمینه‌ساز وضعیت‌هایی ناخوب باشد وهم مقدمه نیل به کمالات روحی و معنوی. هم می‌تواند بکاهد و هم بیافزاید .

   کسانی هستند که آگاهانه و هدفدار سراغ «تنهایی» می‌روند، چون از تنها بودن لذت می‌برند، مثل بیشتر عرفا و صوفیان، برخی دانشمندان و هنرمندان و عالمان و شاعران. تنهایی این گروه را می‌توان «تنهایی مثبت یا سازنده» تلقی کرد. دلیل بسیاری از انسان‌ها برای پیوستن به جمع هراس از «خود» است . خودی که که در تنهایی بیشترین نمود را در نفس انسانی دارد . وقتی تنها می‌شویم، در واقع نزد خویشتن خویش حضور پیدا می‌کنیم و چون تصویری امیدوارکننده و نشاط‌آور از خود نداریم و با خود بیگانه‌ایم، قادر به تحمل و گفتگو با «خود» نیستیم و راهی برای فرار از این وضعیت می‌جوییم و دیگری را به مدد می‌گیریم.

   توجه انسان به ماهیت یگانه خود و تنهایی ذاتی و خدادادی و پرداختن به اعماق درون، به مرور و آرام آرام موجب آشتی او با خود می‌شود و همین امر همنشینی او با خویش را دلنشین می‌کند و به واقع آدمی را به «بیرون» کم‌نیاز یا بی‌نیاز می‌کند.

   هدف این نمایشگاه، بررسی آثار مثبت یا منفی تنهایی در زندگی افراد متعارف جوامع نیست بلکه کنکاشی در معانی پنهان آشکار این وضعیت پارادوکسیکال بشری است. پیشنهادات ارائه شده‌ی عکاسان این مجموعه نیز متنوع و متفاوت و از طیف‌ها و نظرگاه‌های مختلف و گاه متناقض برخواسته‌است. اما نقطه اتصال همه‌ی آثار کنجکاوی‌هایی بصری است که از جستجو و تامل در واژه «تنهایی» سرچشمه می گیرد.»

گشایش: جمعه ۹ مهر – ساعت ۱۶ تا ۲۰
بازدید از این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه ۹۵ از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.
گالری هپتا: تهران، خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، ضلع غربی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکوشهر، پلاک ۳، طبقه همکف