درگذشت دکتر شهریار عدل و تسلیت به کامران عدل

دوشنبه ۰۱ تير ۱۳۹۴

  صبح یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴ دکتر شهریار عدل پژوهشگر معماری، هنر و تاریخ و برادر کامران عدل - عکاس باسابقه ایرانی - در سن ٧٢ سالگی در پاریس درگذشت.   
 
 «سایت عکاسی» از طرف کارکنان و اعضای خود، همکاران و جامعهٔ عکاسی ایران به کامران عدل تسلیت می‌گوید و برای وی و خانواده محترمش شکیبایی و سلامتی آرزو دارد. 
 
  زنده‌یاد دکتر شهریار عدل که پژوهش‌های ارزشمندی در زمینه تاریخ عکاسی و سینمای ایران داشت طی مقاله‌ای در فصلنامه طاووس (پاییز و زمستان ۱۳۷۹) سرآغاز تاریخ عکاسی ایران و در واقع زمان نخستین عکسبرداری در ایران را اواسط دسامبر ١٨٤٢ میلادی/ اواسط ذیقعده ١٢٥٨ قمری/ پایان آذر ١٢٢١ خورشیدی توسط نیکلای پاولوف (Nikolaj Pavlov) روس اعلام کرده بود. 
 
  زنده‌یاد دکتر شهریار عدل متولد بهمن ۱۳۲۲ در تهران و دارای مدرک دکترای تاریخ ایران و آسیای میانه از فرانسه و مدرک دیپلم از مدرسه عالی علوم تاریخی سوربن پاریس بود. نمایندگی ایران در مجمع عمومی یونسکو، مدیریت تحقیقات مؤسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS)، همکاری با ایرانیکا و ریاست کمیته بین‌المللی تدوین تاریخ آسیای میانه از جمله سمت‌های این پژوهشگر و تاریخ‌نگار بزرگ ایرانی بود. 
 
  او آثاری در زمینه هنر و جامعه در جهان، تاریخ عکاسی در ایران، تاریخ سینما در ایران، تاریخ اقوام و... تالیف و ترجمه کرده است. او همچنین نقش مهمی در ثبت جهانی تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو داشت و مهرماه ۸۸ در پاریس مدال فرهنگ جهانی سازمان یونسکو به نام «پنج قاره» را هم دریافت کرده بود.  

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

جاوید خدمتی
پاسخ به این نظر
تسلیت می گم.یادشان گرامی باد.
مژگان طریقی
پاسخ به این نظر
جناب اقای عدل خبر بسیار تاسف باری است
هنوز باور نمی کنم
از صمیم قلب تسلیت می گویم
اسحاق آقایی
پاسخ به این نظر
روحشون بلند و شاد

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

Powered by Practicalidea