وقتی کا‌ترین داوید، تاریخ‌نگار هنر و مدیر هنری مشهور فرانسوی، برای کتاب ویژۀ نمایشگاه «مروری بر آثار بهمن جلالی در بنیاد آنتونی تاپیس، بارسلونا» با او مصاحبه می‌کرد، از او پرسید که «پروژۀ بعدی عکاسی‌اش چیست؟» بهمن هم خیلی سریع و محکم گفت: «می‌خواهم به عکاسی مستند برگردم».

کا‌ترین بلافاصله پرسید: «خوب چه در سر داری؟»، بهمن پاسخ داد: «چند موضوع دارم مانند بی‌نظمی‌های شهری در تهران، در جامعه، در معماری، در ساخت وساز‌ها و آلودگی‌های بصری».

این بخشی از یادداشت رعنا جوادی همسر زنده‌یاد بهمن جلالی است که در تازه‌ترین کتاب منتشر شده از عکس‌های او در مقدمۀ کتاب آمده است. این کتاب که حاصل نگاه موشکافانهٔ جلالی به بافت تاریخی شهر بوشهر است با عنوان «بوشهر، ۱۳۸۵-۱۳۵۳» توسط نشر چشمه به عنوان شمارۀ نخست مجموعهٔ «خط چشم» منتشر شده است.

به همین مناسبت در روز جمعه ۲۴ آذر در کتاب فروشی نشر چشمه کریم‌خان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ با حضور رعنا جوادی و پیمان هوشمندزاده از این کتاب رونمایی خواهد شد.

همچنین در این مراسم از بازنشر کتاب مجموعه عکس‌های پیمان هوشمندزاده با عنوان ۱۰۰ توسط نشر چشمه به عنوان کتاب دیگری در مجموعۀ «خط چشم» رونمایی خواهد شد. کتاب ۱۰۰ که شامل نخستین کارهای هوشمندزاده در حیطۀ عکاسی مستند است، شامل چهار مجموعۀ «تیپ ‌قهوه‌خانه‌ای»، «اهالی کافه شوکا»، «بچه‌های گمرک» و «زورخانه» است که پیش‌تر توسط نشر ماه‌ریز منتشر شده بود.

نشر چشمه به آدرس کریم‌خان، نبش میرزای شیرازی، پلاک ۱۰۷ از ساعت ۱۷ تا ۱۹ میزبان این مراسم خواهد بود.

لازم به ذکر است که هر دو کتاب تازه منتشر شدۀ بوشهر و ۱۰۰ پس از رونمایی در فروشگاه کتاب سایت عکاسی به صورت آنلاین عرضه خواهد شد و خریداران می‌توانند کتاب‌ها را در اسرع وقت در محل دریافت کنند.