فراخوان دومین مسابقه خصوصی عکس «دست دوم»

دوشنبه ۰۸ تير ۱۳۹۴

  حالا دومین دوره مسابقه خصوصی عکس «دست دوم» پیش روی شما است. فراخوانی که در نخستین دوره خود با استقبال خوب عکاسان آماتور و حرفه‌ای سراسر‌ایران اعتبار و منزلت یافت.

  «دست دوم» مسابقه‌ای است خصوصی که توسط چند جوان علاقه‌مند به عکاسی ادارهمی‌شود و هدفش صرفا توسعه هنر ناب عکاسی است و نظر افکندن به چشم‌انداز تولید مستقل عکاسی در‌ایران؛ علاقه‌مند به حوزه‌های تفکر و‌ایده‌مندی در عکاسی و جویای  پنجره‌های جدیدی رو به عکاسی معاصر کشورمان.

 حالا ‌این «دست دوم» است که به سوی همه عکاسان ‌ایران دست یاری دراز کرده تا بار دیگر نشان دهد جریان‌های هنری می‌توانند به طور مستقل و فارغ از هرگونه حمایت دولتی ادامه مسیر دهند.

موضوع: انزوای اجتماعی

   ورود به روابط مدرن و خیزش از روابط سنتی موجب ‌ایجاد گسست‌ها و چالش‌هایی برای انسان معاصر می‌شود. ‌این چالش‌ها در قالب مجازی شدن روابط، تغییر شکل روابط اجتماعی، احساس تنهایی، عدم استفاده از مهارت‌های اجتماعی فرد و تمایل اندک به مشارکت در تعامل‌های اجتماعی به چشم می‌آید. در‌ این موضوع، کیفیت رفتار فرد در محیط اجتماعی با میل به سکوت، در خود فرو رفتن و لمیدن در خود تعریف می‌شود و هویت جدیدی از او می‌سازد. در‌ این دوره از مسابقه، دست دوم به دنبال عکس‌هایی است که به ‌این هویت جدید می‌پردازند. 

عوامل اجرایی:
دبیر: عمادالدین انوشیروانی
دبیرخانه: سجاد مصلی
مسئول کارگاه‌ها: امیررضا علی‌پور
مدیر اجرایی: مهدی کمیلی
پشتیبانی و امور اجرایی: امین جعفری‌پور، سیدرضا امیری

هیأت داوران:
مهرداد افسری، نیوشا توکلیان، بابک کاظمی، اسعد نقشبندی و محمودرضا نوربخش

