همزمان با برگزاری نمایشگاه هفتمین جایزه عکس مستند اجتماعی «شید»، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی این دوره از روز شنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۹۶ در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

   نخستین برنامه از سلسله نشست‌های این دوره، نشست «از ایده تا شروع یک پروژه مستند» (تجربیات مدرسه رسانه و ژورنالیسم دانمارک) است که با حضور محمدرضا سلطانی دانش‌آموخته این مدرسه برگزار می‌شود. این جلسه روز شنبه ۲۶ فروردین‌‌ از ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می‌شود.

   برنامه نشست‌های روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه از ساعت ۱۷ با نمایش مجموعه آثار علی خارا با عنوان «جنگ در سوریه» آغاز شده و در بخش دوم از ساعت ۱۸، حیدر رضایی درباره «عکاسی مستند در رسانه‌ی خبری» صحبت می‌کند.

   روز دوشنبه ۲۸ فروردین‌ماه نیز به نمایش مجموعه آثار عکاسان اختصاص دارد. ر بخش نخست با عنوان «عکاسی خیابانی» مجموعه آثار سمانه غلام‌نژاد و مهدی سعادتی به نمایش گذاشته می‌شود. مدیر این جلسه پیمان هوشمندزاده است. از ساعت ۱۸ نیز نشستی با عنوان «پلاسکو؛ عکاسی بحران» برگزار می‌شود که به نمایش آثار فواد اشتری، حسین اسماعیلی و امین خسروشاهی اختصاص دارد و وحید سالمی عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس مدیر این جلسه خواهد بود.

   سه‌شنبه ۲۹ فروردین، از ساعت ۱۶ الی ۲۰ «کارگاه عملی انتخاب عکس» با حضور پیمان هوشمندزاده و آرش خاموشی برگزار می‌شود. این کارگاه در قالب نمایش خصوصی عکس به مدرسان کارگاه برگزار می‌شود و علاقه‌مندان به حضور در این کارگاه باید مجموعه عکس‌های خود و ابزار نمایش (مانند لپ‌تاپ و غیره) را همراه داشته باشند. بخش دیگر به نمایش پروژه‌های مستند مُنا هوبه‌فکر اختصاص دارد که از ساعت ۱۷ آغاز می‌شود.

   آخرین برنامه نشست‌های این دوره از جایزه عکس «شید» در روز چهارشنبه ۳۰ فروردین‌ماه در بخش نخست از ساعت ۱۷ به «معرفی آژانس عکس ایران‌ایمیجز» با نمایش آثاری از کلکسیون محمد گل جامجو و در بخش دوم از ساعت ۱۸ به نشست تخصصی «عکاسى مستند اجتماعى؛ هواى تازه» با حضور کیارنگ علایی اختصاص دارد.

   مراسم اختتامیه و اهدای جوایز هفتمین دوره جایزه عکس «شید» روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه از ساعت ۱۸ در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. گفتنی است شرکت در این نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.