اطلاعیه دبیرخانهٔ دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام

چهارشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۳

    جلسهٔ شورای سیاست‌گذاری دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام با حضور دبیر و اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره در محل خانهٔ هنر خیام برگزار شد و تصمیمات زیر در مورد این جشنواره اتخاذ شد: 

۱. تصمیم بر این شد که شرکت‌کنندگان سایر کشورهای فارسی‌زبان شامل تاجیکستان و افغانستان نیز بتوانند از تخفیف در هزینهٔ ثبت‌نام، که برای شرکت‌کنندگان ایرانی در نظر گرفته شده، استفاده کنند. 
 

      از آنجا که شرکت‌کنندگان افغان توانایی خواندن خط فارسی را دارند سایت به گونه‌ای تغییر یافت که آن‌ها هم بتوانند از‌‌ همان صفحه‌ای که مربوط به شرکت‌کنندگان ایرانی و به خط فارسی است ثبت‌نام کرده اما کشور خود را افغانستان انتخاب کنند. 
 

      همچنین هزینهٔ ثبت‌نام را نیز می‌توانند به تومان واریز کنند. شرکت‌کنندگان تاجیک از صفحهٔ انگلیسی سایت ثبت‌نام خواهند کرد؛ ولی به جای ۲۰ دلار مانند شرکت‌کنندگان ایرانی ۸ دلار پرداخت خواهند کرد. 
 

۲.  از آنجا که برنامهٔ گالری‌های چهار فصل خانهٔ هنرمندان بسیار فشرده بوده و زمان تخصیص داده شده برای نمایشگاه آثار بر‌تر جشنواره یک ماه به تاخیر افتاده است، شورای سیاست‌گذاری تصمیم به تمدید جشنواره به مدت ۲۷ روز گرفت. تا شرکت کنندگان ایرانی بتوانند در صورت نیاز در این مدت آثار خود را تغییر دهند. 

   
    بنابراین سایت جشنواره برای شرکت‌کنندگان ایرانی تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۲۷ مردادماه ۹۳ باز خواهد بود و متقاضیان جدید فرصت ثبت‌نام در سایت را داشته و تمامی شرکت‌کنندگان نیز تا پایان این مهلت می‌توانند عکس‌های خود را حذف، اضافه و یا تعویض کنند. 
 
     ثبت نام شرکت‌کنندگان بین‌المللی نیز مطابق برنامه‌ای که از ابتدا اعلام شده بود تا ۳۱ جولای (۹ مردادماه ۹۳) ادامه دارد. دبیرخانهٔ جشنواره با شناخت از شرکت‌کنندگان ایرانی و برای جلوگیری از ترافیک بالای ثبت‌نام در روزهای پایانی از ابتدا مهلت ثبت‌نام شرکت‌کنندگان ایرانی و بین‌المللی را متفاوت در نظر گرفته بود. این زمان تحت هیچ شرایطی تمدید نخواهد شد و سایت به صورت خودکار بسته می‌شود. لذا پیشنهاد می‌کنیم ثبت‌نام و تغییرات را به روز آخر موکول نکنید. 
 

۳. دبیرخانهٔ جشنواره ضمن تشکر از دو هزار شرکت‌کننده از ۶۰ کشور که تاکنون با ارسال ۱۶ هزار عکس در جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند، اعلام می‌دارد که برای احترام به شرکت‌کنندگانی که مطابق زمان‌بندی جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند، در صورتی که مجموع امتیازات شرکت‌کنندگانی که کاندیدای دریافت جوایز بهترین شرکت‌کننده و بهترین شرکت‌کنندهٔ ایرانی هستند برابر باشد، شرکت‌کننده‌ای که زود‌تر ثبت‌نام کرده باشد برنده خواهد شد. 

   دبیرخانهٔ دومین دوره جشنواره خیام همچنین توجه تمامی شرکت‌کنندگان را به نکات زیر جلب می‌کند: 
 

•    در زمان واریز وجه به صورت آنلاین نباید از هیچ نوع فیلترشکن یا VPN استفاده کرد. این مسئله سیاست امنیتی سایت بانک‌هاست و ارتباطی به سایت جشنواره ندارد. 
 