شرایط عمومی:
۱. حضور تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر‌ ایران در‌ این مسابقه آزاد و مغتنم است.
۲. هر عکاس می‌تواند در مجموع ۱۰ اثر به دبیرخانه ارسال نماید. (آثار شامل تک عکس و مجوعه عکس است.)
۳. ویرایش عکس‌ها به دلیل نمایش جنبه‌های ذهنی موضوع نامحدود بوده و از‌این بابت عکاسان مختار به استفاده از هرگونه نرم‌افزاری هستند.
۴. جهت شرکت در مسابقه لازم است در سایت مسابقه ثبت‌نام انجام گیرد و سپس از طریق پنل کاربری، نسبت به بارگذاری آثار اقدام شود. 
۵. دبیرخانه مسابقه از پذیرش آثار به صورت پستی و یا سایر روش‌ها معذور است و ارسال آثار صرفا از طریق سایت مسابقه صورت می‌گیرد. 
۶. عکس‌ها می‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و یا از طریق ابزار مختلف (موبایل، اسکنر، کانتکت و ...) تولید شده باشند.
۷. محدودیتی در استفاده از انواع دوربین‌های حرفه‌ای یا خانگی و دوربین تلفن همراه وجود ندارد.
۸. فایل‌های ارسالی باید در قالب Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel ۱۵۰۰ (در عکس‌های افقی Width =۱۵۰۰ pixel و در عکس‌های عمودی Height =۱۵۰۰ pixel باشد) ارسال گردد. همچنین حجم فایل ارسالی نباید بیش از ۱.۵ مگابایت باشد، DPI عکس‌ها نباید تغییر کند و‌‌ همان رزولوشن خروجی دوربین باشد. Quality عکس‌ها در خروجی فتوشاپ از عدد ۱۰ کمتر نباشد. 
۹. مجموعه عکس‌ها می‌توانند از حداقل ۲ و حداکثر ۱۰ فریم برخوردار باشند.
۱۰. در بخش مجموعه عکس علاوه بر عکس‌ها، لازم است بیانیه شخصی (Statement) در حداکثر ۳۰۰ کلمه ارسال شود. بیانیه جزو فریم‌های عکس محسوب نمی شود، اما لازم است که متن بیانیه نیز به صورت یک فایل تصویری Jpeg به همراه عکس‌ها ارسال شود.
۱۱. اگر مجموعه عکس شما، ترتیبی است، لازم است آنها را به ترتیب مورد نظر شماره‌گذاری نمایید. 
۱۲. چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه تک عکس قلمداد می‌شود نه مجموعه عکس. 
۱۳. آثار از طریق ویدئو پروجکشن برای داوران نمایش داده خواهد شد.
۱۴. پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به نمایشگاه، حتما فایل بزرگ عکس از عکاس مطالبه خواهد شد و در صورت عدم ارائه ‌این فایل، عکس مورد نظر به دلیل روشن نبودن وضعیت مالکیت آن از نمایشگاه و کتاب حذف خواهد شد.
۱۵. مسابقه حق انتشار عکس‌ها در کتاب، سایت و امور فرهنگی مرتبط با مسابقه را با ذکر نام عکاس دارد، اما از عکس‌ها هیچ‌گونه استفاده تجاری نخواهد کرد. 
۱۶. جوایز ‌این مسابقه از سوی هیات داوران اهدا خواهد شد.
۱۷. ارسال اثر به منزله قبول مقررات مسابقه است. 
۱۸. تصمیم‌گیری پیرامون موارد پیش‌بینی نشده به عهده دبیرخانه است. 
۱۹. به تمامی شرکت‌کنندگان در مسابقه یک جلد کتاب مسابقه اهدا خواهد شد. 
۲۰. هزینه ثبت‌نام و شرکت در مسابقه ۳۵ هزار تومان است که با سه روش (درگاه‌ اینترنتی، کارت به کارت و واریز نقدی) قابل پرداخت است. ‌این هزینه صرف انتشار کتاب و برگزاری مسابقه خواهد شد.
۲۱. نمایشگاه و مراسم اهدای جوایز ‌این مسابقه در تهران برگزار خواهد شد و در زمان مقتضی اطلاع‌رسانی می‌شود.

جوایز:
پنج جایزه از طرف و به انتخاب هیأت داوران به پنج برگزیده هم‌تراز اهدا خواهد شد. 

گاه‌شمار مسابقه:
اعلام فراخوان: اردیبهشت ۱۳۹۴
آخرین مهلت ارسال آثار: ۳۱ تیر ۱۳۹۴  (تا ۲۰ مرداد ۹۴ تمدید شد.)
داوری: شهریور ۱۳۹۴
اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان: مهر ۱۳۹۴

تماس با دبیرخانه:
تهران، پل همت، ستاری جنوب، پیامبر غربی، بلوار مطهری، کوچه چهارم شرقی، واحد ۱۴، واحد یک
تلفن: ۰۹۱۵۰۵۶۷۰۲۹ – ۰۹۳۹۱۰۴۴۵۳۰
وبسایت مسابقه

