نمایشگاه عکس‌های رضا کیانیان با عنوان «دچار آبی بیکران» از روز جمعه ۱۵ بهمن‌ماه ۹۵ در گالری آرت سنتر گشایش می‌یابد. 

   «دچار آبی بیکران» سومین نمایشگاه انفرادی کیانیان بعد از برگزاری دو نمایشگاه انفرادی «عکس‌های تنهایی» و «قار سوم» در فرهنگسرای نیاوران و گالری ماه مهر است. عنوان این نمایشگاه برگرفته از شعر «مسافر» سهراب سپهری است و در این نمایشگاه ۱۲ عکس از مرداب انزلی و ۱۲ عکس از کهکشان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

   رضا کیانیان در یادداشتی انگیزه‌ی خود را از برپایی این نمایشگاه چنین بیان می‌کند: « دچار، یعنی عاشق و فکر کن که چه تنهاست، اگر که ماهی کوچک دچار آبی بیکران دریا باشد. (سهراب سپهری)

   این بار عکس‌های من پر از رنگ و پر از زندگی ست. دو سال گذشته که سفری به اهواز داشتم، یک روز عصر کنار کارون قدم می‌زدم. کارونی که روزی زیبا بود و امروز بی‌پناه و غریب است. در اوج غم و غصه‌ای که داشتم، ناگهان قایقی مرا به خود خواند. نگاهش کردم. او هم غریب و بی‌سرنشین، کنار رود بود. خوب که نگاهش کردم، دریافتم با تمام غربتش و رنگ ریخته‌گی‌هایش پر از زیبایی بود! داشت به من می‌گفت حتی در این حال هم زندگی هست و زیبایی هست.

   مسحور این پیام او، دوربینم را از جلدش بیرون کشیم و از زیبایی‌های او عکس گرفتم … و عکس گرفتم. دچارش شده بودم. می‌گفت: در مرگ زندگی هست. در زشتی زیبایی هست. در تباهی رنگ هست. یکی از این عکس‌ها را در نمایشگاهی که به یاد عباس کیارستمی برپا شده بود، به نمایش گذاشتم. او استاد عشق ورزی به زندگی بود و من پیام آن قایق غریب را تقدیم او کردم.

   اما وقتی از اهواز برگشتم همه قایق‌ها مرا صدا می‌زدند و همه آب‌هایی که در حال نابودی بودند. کوله‌ام را برداشتم و به سمت انزلی رفتم. مرداب شقایق‌ها. تالابی که در حال خشک شدن است و قایق‌هایی که روزگاری سرمستانه مسافران را در زیبایی‌هایش می‌چرخاندند و دچار می‌کردند. اما همان قایق‌ها که پر از رنگ بودند  و رنگ‌هاشان پر از زندگی بود ، حالا رنگ‌هاشان پر از ریختگی بود ولی مثل خواهرشان در اهواز می‌گفتند : مرگ پر از زندگی است. در زشتی زیبایی، هست و در تباهی، رنگ هست.

   در ناامیدی… هم پر از امید هست! و من مسحور این فراخوان عکس گرفتم و عکس گرفتم … این یکی از صدها عکسی است که انزلی به من هدیه داد. بدنه قایقی که رنگ‌هایش پر از ریختگی است اما در هم آمیزی با مرداب پر از امید و رنگ و زیبایی است. در این نمایشگاه دوازده تا از این عکس‌ها را برای نمایش گذاشته‌ام. در کنار دوازده عکس از کهکشان بی‌انتها…

   هرگز به به کهکشان سفر نکرده‌ام . اما کهکشان در من سفر کرده است! کهکشان خودش را در جزییاتی از همین وسایل دور و برم به من نشان داد. حیرت کردم.  من از نوجوانی در جادوی بی‌انتهایی کهکشان سرگردان بودم و بارها از این همه وسعت و بی‌کرانگی گریسته بودم و حالا کهکشان مرا به خود خواند.  از بالا پایین آمد برای من! برای من ! و عکس گرفتم و عکس گرفتم… شاید باورتان نشود من از کهکشان عکس گرفتم. شاهد من دوازده عکسی است که در کنار جادوی رنگ‌های قایق‌ها ،از پانزدهم بهمن می‌توانید ببینید!»

   همچنین این هنرمند از ۱۷ بهمن‌ماه نیز نمایش خود را با نام «حرفه‌ای» در سالن پالیز به صحنه می‌برد. کیانیان در این نمایش همراه با هدایت هاشمی و بهاره رهنما روی صحنه خواهد رفت.

گشایش: جمعه ۱۵ بهمن‌ماه – ساعت ۱۶ تا ۲۰
بازدید از این نمایشگاه تا روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۹۵ از ساعت ۱۲ تا ۲۰ ادامه دارد.
گالری آرت سنتر: تهران، فرمانیه، خیابان اندرزگو، سلیمی شمالی، پلاک ۱۴۵، باغ انجمن خوش نویسان