•    در صورتی‌که گزارش پرداخت‌های آنلاین شما عبارت «پرداخت ناموفق» را نشان می‌دهد این عبارت به این معنی است که پرداخت شما ناموفق بوده است. پرداخت آنلاین در سایت بانک اتفاق می‌افتد و ارتباطی به سایت جشنواره ندارد. همانند استفاده از عابربانک، امکان خطا در سیستم بانکی وجود دارد. بنابراین اگر در طی پرداخت ناموفق پولی از حسابتان کسر شود بصورت خودکار در طی ۷۲ ساعت توسط بانک به حسابتان باز خواهد گشت. بنابراین می‌بایست پرداخت آنلاین را به صورت کامل انجام دهید. اگر پرداخت شما موفق باشد از سایت بانک به سایت جشنواره ارجاع داده می‌شوید و می‌توانید عکس‌های خود را آپلود نمایید. 


•    وبسایت جشنواره و پرداخت‌های آنلاین به خوبی کار کرده به طوری که در دو روز آخر بیش از ۷۰۰ نفر موفق به ثبت‌نام و پرداخت آنلاین شده‌اند. بررسی آمار سایت و تجربهٔ ناشی از پاسخگویی تلفنی نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگانی که دچار مشکل پرداخت یا آپلود می‌شوند تکراری هستند و نشان‌دهنده اشکال در کامپیو‌تر، اینترنت یا عملکرد آن‌ها و یا تلاش برای آپلود عکس‌هایی با سایز نامناسب بوده است. اغلب این شرکت‌کنندگان JavaScript را در تنظیمات مرورگر اینترنتی خود بسته‌اند و امکان دریافت پیغام‌های خطا و راهنمای سایت را ندارند. پیشنهاد می‌شود حتما پیش از ثبت‌نام، فراخوان را به دقت مطالعه نمایید. 
 

•    لطفا برای ثبت اطلاعات از مرورگرهای سافاری، اپرا و اینترنت اکسپلورر ۱۰ استفاده نکنید. 


•    به هیچ‌وجه توسط دو پنجره و به طور همزمان برای دو بخش عکس آپلود نکنید. ابتدا عکس‌های یک بخش را آپلود کرده و سپس به سراغ بخش بعدی بروید. 
 

•    در صورتی‌که بتوانید عکس‌های خود را در بخش «عکس‌های من» به درستی ببینید و عنوان عکس‌هایتان نیز درست باشد بدین معنی است که ثبت‌نام شما کامل بوده و نیاز به اقدام دیگری ندارید. 


•    امکان ثبت واریز آفلاین (مربوط به انتقال کارت به کارت و واریز در بانک) تا یک روز پیش از اتمام مهلت ثبت‌نام یعنی ۲۶ مردادماه جاری وجود دارد. توصیه می‌شود ترجیحا از روش پرداخت آنلاین استفاده کنید، اما اگر به هر دلیل می‌خواهید از واریز غیرآنلاین استفاده کنید اقدام لازم برای واریز پیش از روز آخر را انجام دهید. 
 

•    لطفا از ثبت‌نام‌های تکراری جدا پرهیز کنید چون از سایت پاک خواهند شد. در صورت فراموش کردن رمز عبور از قسمت Forget Password در سایت استفاده کنید. در صورت فراموش کردن نام کاربری با دبیرخانه تماس بگیرید. 


•    به زودی برنامهٔ کارگاه‌های آموزشی در کرج، تبریز و اردبیل اعلام خواهند شد. 
 

      دومین جشنوارهٔ بین‌المللی عکس خیام در چهار بخش با موضوعات: آزاد رنگی، آزاد تک رنگ، خلاقه (تغییر واقعیت) و سفر و نجوم برگزار می‌شود و علاقمندان تا ساعت ۲۴ روز ۲۷ مردادماه سالجاری می‌توانند پس از مطالعهٔ فراخوان برای ثبت‌نام به سایت جشنواره مراجعه کنند.

