با نزدیک شدن به زمان برگزاری پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان ایران»، پوستر و سایت این رویداد هنری با حضور جمعی از عکاسان، روز شنبه ۱۳ آذرماه ۹۵ در دبیرخانه این همایش رونمایی شد.

   پوستر این همایش با طراحی مهرداد رباط جزی با حضور جمعی از اعضای هیات موسس و هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، مدیران انجمن‌های تخصصی عکاسی، عکاسان پیشکسوت و دبیران و مدیران همایش توسط اکبر عالمی، فرهود حقی، سعید دستوری و ساعد نیک ذات رونمایی شد.

   مهرداد رباط جزی؛ طراح پوستر پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» درباره طراحی پوستر گفت: «در طراحی پوستر ۳۵۰۰ تصویر از دو دوره ۱۰ روز با عکاسان کنار هم قرار گرفته که بیانگر گستردگی انجمن‌های عکاسی و همبستگی آنهاست.»

   همچنین در این مراسم از سایت همایش نیز رونمایی شد و وحید علینقی‌زاده؛ مدیر سایت درباره بخش‌های سایت و اطلاع رسانی برنامه‌های همایش به صورت تصویر، فیلم و اخبار و گزارش‌های مکتوب در سایت توضیح داد.

   سید عباس میرهاشمی، دبیر این دوره از همایش در این مراسم گفت: «پیام همایش ۱۰روز با عکاسان همدلی در جامعه عکاسان و عمق بخشیدن در عرصه عکاسی است.

   پنجمین دوره همایش گسترده تر از قبل برگزار می‌شود و در بخش ویژه و جنبی برنامه‌هایی به همایش اضافه شده است. همچنین در این دوره انجمن عکاسان نگاه و خانه عکاسان ایران در کنار انجمن‌های تخصصی عکاسی سینمای ایران، انقلاب و دفاع مقدس، عکاسان خانه تئاتر، تبلیغاتی و صنعتی ایران، میراث فرهنگی مشارکت کردند.»

   مسعود زنده روح کرمانی، رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز در این مراسم با قدردانی از حضور عکاسان و تلاش دبیر همایش گفت: «همایش ۱۰ روز با عکاسان که با شعار اصلی «عکاسی، فرهنگ، جامعه» از دوره نخست برگزار می‌شود، هر سال یک شعار در ذیل شعار اصلی دارد که برای این دوره «عکاسی امروز، فرصت‌های جدی» انتخاب شده است.»

   اکبر عالمی نیز در رونمایی از پوستر این همایش گفت: «در سال‌های دور تاسیس انجمن عکاسان ایران برای من یک آرزو بود اما امروز انجمن یک آبروست. انجمن عکاسان ایران و همایش ۱۰ روز با عکاسان به خوبی حفظ شد و حرکت کرد و امروز انجمن جایگاه جهانی دارد و امیدواریم روز‌به‌روز اعتبار بیشتری پیدا کند.»

   عالمی افزود: «عده‌ای تلاش می‌کنند بین عکاسان فاصله ایجاد کنند اما عکاسان همه ریشه در یک هنر یعنی عکاسی دارند و امیدواریم چنانکه عکاسی دیوارها را برداشت و قاره‌ها و انسان‌ها را به هم نزدیک کرد، فاصله بین عکاسان هم برداشته شود.»

   او در ادامه گفت: «عکاسی قرن بیستم را زیر و رو کرد و در قرن بیست و یکم دوباره متولد شد. با دیجیتالی شدن عکاسی دوربین همه محاسبات را انجام می‌دهد و در این شرایط که دوربین محاسبه می‌کند نگاه و خرد در عکاسی، جهان بینی عکاس، شناخت زاویه و نور و زیاد عکس دیدن کمک می‌کند تا فردی عکاس و هنرمند باشد.»

   در این مراسم عکاسانی از جمله اکبر عالمی، فرهود حقی، اسماعیل عباسی، افشین شاهرودی، سیف‌الله صمدیان، محمد فرنود، سعید دستوری، ساعد نیک‌ذات، فرزاد هاشمی، محسن راستانی، سیدعباس میرهاشمی، محمد‌حسین حیدری، عباس کوثری، علی نیک‌رفتار، بابک برزویه، حسن غفاری، مجید ناگهی، حسن قائدی، ابراهیم حسینی، مجید ناگهی و مهدی پاسگر حضور داشتند و نظرات خود را درباره پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان ایران» بیان کردند.

   شایان ذکر است پنجمین همایش ۱۰ روز با عکاسان با شعار «عکاسی امروز؛ فرصت‌های جدید» از ۱۹ تا ۲۸ آذرماه ۹۵ در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.