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

محمدمهدی ملک
پاسخ به این نظر
با سلام
فکر کنم یکی از ویژگی های این جشنواره خصوصی بودنش باشه و دیگر اینکه چند جوان دور هم با دغدغه ای فرهنگی راه انداختن و شاید تنها ایراد نخستین دوره آن این بود که موضوع کاملا مشخصی نداشت و شاید به همین دلیل پراکندگی در عکس ها زیاد بود با این حال وجود همچنین نمایشگاه هایی باعث خوشحالی و خشنودی است زیرا باعث توسعه فستیوال های عکاسی و توجه سرمایه داران به عکاسی خواهد شد
روح الله صالحی
پاسخ به این نظر
با سلام، همین تماس با دبیرخانه و پرداخت هزینه پست نباید اطلاع رسانی بشه? در فراخوان اول صحبت از هزینه پستی نبود. برای شرکت در مسابقه دوم از طرف دبیرخانه با من تماس گرفته شد ولی درمورد دریافت یا عدم دریافت کتاب صحبتی نشد و در پاسخ به سوال اینجانب در مورد کتاب، با حالت تعجب از خواستن کتاب سوال شد. اگر به فکر تداوم حرکتتان هستید لطفا به مسیرتان جدی‌ تر بیاندیشید. با سپاس
محمد شاه حیدری ( پویا)
پاسخ به این نظر
من این جشنواره رو در سری اول کامل پیگیری کردم متاسفانه ایرادات اساسی مثل باند بازی٬ تعارفات غیر معمول٬ عدم رعایت انصاف و عدالت برای همه شرکت کنندگان٬ عدم اطلاع رسانی و تعامل عمومی ٬ ارجهیت دوستان همشهری برگزار کنندگان :چه در انتخاب ها و انتصاب ها و از همه بدتر تبدیل یک ماموریت آنهم مثل برگزاری جشنواره به یک میتینگ خانوادگی و مراسم خود نمایی درش چشمگیر بود .در ادامه هم به نظر میاد که جشنواره مصادره به مطلوب شده. قطعا نقات قوت هم وجود داشت ولی اصل اول عدالت به نظر من جزو کمبودها ست .
عمادالدین انوشیروانی
پاسخ به این نظر
سلام
ممون که در دوره اول مارا کامل پیگیری کردین.
خوشحال می شوم اگر مثال هایی پیرامون باند بازی، تعارفات غیر معمول، عدم رعایت انصاف و عدالت و ارجعیت همشهریان برای بنده بیاورید.
پیرامون کم فروغ بودن اطلاع رسانی هم با شما موافقم. به هر حال بضاعت ما برای هزینه کردن در تبلیغات همین چیزی است که شما شاهدش هستید و نه بیشتر. امید که دیگر دوستان بر ما ببخشند.
پیرامون مراسم پایانی هم باید عرض کنم که علاقه جمعی ما به برگزاری این شکل مراسمات و این سبک اجراست. امیدوارم هر جا که شما مشغول فعالیت بودید به نحوه مطلوب برنامه را اجرا کنید.
پیرامون انتصاب ها فرمودید!
چه انتصابی قربان؟؟ مگر جز انتخاب داوران بوده است که از همه جای ایران هستند؟؟ مگر حق الزحمه ای به داوران تقدیم شده که بخواهیم دوستانمان را انتخاب کنیم؟؟؟
کمی هم در کنار پیگیری انصاف به خرج دهید
با تشکر
محمد شاه حیدری ( پویا)
پاسخ به این نظر
نظر و انتقاد من ، الزاما قضاوت من نیست ! محاکمه ای هم در کار نیست که مستندات به کمک آید. علت عاقبت به خیر نشدن خیلی از حرکت ها همین است که ما میخواهیم انشاالله کارها خوب پیش رود. دوست من شما برای شرکت در یک جشنواره مبلغی تعیین کردید، اگر در محاسبات تان خطا کردید تا به ناچار داوران بی چشم داشت قبول زحمت کنند پس ناچار شدید از عزیزان دلسوز دعوت کنید پس شما هم مثل صد ارگان دولتی دیگر مسیر غیر حرفه ای را می پیمایید ، یعنی شما از روابطتان به جای ضابطه مندی در کارتان استفاده کردید ، من مخاطب مسوولم؟ اینکه به جای مجری شما در مراسم اختتامیه من رو سر پا نگهدارید و اصرار و ابرام داشته باشید خودتان برنامه اجرا کنید و ابراز شرمندگی کنید که این کار را بلد نیستید من مسوولم ؟ اینکه به همان دلیل کمبود بودجه که خطای محاسبه خودتان بوده ، از شرکت کنندگان که دوستان تان هم بودندکمک گرفته اید ( باند بازی که همیشه نباید منفعت باشد اگر زحمت هم باشد باز انتخاب محدود و رابطه مند ،یک عمل غیر حرفه ایست) نه اینکه به همه این اجازه را بدهید که شرکت کنند همان رانت بازی رایج است ، دوست من رانت و باند با زحمت دادن شروع میشود بعدا به رحمت رساندن ختم میشود ، مهم اینست که کار حرفه ای اصول مبتنی بر قانون ستون فقرات کار هاست. فرق بین شما و همه جشنواره ها و سمینار های دیگر چیست روابطتان یا ضوابطتان؟؟؟؟؟؟؟ بله دوست من ،من کارهایی که انجام داده ام حرفه بوده نه هیاتی که هر کدام جا و جایگاه خود را دارد و مدارکش هم هست گوگل بفرمایید. البته دلیل انتقاد من رویاروی نبود. فقط تجربه ای دارم که اگر دوست داشته باشید با شما در میان خواهم گذاشت البته حرفه ای. ولی بسنده میکنم به یک درد دل : اگر از صاحبان مشاغل آزاد بپرسید برای که کار میکنید میگویند : برای خودم !!!!!!!!!!!! چرا چون فکر میکنند کارمند کسی نیستند ، ولی توجه ندارند که مخاطب آنها همان کار فرمای آنهاست > چیزی به نام من ریس خودم هستم نیست. شما جمع شما هم علاقه مند به این سبک کار بمانید چه میشود کرد، مگر دیگران نبودند ، الان کجا هستند! در پایان بدانید شما جمع شما و کار نیک شما برای من مهم بود که با شما هم دردی کردم لطفا این را رویارویی نبینید.
با تشکر
امیر قیومی
پاسخ به این نظر
با سلام
لطفا در خصوص دوره اول اطلاع رسانی کنید , هزینه ای که پرداخت شد قرار بر این شد که یک نسخه کتاب به شرکت کنندگان به ازای هزینه پرداختی هدیه شود ولی تا الآن خبری و اطلاعی داده نشده است .
ممنون میشوم مسئولین جشنواره اطلاع رسانی مناسب و به موقع داشته باشند.
با تشکر
دبیرخانه مسابقه
پاسخ به این نظر
جناب آقای قیومی عزیز. آن طور که در فراخوان دوره اول اشاره شده بود یک جلد کتاب به شرکت کنندگان اهدا می شود. احتمالا برداشت شما این بوده که پست می شود. دبیرخانه مسابقه آمادگی تحویل کتاب دوره اول را به همه شرکت کنندگان دارد. شما می توانید از طریق دوستان و همکاران تان علاوه بر محل دبیرخانه (تهران) در شهرهای اصفهان،قزوین و مشهد ،کتاب را تحویل بگیرید.
ممنون از حسن نظر شما.
عمادالدین انوشیروانی
پاسخ به این نظر
با سلام و ضمن تشکر از حضور شما در دوره اول
با توجه به فرمایش خودتان قرار بر این بوده که کتاب مسابقه به همه شرکت کنندگان اهدا شود که همینگونه هم شد و هم در نمایشگاه تهران و هم در اصفهان و مشهد دوستان موفق به دریافت کتاب شده اند.
تعهد مسابقه هم به دلیل مضیغه مالی اهدا کتاب بوده است و نه ارسال کتاب. در صورتی که دسترسی به هیچ کدام از شهرهای نام برده ندارید می توانید با دبیرخانه تماس بگیرید و ضمن پرداخت هزینه پست کتاب را دریافت کنید.
ممنون از شما
حسین نظری
پاسخ به این نظر
با سلام
آیا امید به تمدید جشنواره هست !
در صورت امکان به مدت چند روز جشنواره را تمدید نمایید ...
سپاس از شما

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • تاریخ عکاسی
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاس؛ استودیو
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • بوشهر ۱۳۸۵-۱۳۵۳
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • آنگاه - شماره ۵
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
 • جام تهی
Powered by Practicalidea