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

مهدی
پاسخ به این نظر
من نمیدونم دلیلی اینکه همه جشنواره ها و مسابقات عکس باید تمدید مهلت داشته باشن چیه؟زمان اعلان نتایجم که همیشه با تاخیره.جدیدا هم در منابع خبری گوناگون تعداد افراد برنده رو هم بعضی برگزارکنندگان کم و زیاد می زنند..اما به شخصه اصلا فکر نمی کردم این هم تمدید شه....
دبیرخانه دومین جشنواره بین المللی عکس خیام
پاسخ به این نظر
جناب مهدی و جناب امین
در مورد صحت آمار سایر جشنواره ها نمی توانیم نظر قطعی بدهیم. اما در مورد جشنواره بین المللی عکس خیام، توضیحات زیر ضروری است:
"دبیرخانه دیجیتال فوکوس" به گونه ای طراحی شده است که هیچ یک از مراحل کار دستی نبوده و همه مراحل اتوماتیک انجام شود. اسامی شرکت کنندگان بلافاصله پس از ثبت نام در "لیست شرکت کنندگان" قابل مشاهده خواهد بود. صحت این مدعا را می توانید با ثبت نام در سایت جشنواره امتحان نمایید. در مورد آمار کشورها نیز به همین گونه است، کافی است تعداد کشورها را در "لیست شرکت کنندگان" شمارش نمایید. برای اطمینان بیشتر هر روز که خواستید می توانید به دبیرخانه جشنواره مراجعه کرده و یک شرکت کننده خارجی را به دلخواه انتخاب نمایید تا بصورت آنلاین اطلاعات ثبت نام و عکس های وی را مشاهده نمایید.
مطمئن باشید دبیرخانه هیچ جشنواره ای علاقمند به تمدید جشنواره نیست و برای برگزارکنندگان تمدید نکردن ساده تر است، اما درخواست های مکرر عکاسان، جشنواره ها را مجاب به تمدید می کند.
تمدید جشنواره به هیچ وجه مطلوب هیچ جشنواره ای نیست، اگر روزی ان شا الله جشنواره ای در این ابعاد برگزار کردید بصورت ملموس با دلایل آن آشنا خواهید شد. اما به این نکات توجه نمایید:
• با وجود مهلت چند ماهه برای ثبت نام تا 17 تیر تنها 300 نفر در جشنواره شرکت کردند که بخش زیادی از آن نیز خارجی بودند.
• در دو روز آخر 700 ایرانی در جشنواره ثبت نام کردند.
• از ساعت 22:30 تا 23:30 آخرین روز 130 نفر ثبت نام کردند.
• در دو روز آخر بیش از 200 تلفن دریافت کردیم که خواستار تمدید جشنواره بودند یا سوالاتی پیرامون ثبت نام در آخرین دقایق داشتند.
• 3 نفر بصورت تمام وقت در دو روز آخر پاسخگوی این تماس ها بودند!
• حتی تا ساعت 24 آخرین روز تماس های مکرر با موبایل دبیرجشنواره برای درخواست مهلت گرفته می شد.
• زمان بندی جشنوار های فیاپ کاملا مشخص است به این گونه که شش ماه پیش از مهلت شرکت باید مجوز جشنواره با اعلام زمان بندی و ... گرفته شود. 2 هفته زمان برای آماده سازی عکس ها برای داوری وجود دارد. دو هفته پس از آخرین روز داوری باید نتایج ایمیل شود و 77 روز پس از آخرین روز داوری کاتالوگ و جوایزشرکت کنندگان خارجی پست شود. زمان نمایشگاه در اختیار برگزارکننده است. اما آثار چاپی باید حداقل 7 روز نمایش داده شوند. با توجه به این جدول، این تمدید جزء اختیارات برگزارکننده بوده و از فاصله آماده سازی عکس ها برای تمدید استفاده نموده است. داوری آثار طبق اعلام قبلی در 5 شهریور پایان یافته و اسامی پذیرفته شدگان در 20 شهریور اعلام خواهد شد.
• به گفته وزارت ارشاد این جشنواره در حال حاضر نیز رکورد پر شرکت کننده ترین جشنواره ایرانی را با فاصله بسیار با سایر جشنواره ها در اختیار دارد.
• این تمدید موجب نیاز به کار مضاعف برگزار کننده برای آماده سازی عکس ها برای داوری شده و مزایایی برای برگزارکننده ندارد و هدف از آن کمک به شرکت کنندگان و ایجاد فرصت برای آنها جهت شرکت قدرتمندانه تر بوده است.
موفق باشید.
دبیرخانه دومین جشنواره بین المللی عکس خیام
امین
پاسخ به این نظر
باز هم تمدید کردن بی مورد یک جشنواره عکس، اون هم نه یک هفته بلکه 27 روز!
حسین کنتی
پاسخ به این نظر
