نخستین مراسم اهدای نشان عکاس سال مطبوعات در هفت بخش مستند، خبری، ورزشی، زنان، استانی، پیشگامان و روزنامه‌ها با حضور مسئولین، عکاسان پیشکسوت و هنرمندان برگزار شد.

   حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، کمال خرازی رئیس شورای راهبردی و روابط خارجی ایران، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، حمید فروتن رئیس هیات مدیر انجمن عکاسان مطبوعاتی و …. از جمله حاضرین در این مراسم بودند.

   در ابتدای این مراسم مجید رجبی معمار؛ مدیرخانه هنرمندان با اشاره به تاثیر عکس در دنیای امروز گفت: «امروز عکس و تصویر در عالم رسانه حرف اول را می‌زند و عکاسان مطبوعاتی نقش مهمی در این میان دارند. وظیفه اصلی خانه هنرمندان این است که فضایی را برای ۱۴ انجمن از جمله عکاسان، معماران، خانه سینما، سفالگران و … ایجاد کند.»

   در ادامه حمید فروتن؛ رییس هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران گفت: «سهم عکاسان خبری در تاریخ رسانه‌ای جهان به گونه‌ای است که نمی‌توان گفت اگر نبودند، نظام اطلاع‌رسانی در سراسر دنیا چیزی کم داشت، بلکه می‌توان گفت اگر عکاسان مطبوعاتی نبودند، تصور سیر تکوینی اطلاعات در عصر نوین، بسیار دشوار می‌شد.»

   سیف‌الله صمدیان؛ رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران- با اشاره به حضور کمال خرازی؛ رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و وزیر اسبق امور خارجه در این مراسم گفت:

   «او کسی است که اگر نبود در مقطع حساس جنگ، عکاسی خبری نه تنها ره به جایی نمی‌برد بلکه صاحب هیچ افتخاری هم نمی‌شد. کمال خرازی می‌توانست مانند ۹۵درصد افرادی که دستی در حکومت داشتند این‌گونه فکر نکند اما او اهمیت عکاسی را درک کرد. زمانی که قرار شد کتاب پنج جلدی عکاسی جنگ را منتشر کنیم، او (خرازی) ما را از برخورد با سپاه و ارتش دور کرد و به ما آزادی عمل داد و ما امروز می‌توانیم نتیجه کار او را ببینیم.»

   کمال خرازی؛ رییس شورای راهبردی روابط خارجی نیز گفت : «در انقلاب و جنگ تحمیلی جوانانی با عشق و علاقه عکاسی می‌کردند که تاثیر زیادی را در جامعه ایران و جامعه بین‌المللی گذاشتند. علت اینکه عکس توانست در آن دوره خدمات قابل توجهی را انجام بدهد این بود که در خدمت جنگ و دفاع مقدس بود.

   امروز نیز اگر به عنوان یک ایرانی هر عکسی را که می‌گیرید در خدمت منافع ملی باشد ارزش و نقش خود را خواهد داشت. یک عکس می‌تواند یک انقلاب به پا کند و تغییری در جامعه ایجاد کند.»

   گفتنی است در پایان این مراسم، ضمن رونمایی از وب سایت انجمن و تقدیر از پیشکسوتان، نشان عکاس سال مطبوعاتی ایران در هفت بخش به شرح زیر اعطا شد:

– بخش خبری: امید وهاب زاده
– بخش مستند: علی حامد حقدوست
– بخش‌ ورزشی: یونس علی شیری
– بخش زن: منا هوبه فکر
– بخش استانی: محسن اسماعیل زاده از استان خراسان
– بخش پیشگامان: علی کاوه
– بخش روزنامه: روزنامه ایران