گزینه های 2 و 3 خیلی جالبه. مواردی که توی فراخوان نیومده و الآن بعد از دریافت آثار توی یه جلسه میاد مطرح می شه و ثبت!!!!
یعنی میخوان بگن قبل از اینکه فراخوان رو انتشار بدن، به این مشکل زمانی نمایشگاه و خانه هنرمندان توجه نکردن که یک ماه باید عقب بیفته؟!!!
واقعا نمیدونم چی بگم! این دیگه عدم هماهنگی نیست! به این میگن عدم برنامه ریزی! تبریک میگم خیام. 60 کشور!
دبیرخانه دومین جشنواره بین المللی عکس خیام
پاسخ به این نظر
جناب حسین کنتی از بهشهر
کاش پیش از نوشتن نقد، حداقل فراخوان جشنواره را مطالعه می کردید. از ابتدا بند زیر در فراخوان بود و هم اکنون نیز در سایت عکاسی قابل خواندن است:
• جوایز بهترین شرکت کننده و بهترین شرکت کننده ایرانی به شرکت کننده‌هایی داده می‌شود که بیشترین پذیرش رادر چهار بخش داشته باشند، همچنین جوایز کسب شده افراد نیز در محاسبه مجموع امتیازات، در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که مجموع امتیازات دو شرکت کننده برابر باشد، شرکت کننده ای که زودتر ثبت نام کرده باشد برنده خواهد شد.
تاریخ مهلت ثبت نام شرکت کنندگان خارجی از ابتدا 31 جولای (9 مرداد) بوده است که هم اکنون می توانید در سایت فیاپ به آدرس زیر آنرا ببینید:
http://www.entryforms-fiap.net/2014.html
همچنین با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید این تاریخ را در سایت های سایر کشور ها نیز مشاهده نمایید.
دوست عزیز کاش بجای استفاده از لفظ عدم هماهنگی اندکی تحقیق می کردید. جشنواره های فیاپ از یکسال قبل برنامه ریزی می شوند و این جشنواره نیز همین مراحل را طی کرده است. کافی است از چند برگزارکننده جشنواره های ایرانی سوال می کردید که آیا در ایران جشنواره ای وجود دارد که از یکسال قبل برنامه ریزی کرده باشد؟
پیشنهاد برگزاری دومین دوره جشنواره در مراسم رونمایی کتاب نخستین دوره از سوی مدیرعامل محترم خانه هنرمندان مطرح شد. دبیرخانه جشنواره در 24 اسفند 92 درخواست دریافت 4 گالری برای 23 تا 30 آبان نمود. (نامه در ئبیرخانه خانه هنرمندان مجود بوده و عکس آن نیز برای سایت عکاسی ارسال شد). در آن زمان هیچ برنامه ای برای پاییز در خانه هنرمندان مشخص نبود. متاسفانه پس از اعلام فراخوان خانه هنرمندان اعلام نمود که هزینه های نگهداری خانه باید از محل نمایشگاه ها تامین شود و جشنواره می بایست برای یک هفته نمایشگاه 22 میلیون تومان بپردازد! که با توجه به خصوصی بودن جشنواره، امکان پرداخت چنین وجهی نبود. رایزنی ها تا هفته قبل ادامه داشت، که دیگر گالری ها را به سایر نمایشگاه ها اختصاص داده بودند و سرانجام برای یک ماه دیرتر رزرو شد و مذاکرات برای کاهش قیمت همچنان ادامه دارد.
دبیرخانه دومین جشنواره بین المللی عکس خیام
حسین کنتی
پاسخ به این نظر
پاسخ به نظر دبیرخانه:
(تاریخ مهلت ثبت نام شرکت کنندگان خارجی از ابتدا 31 جولای (9 مرداد) بوده است که هم اکنون می توانید در سایت فیاپ به آدرس زیر آنرا ببینید)- این مورد برای تاریخ میلادی بوده! من مشکلی با این تاریخ میلادی ندارم. اما خب تاریخ شمسی به 27 مرداد رسیده! خب یک ماه تمدید، یه کم غیرقابل تصور هست. و این در تاریخ شمسی ذکر نشده!
در مورد مشکلات و زمانبندی خانه هنرمندان؛ در جریان هستم و مسلما باهاتون موافقم.
موفق باشید.

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • تاریخ عکاسی
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاس؛ استودیو
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • بوشهر ۱۳۸۵-۱۳۵۳
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • آنگاه - شماره ۵
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
 • جام تهی
Powered by Practicalidea